Online služby, ktoré vás zbavia spamu

Ľuboš Michal  /  14. 06. 2010, 08:54

Aj vám sa stále plnia e-mailové schránky spamom? Jednoduchým riešením ako tomu zabrániť sú tzv. dočasné e-mailové schránky, vďaka ktorým zostanete v úplnej anonymite. V tomto článku vám predstavím niekoľko online služieb, ktoré takéto schránky poskytujú.

Pri prehliadaní elektronickej pošty sa často stáva, že užívateľ narazí aj na tú nevyžiadanú – spam. Keďže sú techniky podvodníkov stále dokonalejšie, tak ju nie je jednoduché rozpoznať od tej vyžiadanej. Ako sa teda môžeme brániť?  Spôsobov je mnoho, od filtrov na spam až po opatrnosť pri vyplňovaní osobných údajov na neznámych webových stránkach.

V tomto článku vám predstavím niekoľko online služieb, ktoré môžete využiť pri registrácií na internetové portály. S ich pomocou vytvoríte e-mailový účet s limitovanou dobou po ktorú bude prístupný a potom sa zmaže. Vďaka týmto pomocníkom vám na váš osobný e-mail neprídu žiadne otravné a mnohokrát podvodné ponuky len preto, že ste sa nedávno registrovali na neznámej stránke.

 

Mailinator – vymýšľajte podľa chuti

,,Požierač spamu“ Mailinator nájdete na adrese mailinator.com. Celá služba funguje na jednoduchom princípe – ak potrebujete e-mailovú adresu, tak si proste nejakú vymyslíte.  Pre prístup do schránky sa nemusíte nikde prihlasovať, len zadáte adresu a môžete si prehliadať jej obsah. V praxi vám teda pri vyplňovaní e-mailové adresy stačí si nejakú vymyslieť (napr. inet@mailinator.com). Následne si na stránkach mailinator.com môžete po vyplnení vymyslenej adresy do políčka ,,Check your inbox“ prehliadať obsah schránky. Prístup do nej má však každý, kto pozná jej presný názov. V schránke potom ďalej možno mazať prijaté správy po opísaní captcha (textu z obrázku). Stav schránky možno kontrolovať rôznymi spôsobmi od normálneho prehliadania cez RSS čítačku až po Mailinator widget.
 

Melt mail – dočasné presmerovanie

Alternatívnou možnosťou ako sa brániť pred spamom je vytvorenie novej e-mailovej adresy, ktorá je dočasne presmerovaná do vašej hlavnej schránky. Na tomto princípe funguje aj služba melt mail sídliaca na adrese meltmail.com. Po jej otvorení vás privíta príjemné rozhranie, v ktorom sa určite nestratíte. Melt mail vyniká nad ostatnými službami vďaka jednoduchosti a prehľadnosti. Od aktivácie vás už delia len 3 kroky. Dôležité je si premyslieť, ako dlho budete schránku potrebovať. Na výber máte dĺžku platnosti 3, 6, 12 a 24 hodín. Následne do poľa formulára vyplníte váš používaný e-mail, na ktorý bude pošta presmerovaná a kliknete na ,,Create“. Po vykonaní týchto krokov vám bude vygenerovaná e-mailová adresa platná po zvolenú dobu a potom bude zmazaná. Oproti Mailinatoru tu máte istotu, že si vašu poštu neprečíta nikto iný okrem vás.

 

Get one m@il – pokiaľ nezavriete okno

Posledná zo služieb, o ktorej sa dozviete v tomto článku je Get one mail. Okamžite ako navštívite stránku www.getonemail.com bude na vás čakať už vygenerovaná e-mailová schránka. Jej adresu si môžete skopírovať a ihneď použiť napr. pri  registrácií. Potom už len stačí kliknúť na ,,Press to check mail“ a skontrolovať, či vám nedorazila pošta. Po otvorení správy sa otvorí okno s možnosťami preposlania, stiahnutia, alebo zmazania prijatej pošty. A ako dlho bude vaša schránka dostupná? Presne do tej doby pokiaľ nezavriete okno prehliadača. Pri budúcom otvorení vám bude vygenerovaný nový e-mailový účet a takto to môže pokračovať až do nekonečna.

 

V  článku sme si ukázali ako sa pomocou niekoľkých rôznych online služieb brániť proti nevyžiadanej pošte a predovšetkým ako zostať v úplnej anonymite.  Všetky spomenuté služby vám bezplatne pomôžu chrániť vaše súkromie.

 

Zdroje: mailinator.com, meltmail.com, getonemail.com

Neprehliadnite: