Internet a zdravotne postihnutí občania

Branislav Vrzoň  /  05. 12. 2003, 00:00

Pokiaľ je človek zdravý, nie je pre neho problém venovať sa technike a internetu. Keď sa však niečo stane a príde o niektorý zo svojich zmyslov, začínajú problémy. Nájdu sa však aj takí, ktorí sa aj s takýmito problémami vedia vysporiadať. Jedným z nich je Roman Lomnický, ktorý má problémy so zrakom a používa aj špeciálny software na zväčšené zobrazovanie.

Tento článok vznikol ako istá ukážka užitočnosti internetu a práce s počítačom pre ľudí so zdravotným postihnutím. Integrácia do spoločnosti pomocou informačných technológií je realitou aj na Slovensku. Dúfam, že keď sa naskytne príležitosť, pomôžete svojmu známemu, či kamarátovi a pomôžete mu spoznať svet počítačov a internetu. Ináč by tento článok asi nemal zmysel...

Branislav Vrzoň, Inet.sk: Kedy si za začal zaujímať o internet?

Roman Lomnický: Ešte pred štyrmi rokmi by som si ani len nepomyslel, že aj ja raz budem vlastniť počítač s pripojením do internetu. Jednoducho, v tom čase ma problematika PC akosi neoslovovala. Zdalo sa mi to všetko príliš zložité. K tomuto presvedčeniu som prišiel, keď som videl kamarátov pracovať s počítačom. Zlomovým bol v tomto smere rok 2000.

Čo vtedy spôsobilo zmenu tvojho postoja k počítačom?

Začal som si čoraz viac uvedomovať, že ak chcem niečo v živote dosiahnuť, bez znalosti práce s počítačom to asi nepôjde. Dobre viem, že zdravotne postihnutí ľudia to majú v živote s hľadaním zamestnania o niečo ťažšie. Toto však nemôže byť dôvod k absolútnej nečinnosti. Keďže som už v tom čase veľa počul o internete, no nemohol som si na vlastnej koži vyskúšať prácu s ním, zaobstaral som si počítač a začal som pomaly vnikať do problematiky PC a internetu.

Ak sa smiem opýtať, v čom spočíva tvoje postihnutie a potrebuješ mať počítač nejako špeciálne upravený kvôli zmierneniu dopadov tvojho postihnutia?

To nie je žiadne tajomstvo. Mám problémy so zrakom a na skvalitnenie mojej práce s počítačom používam software na zväčšené zobrazovanie a samozrejme vlastním aj veľký monitor, čo mi túto prácu uľahčuje. Táto konfigurácia mi plne vyhovuje a umožňuje naplno využívať počítač bez výraznejších obmedzení. Ani by som si nebol pomyslel, že ma práca s PC začne niekedy tak zaujímať...

Spomenul si, že ťa lákal internet a kvôli tomu si si vlastne aj počítač zaobstaral. Ako môžeš s odstupom času hodnotiť tento takpovediac „vstup“ internetu do tvojho života?

Internet mi dal veľa. Zo začiatku som ho využíval hlavne kvôli e-mailom, no postupom času sa jeho využitie zvyšovalo. Začal som viac „surfovať“ po našich i zahraničných stránkach. Zaujímam sa o problematiku CD-R a všetkého, čo s tým súvisí a mám už aj svoju obľúbenú stránku venujúcu sa tejto problematike, ktorú navštevujem pravidelne.

A čo stránka ? Navštívil si aj tú? Ak áno, čo si myslíš o jej zameraní? Vyhovuje ti jej štruktúra?

Samozrejme, že som Inet nevynechal a navštevujem ju takmer od čias jej vzniku. Páči sa mi jej pohotovosť a rýchly prísun informácií. Patrí medzi moje najobľúbenejšie a zo slovenských je jednoznačne mojim favoritom. Teraz, keď som sa dokonca stal aj členom IPV, navštevujem túto stránku oveľa častejšie ako kedykoľvek predtým. V najbližšom čase má prísť k zmene jej vzhľadu a ja som presvedčený, že jej priaznivci budú hodnotiť tento krok len a len pozitívne.

Keďže teda pomerne často „surfuješ,“ natíska sa otázka: Aké pripojenie do internetu používaš?

Moje internetové začiatky boli nerozlučne späté s analógovým, tzv. dial-up pripojením. Nemohol som si dovoliť tráviť na nete veľa času, pretože počas surfovania som blokoval telefónnu linku. V čase, keď som bol pripojený do internetu, nikto sa k nám nedovolal a ani my sme v tom čase nemohli telefonovať. V roku 2001 som však „naletel“ Slovenským telekomunikáciám na jednu akciu, takže sa situácia zmenila.

Môžeš byť konkrétny a trochu to rozobrať?

Rád. Určite si mnohí čitatelia budú pamätať na rok 2001, keď nás ST z médií bombardovali reklamami a lanárili na ISDN pripojenie. Treba objektívne priznať, že v tom čase to bolo skutočne lákavé. Máme ešte v pamäti reklamné šoty informujúce o pripojení do internetu za 2,50 Sk/ hodina počas slabej prevádzky, víkendov a sviatkov. Viem, že vtedy boli tie pásma trochu ináč delené ako teraz, takže nebudem radšej hovoriť podrobnosti, aby som sa nedopustil zbytočných nezrovnalostí. Na podobnú akciu som kladne zareagoval aj ja, lenže v čase môjho pripájania sa cez ISDN už stála hodina, ak sa nemýlim, okolo 9 Sk. Bolo to v októbri 2001. Telekomunikácie dávali dotované modemy, telefóny a na samotnú realizáciu tiež nebolo treba príliš dlho čakať. A tak som teda surfoval cez ISDN, čo malo viac pozitív. Neblokoval som telefónnu linku, takže som sa mohol pripojiť, kedy som potreboval (samozrejme len v slabej prevádzke). Aj samotné pripájanie bolo rýchlejšie ako pri analógu a „nepadalo.“ Lenže, ako to už býva, ST prišli zas z niečím novým, tento raz však nepríjemným! Postupom času sa totiž ceny za pripájanie do internetu prostredníctvom ISDN vyrovnali tým za analógové pripojenie. Musel som teda túto situáciu riešiť, pretože ma naozaj už prešla trpezlivosť...

Čo si nakoniec vymyslel a ako sa pripájaš teraz?

Po uplynutí jedného roka, ktorý bol povinný pre využívanie ISDN v spomenutej akcii, rozhodol som sa konať. Vzhľadom na to, že sa už reálne črtala možnosť alternatívneho pripojenia, požiadal som o zmenu ISDN linky späť na analógovú. Vrátil som sa teda k stavu pred októbrom 2001. A tak som vytiahol zo skrinky starý dobrý modem a už som ho aj inštaloval do PC. Chvalabohu, nie na veľmi dlho. Už niekoľko mesiacov mám pripojenie cez mikrovlnú sieť. Nebudem tu teraz popisovať, o akú technológiu ide. Toto si môžu čitatelia nájsť na tejto stránke. Objavili sa tam už články, ktoré tento spôsob pripojenia približujú. Ja poviem len toľko, že už nemusím sledovať čas a tŕpnuť, koľko som zas minul za internet.

Venuješ sa ešte niečomu inému z počítačovej oblasti?

V našej dedine si budujeme počítačovú sieť. Jedná sa o klasickú káblovú, ako aj bezdrôtovú, čo nám umožňuje sprístupniť internet viacerým používateľom. V našom regióne totiž pôsobí firma, ktorá sa zaoberá pripojením do internetu použitím MW technológie, ktorá do našej siete internet „dodáva“.

Je vidieť, že tvoje aktivity v oblasti počítačov sú pomerne veľké. Podľa toho je zrejmé, že aj ľudia s postihnutím sa môžu v tomto smere uplatniť.

Je to tak. Všetkým s podobným osudom odporúčam, aby sa nebáli počítačov a internetu. Sami skôr či neskôr zistia, že ak ovládajú prácu s počítačom a vedia taktiež pracovať s internetom, otvárajú sa im možnosti v rôznych oblastiach. Sám z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že moje rozhodnutie venovať sa počítačom, bolo správne. Pomohlo mi prekonať nejednu z bariér, s ktorými sa v živote stretávam...


Ďakujem za rozhovor a Romanovi prajem len to naj! :)

Neprehliadnite: