Recenzia Magio Sat: Od objednávky až po šiestu faktúru (skúsenosti, foto a video)

Martin Tomšík  /  19. 02. 2010, 09:43

Prinášame vám reálne skúsenosti s objednaním, doručením a inštaláciou satelitnej televízie Magio Sat. Prvá časť recenzie obsahuje postup od objednávky až po doručenie. Nechýbajú ani prvé skúsenosti s produktom. Pozrite si hneď niekoľko fotografií a krátke video zo samotnej prevádzky.

Pre veľký rozsah informácií vám recenziu služby Magio Sat prinášame v troch dieloch. Obsah prvého vám už známy je, v priebehu niekoľkých dní na Inet.sk nájdete skúsenosti s kompletnou inštaláciou služby, po šiestich mesiacoch sa môžete tešiť na článok, ktorý zhrnie vývoj tohto produktu.

 

Overte si dostupnosť

Prvým krokom je overenie dostupnosti služby. Operátor môže uvádzať 100%-né pokrytie Slovenska, no susedov dom, panelák či dajaký strom vo výhľade na satelit vám stál skôr. Pre overenie odporúčam navštíviť portál spoločnosti Slovak Telekom, ktorý sa nachádza na adrese NastavSatelit.sk.

Platí však, že ak teraz využívate služby rumunského operátora Digi-TV cez satelit, tak by ste s prekážkami vo výhľade problém mať nemali. No výnimka sa môže stať hocikedy.

 

Príprava na objednávku a ceny

Ďalej je vhodné sa pripraviť na predávajúceho, ktorý vám bude vybavovať objednávku. Ak objednávate cez internet, tak sa s kontaktom so zamestnancom spoločnosti nestretnete. Pozorne si prezrite ponuku televíznych kanálov, dôraz treba klásť na ceny. Tie sa môžu zdať prinízke, no treba rátať s väčšou sumou na prvej faktúre.

Prenájom boxu s pevným diskom je za ten istý mesačný poplatok ako zapožičanie Magio boxu bez vstavaného disku. Táto suma činí 1.95 eura, no ak si prenajímate dva boxy a ten druhý je s HDD, prvý stojí 1.95 na mesiac a druhý až 3.95 eura. V prípade, že chcete prvý s nahrávaním a druhý bez tejto funkcie, zaplatíte za každý 1.95 eura mesačne. Parabola a ostatné príslušenstvo je zapožičané užívateľovi bez poplatkov.

Väčšou investíciou je aktivácia zariadení. Prvý box bez HDD je vám aktivovaný za 0 eur, no zariadenie s nahrávaním vám oživia za 34.95 eura. Pre technicky zdatných je tu inštalácia služby za 1 euro, za technika zaplatíte 29.95 eura a kutil sused vám to spraví za nejakú malú pozornosť.

V mojom prípade to boli nasledovné sumy:

  • Aktivácia prvého boxu s HDD - 34.95 eura
  • Aktivácia druhého STB bez HDD - 34.95 eura
  • Prenájom prvého boxu s nahrávaním - 1.95 eura mesačne
  • Prenájom druhého zariadenia bez nahrávania - 1.95 eura
  • Obdobie prvých 12 mesiacov od zriadenia balíka Klasik - 7.95 eura mesačne
  • Prvé tri mesiace balíček HBO + Cinemax za 1 cent
  • HD balík na prvé tri mesiace za 1 cent
  • Samoinštalácia - 1 euro

Výsledná suma na prvej faktúre: 82.77 eura


Objednávame

Asi najnudnejšia časť postupu je objednávka. Na výber máte tri možnosti. Vyplníte objednávku na webe, zavoláte na infolinku alebo navštívite T-Centrum (tento prípad).

Pri objednávke na predajnom mieste si nájdite dostatok času. Vystáť si totiž treba niekedy dlhší rad, no ani čakanie na podpis zmluvy nie je najkratšie. V mojom prípade to bolo 10 minút na volného predajcu a ďalších 20 minút čakanie na podpis potrebných papierov. Tých bolo pomerne málo. Pri objednávke internetu bolo potrebných 14 strán zaplnených textom (rôzne povinné doplnkové služby a iné), no pre Magio Sat to boli len dva papiere a pobočka prekvapila aj ekologickým myslením. Využíva konečne obe strany A4.

 

Objednávka - po aktivácií Smart karty zmluva

Spomínané dva papiere obsahujú všetko. Od osobných údajov až k samotným podmienkam. Nájdete tu dodaciu adresu, objednané balíky, zľavy, objednané zariadenia, spôsob doručenia, ceny a aj TV_ID, ktoré neskôr slúži na aktiváciu a spárovanie karty so STB.

Časť s objednanými službami a TV_ID na aktiváciu (zámerne začiernené)
 
Na druhej strane pokračovanie objednávky
 

Chyba na podpísanej zmluve nie je práve žiadúca. No na mojej sa objavila jedna dosť veľká. T-Com má podľa nej vlastnú menu, teda otázniky. Miesto znaku eura je všade tento symbol, prepočet na starú menu sedí. Aktuálne zisťujeme, či bola táto chyba iba lokálna, prípadne sa vyskytla u viacerých zákazníkov aj v iných predajniach.

 

Časové údaje pri zriadení

Aj keď je o službu pomerne slušný záujem, dodacie lehoty nie sú najhoršie. Vraj sa mierne predĺžili, no nie je to nič hrozné. Mne boli balíky s parabolou a so STB odoslané z Bratislavy, konkrétne šlo o tri kusy. Jeden veľký bola parabola, dva menšie obsahovali zariadenia.

Oficiálne sa udáva čakacia doba 14 dní, avšak zamestnankyňa s pokojným svedomím prehlásila, že vo väčšine prípadov to trvá maximálne 5 pracovných dní.

 

10.02.2010 (streda) cca. o 15:00

- objednávka Magio Sat v T-Centre.

Ak by boli zariadenia odoslané v nasledujúci deň, otvorenie olympijských hier by som videl v HD už na televízii Magio. No nestalo sa tak.

 

12.02.2010 (piatok)

- balíky odoslané zo skladu v Bratislave prostredníctvom kuriérskej služby UPS (Slovak Parcel Service).

 

15.02.2010 (pondelok) o 12:19

- kuriér volá, že je v mojom mieste bydliska, no nedvíham telefón.

 

15.02.2010 (pondelok) o 12:29

- kuriér je pred domom, opäť nedvíham.


15.02.2010 (pondelok) o 12:35

- volám kuriérovi. Vraví, že veci odovzdal niekomu z rodiny.

 

Niektorí doručovatelia spoločností si s vami dohodnú čas doručenia už v ranných hodinách, iní volajú pár minút pred odovzdaním, čo nie je najlepšie. Mne v telefonáte oznámil, že ide o zariadenia k službe Magio. Zrejme to bol zvedaví kuriér.

Krabica s pomerne veľkými rozmermi (obsahovala parabolu)
 
Klasická fólia, ktorou T-Com obaľuje takmer všetky zásielky
 
Škatule so zariadeniami (väčšia s boxom s HDD, menšia bez HDD)
 
 

Inštalácia, aktivácia a funkcie satelitného Magia vám budú priblížené v ďalšom článku. Poviem len, že inštalácia prebehla bezproblémovo, obraz je výborný, HD kanály vynikajúce, zamrzí ale pomalé užívateľské prostredie a nekvalitný Magio Portál. Chýba aj eSprievodca, videopožičovňa a iné služby. Prinesieme aj odpovede na otázky, ktoré boli zaslané spoločnosti. Týkajú sa najmä funkcií produktu.

Tak takto vyzerá parabola

 

Eurosport v natívnej HD kvalite
 
 

Pozrite si menšiu ochutnávku z recenzie. Nasledujúce video prináša zábery z prepínania kanálov. Nie je v práve najlepšej kvalite, nejde o reálny obraz a zvuk. Horšia kvalita je spôsobená nahrávacím zariadením, STB je prepojený HDMI káblom so 42-palcovým plazmovým televízorom LG 42PG3000.

Neprehliadnite: