Martin Vataha / 20. 05. 2003, 00:00
Pre bežných užívateľov je hlavnou výhodou GPRS možnosť neobmedzeného pripojenia do internetu čo znamená, že môžete byť on-line v podstate 24 hodín denne a zaplatíte iba za prenesené dáta. Technológia GPRS môže byť výborným pomocníkom aj pe manažérov firiem. Aplikácie GPRS sú široké, viac v článku...
Na začiatok len pripomeniem, že technológia GPRS je schopná dosiahnuť rýchlosť 171,2 kbit/s, no v bežnej praxi sú rýchlosti okolo 50 kbit/s. Naviac v praxi nie je garantovaná prenosová rýchlosť (t.j. kolíše počas celej doby pripojenia; pre tých, kt. potrebujú stálu prenosovú rýchlosť a nevadí im tarifikácia na základe doby pripojenia je určená technológia HSCSD o ktorej si povieme neskôr).
Možnosti využitia technológie GPRS
Pre bežných užívateľov má technológia GPRS viacero prínosov. Snáď tým najväčším je možnosť neobmedzeného pripojenia. To znamená, že môžete byť on-line v podstate 24 hodín denne a zaplatíte iba za prenesené dáta. Môžete tak okamžite reagovať na prichádzajúce maily. Jedným z možných využití je aj surfovanie na internete, no musíte tu vziať do úvahy fakt, že prenášate relatívne dosť dát, takže nebudťe prekvapení, ak dostanete účet (resp. faktúru).
Úplne iný typ zákazníka sú firmy. Prečo? Predstavte si nasledujúcu situáciu: Vlastníte prepravnú spoločnosť a prepravujete po celom Slovensku relatívne cenné zásielky pre svojich zákazníkov. Zrazu by ste však radi vedeli, kde sa to ktoré auto nachádza, či si šofér neodbočil a podobne. Použijete GPRS, ktorá vám, umožní cez terminál zistiť polohu toho ktorého automobilu. Ľahko zistíte, ktorý šofér je usilovný a ktorého sa máte zbaviť :).
Iný príklad? Ste administrátor serverov veľkej firmy. Ako každý človek aj vy idete na dovolenku. Zrazu bum, servery sú mimo prevádzky. Niečo „zblblo“, šéf si nevie rady. Bombarduje vás sms, telefonátmi. Vy si z toho nič nerobítem, zapnete notebook, pripojíte sa cez GPRS k serverom (hoci ste v zahraničí, aj GPRS má roaming), opravíte problém a ďalej si užívate dovolenku (síce to nie je ideálna dovolenka, ale ... ).
Aplikácie pre GPRS:
- www, elektronická pošta
- telnet, vzdialený prístup do LAN
- prenos textových a obrazových informácií (príklad s kuriérskou službou)
- Audio a Video konferencie
- CHAT (zaujímavosťou je chat cez ICQ tzv. instant messaging. Pri tomto druhe chatu posielate relatívne malé objemy dát, takže aj keď ste ukecaný človek, nezaplatíte za chat „majlant“)
Pre niektorých z vás bude určite zaujímavý fakt, že v budúcnosti budete môcť cez váš GPRS mobilný telefón alebo PDA (s podporou GPRS, o čom inom sa tu bavíme) zapnúť kávovar, vypnúť kúrenie, prípadne nastaviť tú správnu teplotu v miestnosti. Fikcia ? Tuším, že teraz áno, no ktovie či to vaše deti nebudú bežne robiť (ani ich nebude zaujímať čo to to GPRS je :)
Ceny GPRS:
Každý špás niečo stojí. Keď už toľko píšem o GPRS nedá mi spomenúť ceny na Slovensku.
ORANGE : 35 Sk/1 MB (0,034 Sk/1 kB), existujú aj užívateľské programy pre biznis klientov, ktoré obsahujú určitý objem prenesených dát, po vyčerpaní tohto objemu sa dáta účtujú podľa platného cenníka.
EUROTEL : voľný objem dát je 5 MB, po prekročení tohoto limitu sa dáta účtujú po 10 kbit v cene 0,039 Sk za 1 kbit.
---
Odporúčam:
Technológia GPRS - história, výhody, ...
Technológia GPRS sa vo svete stala najdiskutovanejšou témou v oblasti mobilných technológií. GPRS sa vyskytuje dlhší čas aj na slovenskom trhu. No vieme ako táto technológia funguje a na čo slúži? Aké sú rozdiely v prenose dát cez GSM a cez GPRS? Aj na tieto a podobné otázky sa Vám budem snažiť odpovedať v seriáli o GPRS, ktorého prvý diel si môžete práve prečítať...
---
Čo by Vás ešte o GPRS zaujímalo? Dajte mi podnet v diskusii!
Copyright © 2002 - 2013 inet.sk, s. r. o. | Všetky práva vyhradené | Neprešlo jazykovou úpravou | ISSN 1336-1899
Využívame kvalitný webhosting za rozumnú cenu od Inet.sk