Rozdelenie počítača na "hardvér a softvér"

Mgr.Matej Čevan  /  19. 06. 2003, 00:00

Minule som Vám opísal na čo počítač slúži a pozreli sme sa trochu do jeho minulosti. Dnes si vysvetlíme čo je to hardware s podrobnejším zameraním na vysvetlenie podstaty jednotlivých komponentov počítača, v závere spomeniem čo je to software. Príjemné čítanie! :-)

Základy Hardware, je vlastne inak povedané základné časti počítača vrátene s podrobným rozdelením samotného počítača „skrine“. Samotný počítač sa delí na základnú zostavu: 

Základná „matičná“ doska obsahuje procesor, grafickú kartu, zvukovú kartu, pamäť – RAM, Hardisk, disketovú mechaniku a zdroj.

Rozšírená zostava obsahuje CD ROM mechaniku, šuflík, sieťovú kartu, modem, ďalší Harddisk, TV kartu, Rádiovú kartu, DVD, CD napalovačku a pod. ... 

Do počítača sa dá pripojiť takmer všetko, no nie každý počítač to umožňuje. Preto existuje viacero skupín.

Základná zostava:
Matičná doska“ slúži ako základ všetky ostatné časti sa pripájajú na ňu. Od nej závisí väčšia časť výkonu počítača. Je to zbernica údajov a usmerňovač toku dát. Na túto dosku sa napájajú klávesnica, myš, tlačiareň poprípade modem a skener.

Procesor je prvá najdôležitejšia časť počítača. V ňom totiž prebiehajú všetky operácie a procesy, ktoré na viac ako 80% ovplyvňujú chod celého počítača. Je to spracovávač informácií. Procesory zabezpečujú rozdelenie počítačov do rôznych kategórií. Ešte sa k nim vrátime. Je ich veľa druhov a od mnohých výrobcov. Bez nich počítač jednoducho nejde.

RAMKA druhá najdôležitejšia časť počítača. Ramka je totiž pamäť počítača, všetko čo do počítača vkladáme ide najskôr do pamäte a až tak na HDD. Tiež podstatnou mierov ovplyvňuje beh počítača, čím je väčšia tým je to lepšie. Napríklad DOS potreboval len 4 MB Ramky, Windows 3.111 8 MB, Windows 95 16 až 32 MB, Windows 98 64 MB. Optimum je o niečo vyššie. K tomu sa ešte vrátime. Ramka ovplyvňuje počítač viac ako 15%.

Grafická karta - slúži na zobrazenie informácií v počítači. Napája sa ňu monitor. Táto karta musí spolupracovať s monitorom istom frekvenčnom rozsahu. Ak by nespĺňala zle by sa nám ukázali informácie s počítača a mohla by sa buď karta, alebo monitor pokaziť.

Zvuková karta slúži na spracovanie zvuku v počítači, vďaka nej si môžeme vypočuť dobrú hudbu v počítači, nahrať obľúbený zvuk počúvať čo nám postavy v hre hovoria apod. Na ňu sa napájajú reproduktor, mikrofón a džoistik. Dá sa napojiť aj veža, či gramofón.

Harddisk HDD – Slúži na uchovávanie dát, softwer – programov v počítači. Všetko čo do počítača cez klávesnicu vložíme sa uloží na Hardisk. Jeho označenie je HDD.
Disketová mechanika –Slúži na úschovu dát, programov mimo počítača. Do nej sa vkladá disketa, ktorá má istú kapacitu a na ňu sa nahrajú naše dáta, ktoré chceme uložiť mimo počítač. Tým pádom slúži na archiváciu údajov a zároveň zabraňuje ich strate.

Zdroj - Slúži ako rozvodňa elektrickej energie do systému. Každá z vyššie spomínaných častí potrebuje elektriku na svoju činnosť. Zdroj má za úlohu zabezpečiť dostatok energie pre procesy v počítači. Jeho poškodenie a výpadok môže spôsobiť poškodenie celého systému a jednotlivých častí. Neodporúčam ho nikomu otvárať, lebo obsahuje vysoké napätie a prerozdeľuje ho na nižšie určené výhradne pre jednotlivé komponenty.

Všetky tieto komponenty treba chrániť pred statickou elektrinou, výbojom, prepätím, búrkou, výkyvmi prúdu v elektrickej sieti a podobne. Teda za búrky sa na počítači radšej nehrajme a vytiahnime aj šnúru von zo zástrčky. Opravy necháme radšej odborníkom, ktorý o tom vedia viac ako my.

Rozšírená zostava:
CD ROM mechanika – Slúži na prehrávanie CD- čok. Znamená to, že na CD- čkách je software – program, ktorý vkladáme do počítača tak ako na diskete. Rozdiel medzi disketou je ten, že má väčšiu kapacitu a dlhšiu trvácnosť aj menej priaznivom prostredí. Zároveň môžeme do nej vložiť aj hudobné CD a počúvať pri práci.

Šuflík – slúži na pripojenie ďalšieho Hardisku do počítača, bez jeho rozoberania. Používa sa najmä v grafických štúdiách , kanceláriách väčších podnikov, kde slúži na zálohovanie dát, ktoré sa odložia do archívu mimo počítač a tým pádom sa zabráni ich poškodeniu. Výhoda je vyššia kapacita ako CD a diskety, prepisovateľnosť. Nevýhodou je možnosť rýchlejšieho poškodenia presunom a otrasmi.

TV karta – Televízna karta slúži na pozeranie televízie a videa na počítači. Pripája sa k nej televízna anténa, audio/video vstup, kamera a často je k nej aj diaľkový ovládač.

Rádiová karta – dá sa kúpiť samostatne, alebo je súčasťou zvukovej karty. Slúži na počúvanie rádia v počítači a na ďalšiu jeho úpravu.

DVD – slúži na pozeranie videa a filmov na počítači. Ide o mechaniku podobnú CD Romke, ktorá slúži na prehrávanie CD-čok, ale i špeciálnych diskov s filmami. Zabezpečuje vlastne domáce kino. Stále je dosť drahá.

CD napalovačka – používa sa na nahrávanie našich dát, ktoré sme vytvorili a potrebujeme ich zálohovať. Táto mechanika je podobná ako CD s DVD mechaniky. Jej cena je tiež dosť vysoká.

Software je vlastne všetko čo je na médiách: diskete, hardisku, CD, DVD. Disk v počítači, disketa a aj CD je záznamové médium, ktoré uchováva a archivuje dáta , s ktorými pracujeme.

Software sú všetky programy ako je Windows, T602, Word, Excel, rôzne hry a podobne. Software tvoria odborníci, ktorý sa nazývajú programátori. Programujú všetky programy, ktoré my využívame. To čo my napíšeme vo Worde a uložíme na disk je náš dokument obsahujúci kód programu ktorom bol vytvorený a či máme na neho licenciu a kto ho vytvoril. Programátor z neho vyčíta veľa informácií ktoré nám bežným užívateľom nič nehovoria.

Matej Čevan

---

Zoznámenie sa s počítačom

Pokiaľ ste počítačový začiatočník, učiteľ, chcete pomôcť svojim blízkym pri zvládnutí základov s počítačom a internetom, alebo sa len tak niečo zaujímave dočítať, je tu práve pre Vás seriál "Zoznámenie sa s počítačom". Začíname s predstavením počítača, pohľadu do histórie i súčasnosti.

Neprehliadnite: