Postavme si mikrovlnnú sieť! (3)

Branislav Vrzoň  /  21. 05. 2003, 00:00

Ak už nechcete platiť telefónne účty za pevnú linku, v tomto seriáli sa dozviete, ako na to. V jeho treťom pokračovaní Vám predstavím druhé zariadenie vhodné ako prístupový bod pre MW sieť - WX-1590. Na recenziu nám ho poskytla firma Times-VT, ktorá tak reagovala na moju predošlú výzvu.

Zariadenie s názvom WX-1590 existuje na našom trhu pod rôznymi značkami a 1590nie je absolútne žiadny problém ho zohnať.

Čo to je?

WX-1590 je zariadenie pracujúce v bezlicenčnom pásme na frekvencii 2,4 GHz. Dokáže pracovať vo viacerých módoch, či už ako klient, prístupový bod (AP), alebo ako bridge – most, ktorým dokážete preniesť celú lan sieť z jedného miesta na druhé. Pracuje na wireless štandarde IEEE 802.11b a plne vyhovuje podmienkam Wi-Fi. Po jednoduchom uvoľnení gumovej anténky je možné pripojiť veľkú externú anténu – čo značne zväčší dosah tohto zariadenia. Zariadenie som testoval pri základnej zostave, teda s pôvodnou anténkou.


Praktické skúsenosti

Inštalácia zariadenia:

Je veľmi jednoduchá záležitosť. WX-1590 sa pripája k počítaču pomocou Ethernet Lan rozhrania, to však je v súčasnosti snáď už na každom počítači (prípadne sa dá karta za nejakých 300.- Sk dokúpiť). Po pripojení lan káblom k počítaču, prípadne cez switch, môžeme nainštalovať dodaný program. Inštalácia trvala asi 5 sekúnd a po reštarte (používam winME) môžem zariadenie smelo konfigurovať a testovať. Aby som sa však mohol zo zariadením spojiť pomocou môjho PC, je potrebné, aby zariadenie aj PC boli na jednej skupine IP. Výrobne nastavená IP adresa bola 192.168.5.100 a maska 255.255.0.0. Pomocou dodanej utilitky sa dá IP adresa zmeniť, aj keď nie ste v tej istej skupine. Mnsoftwaree to však nefungovalo práve na prvý krát. Keď som to skúšal na druhom zariadení, radšej som si zmenil IP a masku ja v mojom počítači, a pomocou konfiguračného programu „AP configuration“ som zmenil IP adresu a masku zariadenia bez najmenších problémov. Po tomto nastavení je však potrebné si IP a masku na svojom počítači nastaviť naspäť. Ak máte Windows 2000 alebo XP, je to veľmi jednoduché. Vo W95,98 a ME však po každej zmene IP a masky je potrebné počítač reštartovať. Nebudem tu však popisovať konkrétne nastavovania, na to slúži celkom slušný manuál v slovenčine. Pokúsim sa predstaviť jednotlivé módy a prácu s nimi.

AP (Access point):

Ide o mód, v ktorom sa na zariadenie môžu pripájať ďalší klienti s rovnakým, alebo iným zariadením vyhovujúcim Wi-Fi štandardu. V tomto móde môže zariadenie pracovať aj bez počítača, čo je veľká výhoda. Zariadenie máte niekde na streche pri anténe a ostatní ľudia sa naň pripájajú, čím sa vlastne navzájom prepoja. Je možné nastaviť a priebežne meniť autorizáciu MAC adries (pevné adresy zariadení), čo umožní dostať sa do Vašej siete iba ľuďom, ktorým to umožníte. V tomto móde som nemal absolútne žiadne problémy. Druhým zariadením som sa pripájal ako klient a dosah bol v mojom prípade na priamu viditeľnosť asi 350 metrov, pričom asi do 250 metrov bol prenos v dostačujúcej kvalite.

Access Point Client:

Toto je mód, ktorý zvládajú všetky zariadenia Wi-Fi. Zariadenie sa pripája na iné prístupové body (AP). V tomto móde sa zariadenie chovalo tiež veľmi spoľahlivo a s dosahom, o ktorom som písal v predchádzajúcom odstavci. Samozrejme, ak na AP použijete externú anténu, tak sa dosah rapídne zvýši a na strane klienta stačí iba dodaná gumená anténa. Ak na strane AP dôjde k zmene komunikačného kanála, zariadenie v klientskom móde dokáže na tento kanál prejsť automaticky bez potreby ďalšieho nastavovania. Potrebné je však, aby skupina zariadení mala vždy to isté označenie. Takýmto spôsobom sa dá aj prechádzať z jedného AP na druhé (ktoré pracuje na inom kanáli, ale v tej istej skupine), v tom prípade ide vlastne o tzv. roaming.

Wireless Bridge:

Tento mód dokáže preniesť komplet celú sieť z jednej strany na druhú pomocou WX-1590. Pracuje vo viacerých režimoch, ako Point To Point, spojenie medzi dvoma bodmi, a Point To Multipoint, v tomto prípade je možne medzi sebou prepojiť aj viac zariadení a niektoré používať len ako prevádzače, čím prenesieme signál aj tam, kde by sa to klasickým spôsobom AP-client nedalo. Aj v tomto móde pracovalo zariadenie spoľahlivo, dosah bol však asi o 50 metrov slabší, čo je asi spôsobené charakteristikou a možnosťami tohto módu.

Záver

Mal som dve zariadenia WX-1590 doma na pár dni a musím uznať, že som bol celkom milo prekvapený. Nakoľko osobne používam zariadenie popisované v minulej časti – mohol som vyskúšať aj chovanie pri vzájomnej kombinácii. Jednu WX-1590 už v našej sieti používame (ako AP), takže keď som mal doma ďalšie dve, mohol som vyskúšať aj ostatné pracovné módy.

Zariadenie WX-1590 sa vo všetkých módoch chovalo spoľahlivo a nemám žiadne námietky voči jeho funkciám a vlastnostiam. Na trhu je už dlhšie a určite si našlo už svojich priaznivcov.

Zariadenia nám zapožičala firma Times-VT, ktorá sa zaoberá predajom výpočtovej techniky, bezdrôtovými spojmi, hlasovými službami a mikrovlnným pripojením na internet.

Parametre udávane výrobcom:

Ethernet rozhranie: 10/100Mbps
Frekvenčný rozsah: 2.4 GHz
Spreading DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum)
Prenosové rýchlosti: 11Mbps, 5.5Mbps, 2Mbps, 1Mbps
Modulácia: 11Mbps a 5.5Mbps CCK; 2Mbps: DQPSK; 1Mbps: DBPSK
Bezpečnosť: 64-bit a 128-bit WEP
Výstupný výkon: Max. +13dBm (33mW)
Počet kanálov: 13
Sieťový adaptér: AC 100 - 240V; 0,35A / DC 5V; 1,5A (AP)
Anténa: Odnímateľná otočná anténa - 2dB zisk, SMAr výstup
Štandardy: IEEE 802.11b pre bezdrôtové LAN, IEEE 802.3 pre pevné LAN
Operačný dosah: Outdoor: 100 300m; Indoor: 30m 100m
Sieťové protokoly: TCP/IP, IPX, NDIS3, NDIS4, Net BEUI

Firmware: - Distributed Coordination Function
- RTS/CTS Handshake
- Duplicate Detection and Recovery
- Beacon Generation
- Fragmentation and Reassembly
- Wired Equivalent Privacy Algorithm (WEP 64/128 bits)
- Authentication Algorithm (Open System, Shared Key)
- Power Management
- Short Preamble
- Automatic Rate FallBack
- Regulation Domain Setting
- Basic Rate Setting
- WatchDog function
- Bridging - funkcie Automatic Learning Process
- Forwarding Process
- IP filtering
- Aging Function
- Protocol Filtering

Menežment:
- SNMP Manažér pre wireless LAN, konektivitu a klientskú kontrolu prístupu
-TFTP klient (Firmware download)
- Set IP Session (arp/ping)
- DHCP klient
Operačné módy: - AP
- AP klient
- Wireless Bridge (point-to-point a point-multipoint)
- SAi / Ad-Hoc vyžaduje zmenu firmware

Rozmery: 103mm / 145mm
Váha: 330g
Záruka: 2 roky

Neprehliadnite: