Venujte väčšiu pozornosť svojej bezpečnosti!

Redakcia Inet.sk  /  23. 05. 2003, 00:00

Portál SZM.sk zverejnil štatistiku najčastejšie používaných hesiel na svojich stránkach. Vyplýva z nej, že obrovské množstvo ľudí používa heslá, ktoré sa dajú veľmi ľahko uhádnuť. Vystavujú sa tým riziku prezradenia svojich osobných údajov alebo “krádeže identity”, keď môžu pod ich menom a e-mailovou adresou komunikovať cudzie osoby.

Zdá sa vám logické zvoliť si pre prístup ku svojej osobnej korešpondencii heslo “jozef”, ak sa voláte Jozef? Alebo sa pokúšate prekabátiť hackerov, ktorí by chceli čítať vašu poštu, heslom ako “nepoviem” alebo “totoniktoneuhadne”? Robíte veľkú chybu - ale nie ste v tom sami.

Podľa prieskumu SZM sa napríklad každý piaty užívateľ pokúša nastaviť si ako heslo svoje meno a rovnaký počet ľudí použije bežné meno svojho priateľa alebo známeho. Každý dvadsiaty užívateľ používa heslo internet, mobil alebo nokia, populárne sú však aj vulgarizmy alebo slová “láska” a “miláčik”. Takto zvolené heslo však umožňuje prípadným útočníkom ľahko obísť sofistikovanú ochranu systému na strane jeho prevádzkovateľa a dostať sa k dátam užívateľa.

Portál SZM.sk rozhodol zverejniť zoznam “najčastejších zlých hesiel”, aby svojich užívateľov upozornil, že k ochrane svojho súkromia musia prispieť aj sami, prinajmenšom rozumnou voľbou hesla a jeho ochranou pred zneužitím.

Svojich užívateľov preto oddnes SZM pri registrácii informuje, ako si bezpečné heslo správne zvoliť. “Návštevníci portálu SZM.sk patria podľa prieskumov k najskúsenejším surfistom. Tak veľké množstvo málo bezpečných hesiel na našom serveri svedčí o tom, že povedomie o potrebe ochrany vlastných údajov je na Slovensku stále veľmi nízke,” hovorí majiteľa SZM.sk Milan Igrini. “Tento problém majú všetky portály - my sme sa však ako prví rozhodli verejne upozorniť, že pri ochrane dát našich používateľov nemôžeme robiť zázraky, ak sa k nej oni sami stavajú nezodpovedne,” upozorňuje Igrini.

Štatistika hesiel bola vytvorená na základe databázy 30-tisíc užívateľov chatovacieho servera Chatpoint.sk, ktorý prevádzkuje portál SZM.sk. Už v krátkom čase bude registrácia do chatu zlúčená so systémom registrácie do pošty a k vlastným webovým stránkam na posta.szm.sk. Zverejnené údaje o heslách nie je možné nijakým spôsobom zneužiť, keďže k nim nie sú priradené užívateľské mená.
V registračnom systéme portálu SZM sa navyše všetky heslá šifrujú a počas tohto procesu sa z nich niektoré znaky vypúšťajú. Nie je preto ani teoreticky možné, aby ktokoľvek získal zoznam všetkých hesiel na serveri (napríklad pri hackerskom útoku), ako sa to v minulosti udialo na iných slovenských portáloch, alebo heslo konkrétneho užívateľa - pokiaľ ho útočníkovi sám neprezradí. Heslá užívateľov, ktoré im umožňujú prístup k pošte alebo vlastným webovým stránkam, nedokážu získať ani samotní administrátori SZM.

Aké sú najpoužívanejšie zlé heslá na SZM.sk:

· 6,5 % ľudí (každý 15. užívateľ) sa pokúša nastaviť si ako heslo svoje meno
· 2,8 % ľudí (každý 35. užívateľ) má ako heslo nastavené súčíslie 12345 alebo 123456.
· 6,8 % ľudí používa ako heslo meno z kalendára. Najčastejšie používané mená sú janka, peter, katka, martin, lenka, tomas
· 0,8 % ľudí ma ako heslo nastavene "laska", alebo "milacik"
· 0,5 % ľudí používa ako heslo svoje meno a priezvisko (napr. “jankomrkvicka”)
· 0,5 % ľudí ma heslo "internet", "mobil" alebo "nokia"
· 0,5 % ľudí má v hesle niektorý z najpoužívanejších vulgarizmov

Prefíkané heslá
· 1 % ľudí používa heslo "heslo"
· 0,2 % ľudí používa heslo "neviem"
· ďalšie “originálne” heslá sú napríklad “chcemsipokecat”, “heslonachat”, “totoniktoneuhadne” či “mojzivotjebordel”,

Čo vypovedá heslo o svojom majiteľovi?

· Niektoré z originálnych hesiel: cervenovlaska, heterosexual, priatelka, sexichlapik, plavovlaska, sedemnastka, krasulienka, divokyanjel, lesnazienka, pornostar, snehulienka, sexmaniak/sexmaniacka, divokakocka, jezibaba, matrix, bosorka


Informácie poskytol Milan Igrini, konateľ SZM, s.r.o

Neprehliadnite: