Na Slovensku sa konečne objaví ADSL, konkuruje mu internet cez káblovú televíziu

Peter Polakovič  /  06. 05. 2003, 00:00

Slovenské telekomunikácie ohlásili spustenie služieb vysokorýchlostného pripojenia do internetu cez ADSL. Od 1.júna bude ADSL prístupné v prvej fáze v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, nasledovať budú mestá Trenčín, Trnava, Nitra, Prešov a Žilina. V bratislavskom Starom Meste cenovo konkuruje inet cez „káblovku“.

Internet „bez obmedzení“ s obmedzeniami

Pri skratke „ADSL“ si väčšina ľudí predstaví internet bez akýchkoľvek obmedzení. Na Slovensku bude výraz „bez obmedzení“ asi možné použiť v praxi až neskôr. Prvým krokom je, samozrejme, ADSL na Slovensku vôbec zaviesť. Trvá to ale tak dlho, že sa naša krajina zatiaľ stala držiteľom nie veľmi lichotivého rekordu - spomedzi krajín kandidujúcich do Európskej únie sme poslednou krajinou, kde sa zavádza ADSL a predbehla nás aj Česká republika.

Tou najpodstatnejšou otázkou ale je, či bude ADSL cenovo prístupné, teda pre väčšinu ľudí. Prvé reakcie sú veľmi negatívne. Internetoví užívatelia konštatujú, že ADSL tu bude najmä pre rýchle prehliadanie stránok a jedna z hlavných výhod, možnosť rýchleho sťahovania väčšieho množstva dát, odpadá. Poďme ale po poriadku.

V čase prípravy tohto článku ešte nepoznáme konkrétne maloobchodné ponuky služieb prístupu do internetu cez ADSL, už ale vieme minimálnu cenu. Ak budete chcieť ADSL, budete musieť platiť mesačne Slovenským telekomunikáciam (ST) jeden z mesačných poplatkov za používanie volacieho programu. K tomu zaplatíte znova priamo ST za ďalší mesačný program s názvom ST DSL. To ešte stále nemáte možnosť surfovať. Služba ST DSL Vám vlastne umožní prenajať si „holý drôt“ ST za účelom poskytovania služieb DSL. Za ADSL teda zaplatíme aspoň 1620 Sk za mesiac. Zriadenie služby stojí 4799 korún, modem ponúkne poskytovateľ internetu.

Koncovú ponuku ešte ovplyvní cena poskytovateľa internetu, ktorá sa bude odvíjať od veľkoobchodnej ponuky ST. Práve tá je ale založená na fakturácii objemu prenesených dát a možno očakávať, že konkrétne maloobchodné ponuky budú obsahovať klauzulu o obmedzení objemu prenesených dát. Može sa tak stať, že si zakúpite produkt, ktorý vám umožní presurfovať 500 MB a všetko nad limit si priplatíte. Rýchlosť ADSL bude 768 kbit/s smerom k užívateľovi a 128 kbit/s od užívateľa. Poskytovatelia internetu môžu rýchlosť znížiť. ST budú v budúcnosti ponúkané viaceré rýchlostné triedy, nebude to ale už v tomto roku.

Technológia ADSL bude od 1.júla v tzv. v prvej fáze prístupná v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, nasledovať budú mestá Trenčín, Trnava, Nitra, Prešov a Žilina. Obyvatelia týchto miest sa ale nemusia tešiť predčasne, pretože ADSL nemusí byť prístupné práve v ich lokalite. ST preto sprístupnila na svojich stránkach aplikáciu, pomocou ktorej si po zadaní Vášho telefónneho čísla môžete overiť dostupnosť vašej linky (TP alebo ISDN) pre technológiu aDSL v prvej fáze.

ADSL bude prichádzať do všetkých kútov Slovenska pomaly a svedčí o tom aj príklad Maďarska. Vysokorýchlostné pripojenie na báze ADSL u našich južných susedov zaviedli pred tromi rokmi a ešte teraz je služba prístupná iba v 70% oblastiach Budapešti. Ani práve prebiehajúca reklamná kampaň ST na služby ISDN nepočíta s tým, že by ADSL v krátkom čase zatienilo ISDN. 

Internet cez káblovú televíziu realitou

Pre Bratislavčanov s káblovou televíziou od UPC sa ale črtá výhodnejšia ponuka. UPC Slovensko začína poskytovať službu "chello" prostredníctvom svojej káblovej siete v Bratislave Starom Meste – po testovacej prevádzke, ktorá začala 1. apríla 2003. Širokopásmový internetový prístup funguje cez televízny kábel a nie cez telefónnu linku. Cez televízny kábel možno súčasne na pristupovať na internet ako aj na pozerať televíziu.

Chello ponúka rýchlosť sťahovania až do 392 kbit/s a posielania až do 128 kbit/s. Platí sa len mesačný fixný poplatok 1699 korún a to bez akýchkoľvek ďalších nákladov. Inštalácia služby chello je veľmi jednoduchá. UPC nainštaluje prípojku na chello, pripojí káblový modem a sfunkční chello na zákazníkovom počítači. Inštalácia stojí 1999 korún a káblový modem získa klient za vratnú zálohu 2499 korún.

Ak máte záujem využiť ponuku spoločnosti UPC na širokopásmový internet cez káblovku, odporúčam navštíviť túto adresu. Môžete si na nich otestovať, či je služba dostupná v oblasti, v ktorej bývate resp. si chcete vysokorýchlostný internet od UPC nainštalovať. Viac informácií o ponuke širokopásmového internetu od UPC na Slovensku sa dočítate TU.

Záverom

Internet, pri ktorom sa nemusíte pozerať na hodinky a sledovať čas, je snom asi väčšiny užívateľov na Slovensku. Pokiaľ sa dostane aspoň do väčšiny kútov Slovenska, ešte pretečie veľa vody našimi riekami. Uvedené služby však môžu byť prvou lastovičkou.

Peter Polakovič
autor (1982) je prezidentom občianskeho združenia Internet pre všetkých

Neprehliadnite: