Život s HTC Desire

Fero Volár  /  04. 07. 2010, 00:00

Pomerne dlho som čakal na uvedenie nástupcu HTC Hero, ktorý sa mi veľmi pozdával a dalo by sa povedať že spropagoval Android – mobilnú platformu od spoločnosti Google. Keď na Mobile World Congress v Barcelone bol predstavený spomínaný nástupca s názvom Legend veľmi som sa potešil. No ten istý deň bol predvedený aj ďalší mobil – HTC Desire, ktorý dovtedy svet poznal len pod kódovým označením Bravo.

Ak mám použiť nie zrovna presnú škatuľku, tak HTC Desire je niečo ako Nexus One pre európsky trh. Presvedčil ma jeho dizajn, veľký displej, Flash 10.1 a samozrejme moderný operačný systém Android 2.1 (Eclair) postavený na linuxovom kerneli 2.6.29. Desire sa na Slovensko dostal pomerne rýchle – na predajniach bol dostupný hneď po Veľkej noci. Odvtedy sa stal mojim novým mobilným telefónom – výrobcu som nemenil, len platformu. Tou pôvodnou bol Windows Mobile.

Čo nájdete v krabici

Keď si Desire prinesiete domov v útlej krabičke a otvoríte ju, tak v nej okrem povinných manuálov pre používanie, nájdete ešte tak handsfree slúchadla a dátový kábel. Ten zároveň slúži aj ako napájací kábel k nabíjačke s USB portom. Samozrejme v krabici nesmie chýbať aj samotné zariadenie. Jeho srdcom je 1 GHz Snapdragon procesor s 576 MB RAM + 512 MB ROM + 4 GB microSDHC, ktorú je možné vymeniť za kartu s kapacitou až 32 GB.
 

Dizajn

To, že HTC si na dizajn potrpí už snáď nikoho neprekvapí. Zariadenie má jednoduchý, ale funkčný dizajn. Desire má rozmery 119 x 60 x 11,9 mm a hmotnosť 135 gramov s batériou, čo vám vrecká určite neodtrhne. Telefónu dominuje AMOLED 3,7’’ displej (rozmery 48 x 81 mm) so 16 miliónmi farieb – ide o WVGA s rozlíšením 800 x 480 px. Displej je dotykový a podporuje multitouch. Pod ním nájdeme mierne ergonomicky ohnutú časť so sadou tlačidiel. Vľavo to je Domov a Menu, v pravo zase kombinované tlačidlo Späť a Hľadaj. V strede je optický trackpad – novinka s ktorou sa menu telefóna veľmi pohodlne ovláda a je presnejšie ako pôvodné hardvérové riešenie – trackball. Ten sa nachádza v spomínanom Nexus One. Tlačidlá sú podsvietené, čo hodnotím ako pozitívnu vlastnosť – pri niektorých notifikáciach sa rozsvietia namiesto plytvania energie na rozsvietenie displeja.

Na prednej časti je okrem loga ešte reproduktor slúchadla a stavová viacfarebná LED dióda. Konektor na pripojenie slúchadiel je na hornej hrane na pravej strane – ide o klasický 3,5 mm jack. Tlačidlo ktorým sa Desire zapína je na ľavej strane. Jeho pridržaním pri zapnutom telefóne si môžete meniť režimy hlasitosti alebo pripojenia do sieti. Ovládanie hlasitosti nájdete na ľavej strane, zospodu je konektor Micro-USB. Cezeň sa Desire aj nabíja. Vedľa je ešte mikrofón, avšak len jeden. Nexus One má aj druhý pre potláčanie okolitých ruchov.

Jednoducho pôsobí aj zadná strana. Je tu 5Mpx fotoaparát s diódou, ktorá slúži ako blesk čo je pri dnešných mobiloch už štandard. Na zadnom kryte nájdete veľké vyrazené logo HTC, dole ešte s poznámkou WITH HTC SENSE. Dizajn je naozaj funkčný a elegantný. Nemám mu čo vyčítať, možno len to, že mi chýba samostatné tlačidlo pre fotoaparát. S trackpadom sa nefotí zrovna najlepšie a milovníci autoportrétov môžu na vlastné fotografie s jednou rukou zabudnúť.
 

Výdrž

Desire sa dodáva s 1400 mAh Li-ion batériou, ktorá by podľa výrobcu mala mať výdrž do 360 hodín v pohotovostnom režime a do 400 minút hovoru. Ak mi niekedy vydržala celé dva dni, tak len preto, že som sa telefónu vôbec nechytil. Pri aktívnejšom používaní si budete musieť zvyknúť, že na večer budete dávať zariadenie pravidelne na nabíjačku. Samotnú výdrž hodnotím ako najväčšiu slabinu zariadenia.
 

Telefonovanie a komunikácia

Mobilný telefón, aj keď má bohatú výbavu, ešte stále primárne slúži na klasickú komunikáciu. HTC Desire sa ako ryba vo vode cíti v sieťach WCDMA/HSPA: 900/2100 MHz a GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz. Nechýba ani Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth 2.1 + EDR. Zaujímavé je, že mobil už nemá žiadne fyzické tlačidlo na svojom tele s funkciou telefónu. To softvérové na displeji po jeho odomknutí však nechýba. SMS a aj MMS majú jednoduchý editor, dalo by sa povedať, že len s nevyhnutnou funkcionalitou. Písanie na softvérovej klávesnici je individuálna záležitosť, no ja som spokojný, aj keď to chcelo troška cviku. Príjemnou „fičúrkou“ je, že ak zvoniaci telefón otočíte displejom dole, tak sa stlmí.

Milým prekvapením je funkčnosť mobilného prehliadača, ktorý si bez problémov poradí takmer s každou stránkou. Tu oceníte vysoké rozlíšenie displeja pri jeho otočení. Desire má aj klienta pre GTalk, takže ani o Instant messaging nebude ochudobnení. Použiteľný je aj mailový klient, ktorý si okrem POP3 a IMAP kontami poradí aj s Microsoft Exchange. Aplikácie ako kalendár (so synchronizáciou s Google Calendar), RSS čítačka či synchronizácia kontaktov (s tými na Google alebo Facebook-u) sú samozrejmosťou.

Ak máte dostupnú Wi-Fi ale aj EDGE sieť, tak primárne bude použitá Wi-Fi. Dátový roaming je možné zakázať, takže ak ste v zahraničí nemusíte sa báť, že aplikácie, čo si ťahajú dáta na pozadí, vám spravia veľkú faktúru. Pomerne často sa stáva, že Desire a vlastne telefóny s Androidom sa nevedia z Wi-Fi pripojenia prepnúť na GPRS/EDGE. Dokonca aj po zapnutí. Tu sa mi osvedčilo cez Nastavenia (nie Power Button) zapnúť Airplane mode a po minútke ho zase vypnúť. Telefón sa pripojí.

Ak Desire pripojíte cez USB k PC, tak sa môže cezeň nabíjať, použiť ho ako disk, synchronizovať či použiť ako modem. Práve poslednú možnosť s obľubou pomerne často používam – tu som postrehol, že telefón sa pomerne prehrieva.
 

Softvér

Štandardná softvérová výbava, ktorá sa dodáva so zariadením, postačuje na to, aby ste mohli začať objavovať zákutia mobilných multimédií, ale hlavne internetu. Po prvom spustení vás privíta sprievodca konfiguráciou webových služieb. Pokiaľ na niektorej účet nemáte, tak si ho môžete rovno vytvoriť. Desire má predinštalované aplikácie pre prístup na Gmail, YouTube, Facebook, Flick a Twitter. Keďže mu nerobí problém Flash, využívam to najmä pri videách z YouTube.

Nedá mi nespomenúť Sense, čo je grafické prostredie, ktoré do svojich telefónov vkladá HTC a ponúka bohatší zážitok ako klasická plocha, ktorá je v Androide defaultná. Novinkou od predchádzajúcich verzií je tzv. live wallpaper. Ide o animované pozadie plochy pre vizuálny zážitok. Nahradil som ho statickým obrázkom najmä kvôli zvýšenej spotrebe energie. Niektorí majitelia Desire sa ale sťažujú, že live wallpaper spomaľuje operačný systém, ja som sa s tým nestretol.

Ak by vám niečo softvérové chýbalo. je tu Google Market s aplikáciami. Ten bohužiaľ nieje v našich zemepisných šírkach plnohodnotný. Nájdete na ňom len aplikácie, ktoré sú zadarmo – či už v plnej verzii alebo ako demo. Niektorí výrobcovia softvéru tento deficit riešia možnosťou platby mimo Market-u a zadaním aktivačného kódu – príkladom za všetky môže byť Pro verzia Twitter klienta Twidroid, ale aj ďalších. Upozorňujem, že súčasný operačný systém neumožňuje inštalovať aplikácie na microSDHC kartu a k dispozícii máte len 132 MB z pamäti telefóna. 

Niekoľkokrát sa mi stalo, že aplikácia, ktorá bola inštalovaná a neskôr aktualizovaná z Market-u, nešla spustiť. Pomohlo ale jej odinštalovanie a opätovná inštalácia. Toto je ale problém dodávateľa aplikácie. Je vhodne pred takouto činnosťou si dáta zálohovať. Upgrade nastavenia užívateľských dát väčšinou zachováva, pri reinštalácii o ne prídete.

Zo zaujímavých aplikácii, ktoré sú hneď v telefóne by som vypichol Počasie, Mapy – Google Maps bez navigácie, hru Teeter, kalkulačku a Footprints. Ide o aplikáciu, ktorou keď vyfotíte nejakú známu stavbu alebo pamiatku, povie Vám čo to je (podľa GPS).
 

GPS a navigácia

HTC Desire má vstavané GPS, akcelerometer a digitálny kompas. Všetky tieto technické aplikácie oceníte až s príslušnými aplikáciami, ktoré ich vedia využiť. Pripravené sú len spomínané Mapy – pre ich fungovanie však potrebujete dátovú konektivitu. Plnohodnotnú navigáciu si musíte zakúpiť zvlášť, v Market-e sú demo verzie produktov tretích strán. Príjemné je aj geotagovanie fotografií.

 

Multimédia

Tu začnem FM rádiom s Radio Data System, ktoré Nexus One od Google nemá. Rádio funguje len so slúchadlami, ktoré slúžia ako anténa. 5 Mpx fotoaparát má 2x digitálny zoom a zvláda zaostrovanie od 6 cm – tu má autofokus svoje opodstatnenie a výrobca ešte pribalil aj automatické rozpoznávanie tvári a širokouhlé snímanie. Video je snímané do rozlíšenia 720 × 480 px a vo formáte .3gp.

Audio prehrávač podporuje formáty .aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav a .wma. Video prehráva formáty .3gp, .3g2, .mp4 alebo .wmv. Videá sa prehrávajú v rovnakej aplikácii v akej sa prezerajú fotografie.

 

Zhodnotenie

Ak poviem, že HTC Desire je jedným z najlepších mobilných zariadení na trhu, tak si za tým aj stojím. Tento telefón v sebe prináša zaujímavú kombináciu aktuálnych technológií a funkčnosti. Zariadenie je mimoriadne rýchle, pod čo sa určite podpísal procesor a po tejto stránke nieje nijako obmedzované.

Výrobca HTC už avizoval, že Desire bude jedným zo zariadení, ktoré sa dočkajú aktualizácie na Andoid 2.2 (Froyo). Táto aktualizácia je bez pochýb vítaná nakoľko posunie Desire o obrovský kus ďalej (áno, tiež som neveril, že sa to ešte dá). Hlavným prínosom bude dvoj až päťnásobné zvýšenie výkonu a lepšia správa energie z batérie. Pribudne aj funkcionalita Wi-Fi hotspotu – tzv. tethering, ktorá bola dostupná doteraz len s root prístupom, dávková či automatická aktualizácia aplikácii z Marekt-u. Zaujímavo vyzerá aj zasielanie linku z desktopového prehliadača na ten mobilný z Desire, klasický číselný a znakový PIN namiesto gesta. Noviniek je oveľa viac a update by mohol byť už začiatkom leta. Teším sa.

 

Plusy
 
Mínusy
 
Dizajn Výdrž batérie
HTC Sense Tlačidlo na fotoaparát
Kvalitný displej
Flash
Slabšia viditeľnosť displeja na priamom slnku
Pripravenosť na sociálne siete a internet hneď po vybalení  

 

Fero Alian Volár - alian.info

Neprehliadnite: