Regulátor jednoznačne za novelizáciu, kompetencie TÚ SR v novele jasne dominujú

Peter Polakovič  /  21. 05. 2003, 00:00

Poslanci iba opísali predchádzajúcu novelu, ktorá bola v parlamente minulý rok. Nepoučili sa z chýb, ktoré sa stali vtedy a dnes mohla novela vypadať inakšie, lepšie - tvrdí Milan Ištván, ktorý sa minulý rok snažil o presadenie novely telekomunikačného zákona. Ištván verí, že po dobrom prerokovaní a upravení návrhu by sa zákon mohol stať významným prínosom pre liberalizáciu telekomunikačného trhu na Slovensku.

Dnes sa bude na pôde Národnej rady SR rokovať o schválení novelizácie telekomunikačného zákona. Spýtali sme sa preto na názor na túto novelu Romana Vavra, hovorcu Telekomunikačného úradu a Milana Ištvána, výkoonného riaditeľa Partnersteiv pre prosperitu:

Roman Vavro, hovorca TÚ SR:

Telekomunikačný úrad SR privítal správy o predložení návrhov novely zákona o telekomunikáciách dvoma skupinami poslancov. V čase predloženia noviel bol TÚ SR názoru, že je potrebné, aby sa obe skupiny poslancov spojili v spoločnom úsilí, dosiahli kompromisné riešenie a získali potrebnú politickú podporu v parlamente.

Novela zákona prinesie posilnenie právomocí TÚ SR, čo urýchli proces príchodu alternatívnych operátorov na trh verejnej telefónnej služby poskytovanej prostredníctvom pevnej verejnej telekomunikačnej siete. Podľa novely zákona TÚ SR mal pri vykonávaní regulácie právo z vlastného podnetu alebo na návrh zmluvných strán vstupovať do rokovani o uzatváraní zmlúv o vzájomnom prepojení, posudzovať ich prípravu, vyžadovať od zmluvných strán špecifikáciu otázok, ktoré musia zmluvy obsahovať, vopred špecifikovať opatrenia v prípade zistených nedostatkov. Toto všetko urýchli proces uzatvárania zmlúv o prepojení sietí. TÚ SR svoju podporu novele zákona už niekoľkokrát vyjadril prostredníctvom masmédií.

Milan Ištván, výkonný riaditeľ PPP:

Musím konštatovať, že argumety ST, a.s. sú v mnohom pravdivé. Je škoda, že poslanci iba opísali predchádzajúcu novelu, ktorá bola v parlamente minulý rok. Nepoučili sa z chýb, ktoré sa stali vtedy a dnes mohla novela vypadať inakšie, lepšie.

Každý zákon by mal byť jasne vykonateľný, čo sa o tomto návrhu povedať nedá, najmä kvôli niektorým termínom (časovým lehotám, napríklad pri ULL).

Zdá sa, že najdôležitejšou časťou návrhu tejto poslaneckej novelu sú dnes kompetencie Telekomunikačného úradu, ktorých úpravu všetci operátori dlhodobo požadujú. Táto časť novely by mala byť schválená určite.

Ustanovenia o pokutách sú skutočne diskutabilné. Predstavme si situáciu – stane sa niekedy vôbec, že regulátor udelí najvyššiu pokutu? A ak aj áno, čo sa stane potom? Ja som na tieto otázky zatiaľ nedostal od nikoho jasné odpovede.

Uvoľnenie miestnych vedení (ULL), tak rýchlo ako to navrhuje táto novela, už nepožadujú ani mnohí alternatívni operátori – majú iné, dôležitejšie problémy. Tieto ustanovenia by sa však mali schváliť, aby boli jasné pravidlá a predbehol sa vývoj vzhľadom na budúci zákon o elektronických komunikáciách (ten by mal byť v NR SR na jeseň). Kompromisom by mohlo byť predĺženie lehoty na prípravu ponuky zo strany ST, a.s. na napríklad 6 mesiacov (poslanci v novele navrhujú 30 dní, čo je podľa mnohých odborníkov nerealizovateľné).

Po dobrom prerokovaní a upravení tohto návrhu novely zákona o telekomunikáciách v druhom čítaní v pléne NR SR by sa tento zákon mohol stať významným prínosom pre liberalizáciu telekomunikačného trhu na Slovensku.

Neprehliadnite: