Andrej Ferko: Vždy išlo o slobodu!

Peter Polakovič  /  18. 05. 2003, 00:00

Skorumpované vlády, slúžiace antimodernizácii Slovenska, už vyhnali do emigrácie asi 150 tisíc vysokoškolákov a oproti európskemu priemeru 15-20 detí na počítač v škole máme asi 100. Oslabujú modernizáciu zhora ekonomicky a zdola likvidáciou školstva. Vedia, čo robia. Robia všetko, aby sme boli hlúpejší.

S tromi otázkami o referende o vstupe do Európskej únie som sa obrátil aj na Andreja Ferka, spisovateľa a vysokoškolského pedagóga. Známy je najmä svojou trefnou a najmä neutíchajúcou kritikou na (ne)aktivity našej politickej elity v oblasti vývoja informačných technológií (a aj ďaľšieho...). Svoje názory si zastal aj v nasledujúcej odpovedi:

P.Polakovič, Inet.sk/IPV: Zúčastníte sa víkendového referenda o Európskej únii?

Andrej Ferko: Áno.

- Ak áno, ako budete hlasovať? Ak nie, prečo?

Kvôli úbohej ponuke od roku 1990 zastávam názor, že Nemám koho voliť (text vyšiel v Literárnom týždenníku pred vtedajšími voľbami).

Podľa tejto mojej eseje sa odvtedy vedomo alebo intuitívne riadi rastúci počet voličov.

Naopak, zúčastnil som sa a budem na každom referende, lebo tam niet čo sfalšovať ani v ponuke (point) ani vo výsledkoch (and click).

Budem hlasovať tak, že nemusím odpovedať na druhú čast Vašej otázky.

- Čo si myslíte že toto referendum prinesie slovenskému sektoru IT?

Referendum samotné prinesie slovenskému sektoru IT iba stratu času, lebo IT ľudia počas svojej úcasti nebudú IT pracovať.

Vašej otázke sa dá ale rozumieť aj metonymicky, čiže slovom referendum v inak nepresnej formulácii máte na mysli pozitívny výsledok. (Aspoň tak usudzujem z kontextu predchádzajúcej (dvoj)otázky.)

Ak je teda predchádzajúca interpretácia znenia otázky správna, tak mám veľmi stručnú odpoveď.

Slobodu.


Za stručnou odpoveďou si azda možno dovoliť nestručnejší koment.

Ľudia, čo čítali moje texty Mocenské aspekty IT a Kriminálny čin slovenskej vlády čítať ďaľej nemusia, lebo vedia, čo idem povedať.

Vždy išlo o slobodu.

Každú skupinu modernizátorov Slovenska zničila alebo oslabila vládna moc. Knihu A. F. Kollára spálili. Vodcov slovenských jakobínov popravili a bernolákovske noviny vo Viedni zakázali. Slovenské učené tovarišstvo rozbili. Štúrovcov a prvých matičiarov kántrili jazykovo, fyzicky i materiálne. Prví naši podnikatelia museli masovo emigrovať. Po vzniku Česko-Slovenska sa de facto nesmeli vrátiť.

O slovenskú technickú školu bolo treba bojovať proti Prahe desiatky rokov. V Trenčianskych Tepliciach 1932 sa muselo nanovo bojovať dokonca aj za slovenčinu. Dve vojny, tri totality (kolonializmus, fašizmus a komunizmus) roztrhali kontinuity normálneho vývoja. Takmer generáciu trvajúca kampaň proti buržoáznemu nacionalizmu zabila, uväznila a zničila obidve slovenské elity - demokratickú aj komunistickú. Normalizácia odstavila elitu v daľšej generácii a absurdné rozkradnutie mnohoročných rezerv v Strednej a východnej Európe vedie ku africkej budúcnosti.

Jediné plus, čo dnes máme oproti vládam, ktoré rozdali do cudzích rúk médiá (mečiarovci) a ostatok (antimečiarovci), je historicky doteraz najväčšia skupina modernizátorov - IT ľudia slovenskí.

Skorumpované vlády, slúžiace antimodernizácii Slovenska, už vyhnali do emigrácie asi 150 tisíc vysokoškolákov a oproti európskemu priemeru 15-20 detí na počítač v škole máme asi 100. Oslabujú modernizáciu zhora ekonomicky a zdola likvidáciou školstva.

Vedia, čo robia.

Robia všetko, aby sme boli hlúpejší. To sa rovná tomu, že ich máme voliť. Najnovšie robia spoplatnením štúdia nábor najlepších študentov na školy zadarmo hocikde inde. Nie je ťažké si domyslieť, v koho prospech a v koho neprospech.

Hanebnou črtou pribrzdenej predreferendovej kampane je, že sú v nej mediálne de facto zakázaní najlepšie formulujúci ľudia Slovenska, slovenskí spisovatelia.
Niekoľko sto slovenských autorov v historických dňoch verejne mlčí. A po obrazovkách sa motajú ľudia bez tvárí, pod ktorými si u nás predstavujem modernú Európu - najväčší žijúci básnik, najlepší slovenský vedec, najprenikavejší filozof a najzlatoustejší rozprávač. 

Vstup do EÚ by mal postupne odstaviť antimodernizátorov alebo im aspoň skomplikovať ťahanie Slovenska do nedemokratickej minulosti.

Osobne by som bol rád, keby sa z trezoru STV niekedy v tejto budúcnosti dostala multimediálna prvá slovenská IT komédia Lúpež dejín, ktorú zakázali mečiarovci aj antimečiarovci ako politickú odvetu za moje texty, ktoré im odoberajú naivných voličov. Ako príklad si prečítajte hoci tento text očami politického bi(m)basa.

Tento hraný film o počítačovej kriminalite (odborný poradca Jozef Vyskoč, spoluautor scenára Ján Drgonec, réžia Luba Velecká, hrajú M. Zedníkovic, V. Černý, S. Šuvadová a ďaľší) je pre mňa osobne indikátorom slobody.

Je v trezore už 7 rokov a s týmto vedomím sa mi perfektne počúvajú všetky reči o tom, ze Slovensko je slobodná krajina.

Ide o slobodu, viac slobody, rovnakejšie šance...

O tom to je, a tí, čo maria reálnu diskusiu, to IMHO dobre vedia.

A boja sa, ze masovo prídeme a európskym áno povieme nie ich ázijským metódam.

Andrej Ferko

Neprehliadnite: