Čo si myslia o referende tí, ktorých chlebíkom či záľubou je redaktorská práca?

Peter Polakovič  /  14. 05. 2003, 00:00

Môžete ich počuť z rádia, prečítať si ich články na internete. Ich práca ovplyvňuje verejnú mienku, ich špecializáciou sú informačné technológie. Prinášame Vám názory o referende do Európskej únie od redaktorov: Zuzana Tichá (rádio Twist), Martin Drobný (šéfredaktor PC Revue), Roman Záhorec (šéfredaktor Zive.sk), Thomas Ulej (šéfredakor Disk.sk), Daniel Sládek (dopisovateľ PC Revue), Michal Truban (šéfredaktor Blackhole.sk) a Tomáš Abaffy (šéfredaktor Birdz.sk).

Na začiatok pripomeniem tri otázky, ktoré sme položili každému z redaktorov:

1. Zúčastníte sa víkendového referenda o Európskej únii? 
2. Ak áno, ako budete hlasovať? Ak nie, prečo? 
3. Čo si myslíte že toto referendum prinesie slovenskému sektoru IT?

Zuzana Tichá, redaktorka rádia Twist

1. Na referende sa rozhodne zúčastním. Okrem toho, že je to moja občianska povinnosť, plebiscit je jedinečnou príležitosťou rozhodnúť o svojej budúcnosti a tú vidím v Európskej únii..

2. Európskej únii poviem "áno"... Som plná očakávaní, ako každý mladý človek... Nové štúdijné možnosti, pracovné príležitosti, atmosféra rôznych kultúr, ambície presadiť sa, dokázať niečo, prispôsobovať sa novým neustále sa meniacim podmienkam... To je to čo chcem... Obavy o stratu identity krajiny, v ktorej som sa narodila po vstupe do únie nemám... Slováci majú čo ponúknuť...podľa mňa sú schopní stať sa Európanmi a zároveň si zachovať vlastnú tvár...

3. "Čo vstup do EÚ prinesie slovenskému sektoru IT?“

Predpokladám, že po našom vstupe do únie začne všeobecne v oblasti informačných technológií konečne fungovať pravé konkurenčné prostredie. Trh sa otvorí aj pre iných hráčov a my budeme mať možnosť vybrať si z väčšieho spektra IT produktov a služieb...dúfam, že zákazník sa doslova stane pánom a o jeho priazeň sa bude bojovať... Slovo monopol, ak nie je prirodzený, osobne nemám rada... V oblasti poskytovania hlasových a internetových služieb ho však naša legislatíva legálne udržiava pri živote...je čas na jej zosúladenie s legislatívnym rámcom Európskej únie...a teraz sa už nikto nemôže vyhovárať, že to zatiaľ nie je potrebné, hlavne keď už klopeme na dvere únie...
---

Martin Drobný, šéfredaktor PC Revue

1. určite áno, hoci to stíham len tak tak lebo v piatok cestujem mimo SR ale považujem to za mimoriadne dôležitú udalosť pre budúcnosť Slovenska tak sa jej chcem určíte zúčastniť a preto som si aj zmenil time plan

2. jednoznačne ZA vstup do EU. Samozrejme očakávam aj problémy, nevýhody, obmedzenia atd. ale celkove porovnanie + a - vychádza v prospech vstupu do EU. Navyše neexistuje iná alternatíva jedine ak by sme sa chceli uberať cestou Kuby alebo Severnej Kórei...

3. Rozšírenie možností pre slovenské firmy ponukajuce riešenia aj pre zahraničných zákazníkov, ktoré sa vzhľadom na nizsie náklady môžu presadzovať nielen kvalitou ale aj cenou. Ak bude SR súčasťou EU stupne dôveryhodnosť slovenkych IT firiem a tým pádom aj ich úspešnosť v zahraničných tendroch.

Zahraničné IT firmy ale aj ich zákazníci znižujú náklady ako sa len dá, to je parketa na využívanie IT zdrojov z krajín ako je SR a tiež ďalší potenciál rastu slovenského IT sektoru. Matematika je jednoduchá, kým návrhárovi integrovaných obvodov v Silicon Valley treba platiť mesačne 7 000 USD, rovnako kvalifikovaný inžinier (a možno ešte usilovnejší) z východnej Európy alebo Ázie sa uspokojí aj s 1 000 USD mesačne.

Neobávam sa ani zatvárania pobočiek zahraničných IT firiem v SR keďže všetky priebežne preukazujú svoju životaschopnosť (hoci ich tu nie je veľa) na rozdiel od svojich zahraničných centrál... Naopak, skôr očakávam presun časti operácii do krajín ako je SR pravé vďaka nižším lokálnym nákladom.

Distribučné firmy budú vystavene zvýšenému tlaku nadnárodných reťazcov ktoré vedia dosiahnuť lepšie ceny na druhej strane však pracujú s vacsimi maržami a nákladmi.

Páčilo by sa mi keby sa Slovensko stalo druhým Írskom.
---

Roman Záhorec, šéfredaktor Zive.sk

1. Referenda sa zúčastním.

2. Budem hlasovať za ÁNO, nie preto, že by som súhlasil so "socialistikou" Európskou úniou a jej snahou všetko regulovať, dotovať a byrokratizovať, ale preto, že z dvoch alternatív sa mi zdá táto schodnejšia a znamená pre mňa, hoci to nerád hovorím, menšie zlo.

3. Referendum neprinesie slovenskému IT sektoru nič. Ak chceme mať lepší IT sektor musíme si pomôcť jedine sami, lepšími štátnymi úradníkmi, kvalitnejšími zákonmi, ktoré budú liberálnejšie a stanovia na trhu jasné pravidlá, tak aby prichádzali priame zahraničné investície vo väčšej miere ako doteraz
---

Thomas Ulej, šéfredakor Disk.sk

1. Keďže v súčasnosti patrím ešte stále medzi tých, ktorí nedovŕšili osemnásty rok života - vyjadriť sa v samotnom referende možnosť nemám. Keby som však mávnutím čarovného prútika zrazu získal voličské právo, určite by som ho využil - a to nielen v referende, ale i v prezidentských voľbách, či voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky. Osobne sa totiž nazdávam, že kto neuvyužíva svoje právo rozhodovať o budúcnosti, buď mu na nej nezáleží, alebo sa domnieva, že za neho rozhodnú iní. Takýto človek je bez názoru a nezaslúži si čerpať z plodov rozhodnutí tých, ktorí sa zachovali oveľazodpovednejšie.

2. Môj hlas by znel ÁNO a to už len z dôvodu, že iná možnosť neexistuje. Ak totiž aj vymenujeme všetky nevýhody, ktoré Európska únia môže priniesť Slovákom a porovnáme ich s ďaleko väčším počtom problémov, ktoré by sa vyskytli, keby sme do veľkej Európy nevstúpili, výjde vám jedno jediné – do Európskej únie musíme vstúpiť. Ibaže by sa malé Slovensko chcelo stať chudobným izolovaným štátom bez perspektívy a budúcnosti.

3. Osobne si nemyslím, že by referendum, rovnako ako prípadný vstup do Európskej únie, malo nejaký vplyv na náš internetový sektor - možno ak tak väčší príliv financií, inak však túto oblasť, podľa môjho názoru, ovplyvňujú úplne iné faktory. Ako sa ale hovorí, nielen internetom je človek živý. Držím preto palce, aby v referende nad malosťou a zakomplexovanosťou zvíťazil zdravý rozum.
---

Daniel Sládek, dopisovateľ PC Revue a najmä IT odvážlivec :-)

1. Pracujem na tom, aby som sa mohol zucastnit. Nakolko vsak budem mimo bydliska a este nemam vybaveny volicky (ci referendovy) preukaz, casu je naviac malo ... Chcel bych sa vsak zucastnit, hoci pohodlnejsie by bolo nenamahat sa, ved nejako to dopadne... Chcem sa zucastnit preto, aby bolo zrejme, aka je moja vola a ze ju nemozno ignorovat. V buducnosti sa totiz moze vsetko diat bez opytania a uradnici nadobudnu pocit, ze nam je to aj tak jedno, ked sme ticho. V Unii budem potom ako Slovak viac respektovany.

2. Ak sa zucastnim, budem hlasovat za vstup. Nie, zeby v Unii bolo vsetko idealne, ale vacsina je tam idealnejsia. A tu mensinu mozno odkukaju od nas.

3. Predovsetkym sa musia pre statisticky urad kupit nove PC, cim sa zvysi obrat a zlepsi statistika v naraste predaja novych IT produktov  ... Ale vaznejsie. Verim, ze odpadne mnozstvo ciel a PC zlacneju, snad bude mozne volit viacerych operatorov (konecne aj mobilnych), lepsia vymena informacii a vacsia sloboda pohybu. A hlavne, vzor bude v Bruselli, Berline, Prahe a nie v lokalnej a pritom do seba uzavretej Bratislave. A rozhodovat budeme moct doma.
---

Michal Truban, šéfredaktor Blackhole.sk

1. Áno.

2, Budem hlasovať za vstup. Každopádne vidím v našom vstupe do EÚ aj veľmi veľa záporných dôsledkov, ale tých kladných je viac. Život nie je čierno-biely a nič nie je 100% dobré. Takže ako vždy volím menšie zlo.

3. Iba dúfam, že keď vstúpime do EÚ, tak jedno z pozitív bude zlepšovanie IT sektoru v Sk. (internet, nové prac. príležitosti v IT, otvoria sa nové trhy...). Ale nie som vizionár, tak uvidíme čo prinesie budúcnosť.
---

Tomáš Abaffy, šéfredaktor Birdz.sk
(ospravedlňte prosím chýbajúcu interpunkciu)

1. Nie

2. Preco sa nezucastnim? Mam dva dovody:
1.) NEVIEM AKO MAM HLASOVAT, LEBO NEMAM MOZNOST POROVNAT VYHODY A NEVYHODY VSTUPU. Tato vlada hovori len o vyhodach a nehovori o negativach (vsetko na tejto planete ma svoje klady a zapory). Nehovori sa o tom,co nam vstup
prinesie,co vlada vyjednala v predstupovych rokovaniach,co je v uzavretych kapitolach a k comu sa zaviazala nasa krajina. Informacna kampan ma zacat az po referende, ked uz bude rozhodnute... Preco? Boji sa vlada prezradit, co pre nasu krajinu vyjednala? Preboha, zacinam sa toho vstupu bat (inak som bol za vstup do EU, ale teraz neviem neviem :), stale sa chvalila, ako rychlo postupujeme, ako sme dobehli ostatne krajiny,ako sme dokonca predbehli ostatne kandidatske krajiny... Dufam,ze im neslo len o co najrychlejsie uzavretie vsetkych kapitol,bez ohladu na kvalitu a vysledok... Ak sa vlada jasne vyhyba informovaniu o tom co pre nas
vyjednala, zda sa mi logicke, ze sa za to hanbi a ze to je nieco negativne a ked je to az tak negativne, mozno by bolo lepsie tam vobec nevstupit...

V kazdom pripade, kedze sa tu robi len propaganda typu: HLASUJ ANO, BUDES MAT VIAC PENAZI... a vobec neviem, co ziskam a co stratim a co ziska a co strati moja krajina, tak radsej nepojdem hlasovat, aby som sa nerozhodol zle. A teda tym, ze nebudem hlasovat o niecom o com nemam dostatok informacii - aspon nehrozi, ze by som sa rozhodol zle a potom to lutoval.

2.) LEBO VLADU AJ TAK NEZAUJIMA NAZOR (AKO TO UZ NAZNACILA "POCUVANIM" LUDI, CO CHCELI REFERENDUM O NATO A CO BOLI PROTI VOJNE V IRAKU) Sice vlastne som viac-menej za vstup do EU, ale zijem v krajine, kde vladu nezaujimaju nazory ludi a tak je absolutne ZBYTOCNE zucastnit sa referenda
o EU.

Vysvetlim blizsie: Nasa demokraticka vlada zabranila svojim konanim referendu o vstupe do NATO, lebo podla prieskumov bolo viac ludi proti vstupu ako za vstup a teda hrozilo,ze by tam ludia na koniec (do NATO) nechceli ist. A preto zabranila referendu, hoci asi 70% ludi sa chcelo rozhodnut o tak dolezitej veci v referende. Zacala sa peticia o vypisanie referenda o vstupe do NATO. Ked aktivisti nazbierali nejakych 180 tisíc podpisov (co je dost vela...) a co je asi polovica potrebnych podpisov, tak vlada rychlo ratifikovala pristupovu zmluvu s NATO a tym vlastne vstupila do NATO (uz caka,len kym nas ratifikuju ostatni clenovia), nikto
od nas pritom neziadal,aby sme sa niekam ponahlali, ked do NATO mame vstupit az v prvej polovici buduceho roka, vlada sa vsak ponahlala,aby sa peticnym aktivistom nepodarilo zozbierat za tak kratku dobu dostatok podpisov a nemohli vypisat referendum, v ktorom by hrozilo, ze sa obcania rozhodli inak, ako si to praje vlada.

Vlada sa ohana tym, ze obcania o vstupe do NATO rozhodli vo volbach... Ale ked zvazime, ze vsetky strany su za vstup do NATO (teda s vynimkou KSS a SNS...), tak je logicke, ze asi ludia vyberali stranu podla niecoho ineho ako podla toho,ci je za vstup do NATO, ved vsetky strany boli za vstup... Okrem toho v ziadnej krajine na svete sa podla zahranicnej orientacie a
zahranicnej politiky politickej strany vo volbach nerozhoduje viac ako 3-5% volicov. Zvysnych zaujima najma domaca politika tej strany, socialna politika, danova politika, hospodarska politika... Takze mozno 3-5% volicov vladnej koalicie, ktori predstavovali cca 47% zucastnenych volicov - teda mozno 1-2% obcanov Slovenska volili tuto vladu,kvoli tomu ze je za vstup do NATO. Rovnako ju vsak volili aj preto,ze je za vstup do EU. Ak
rozhodli o NATO vo volbach, preco by nerozhodli o EU vo volbach? Naco potom treba referendum?

Referendum o EU sa kona len z jedneho dovodu - lebo podla prieskumov by viac ludi hlasovalo za ako proti a preto sa vlada neboji, ze by sa obcania rozhodli inak, ako by chcela vlada. Ak by to hrozilo (ako pri referende o NATO), tak by vlada uz davno vyhlasila, ze referendum je zbytocne a ze ludia rozhodli vo volbach a preto by sa vobec ziadne nekonalo.

A okrem toho, jeden nemenovany politik vladnej koalicie sa pre istotu nechal pocut, ze aj ked bude referendum neuspesne, alebo aj keby nedajboze sa ludia rozhodli proti vstupu (co sa samozrejme nestane),tak tam aj tak vstupime, lebo Slovensko v polovici aprila v Greckych Atenach podpisalo pristupovu zmluvu a defacto sa teoreticky stalo clenom EU.

Povedzte mi naco sa mam zucastnit referenda???

3. No trochu by som to poopravil - referendum ako take neprinesie nic, lebo sa priamo netyka sektoru IT. Vysledok referenda a vstup do EU moze ovplyvnit svet IT, ale samotne referendum nie.

Ako to ovplyvni? IT odbornici budu viac cestovat do Zapadnej Europy a ti najlepsi sa tam uplatnia a na Slovensku ich bude ubudat. To sposobi možno zanik nejakych super serverov, lebo ich tvorcov prestane zaujimat Slovensko. Na druhej strane budeme mat moznost najst ovela viac zaujimavych webov v anglickom,nemeckom a francuzskom jazyku... :))) Mal by
sa liberalizovat telekomunikacny trh a teda logicky by mali klesnut naklady na pripojenie, ak sa zvysi zivotna uroven - zvysi sa penetracia internetu a teda aj mnozstvo mladych IT odbornikov... To ci sa zvysi zivotna uroven vsak nezavisi ani tak od toho ci vstupime do EU alebo nie, ale od toho, ci vlada bude podporovat rozvoj hospodarstva, ci sa bude orientovat skor na velkych zahranicnych investorov ako do teraz, alebo zacne podporovat najma malych a strednych podnikatelov (ako je to v celej zapadnej Europe) a ci bude podporovat rozvoj internetu, skolstva, vedy a tak dalej...

Buducnost a rozvoj slovenskeho IT sektora nebude az tak velmi zavisiet od nasho vstupenia alebo nevstupenia do Europskej unie, rozvoj IT sektora bude OVELA VIAC ZAVISIET od toho, ake mechanizmi nastartuje vlada v hospodarskej a danovej politike a ako bude podporovat projekt informatizacie spolocnosti. To je moj nazor a nikoho nenutim, aby so mnou suhlasil :)

Neprehliadnite: