COFAX - aký bol?

Mgr.Matej Čevan  /  29. 04. 2003, 00:00

V Bratislave sa skončilo ďaľšie stretnutie počítačovej komunity Slovenska pod názom Cofax. V rokoch 1997 a 1998 mi na dôkladne prejdenie celého Cofaxu bolo treba 1 a pol dňa. Tohoročný som stihol za cca hodinu a pol. Poďme si trochu zrekapitulovať čo na ňom bolo – nebolo.

Každý, kto len išiel okolo, si všimol zopár zmien. Pribudlo síce miesto na parkovanie našich štvornohých tátošov no samotná plocha výstavy sa rapídne zmenšila. Žiaľ takýto trend je dlhodobý. Prečo? Znie otázka na ktorú sa ťažko hľadá odpoveď.

Nestojme pred dverami a poďme ďalej. Vonku v areáli stála tribúna, kamión a dva stánky Slovenských telekomunikácií. Niekomu sa splnil sen, že ST ponúkajú internet zadarmo - separé v kamióne. Po vstupe na pravo sa predávali praclíky, pečivo a pod. Čo to má spoločné s IT komunitou ... neviem. No hneď vedľa bol "veľký" stánok pre hráčov - PC games. Tam bolo vždy plné a tak ideme ďalej. No už stojíme v areáli stánku PC park aj s prednáškami o technológii serverov a zabezpečovacích mechanizmov, počítačových technológiách veľkých firiem.

Prednášky boli veľmi záujmové, mňa síce trochu zaujali ale iných – neviem. PC park susedil z areálom Sony Slovakia s prechodom k seminárnej miestnosti a fotoateliéru. Tu sa odohrávalo naozaj zopár zaujímavých prednášok. Celá táto časť bola zameraná na digitálnu fotografiu a jej spracovanie. K dispozícii bola brožúrka fotografie 2003. Myslím, že každý kto sa zaujíma o fotenie si tu mohol prísť na svoje. Bola tam aj akcia fotenie s Alpacinom a pod. Kto prišiel v správnu chvíľu, tak vo vstupnej hale uvidel ukážku amatérskeho suma a aj dobrovoľníkov, ktorí sa odvážili pretlačiť profíka. Problém však bol, že sa oba stánky "prekrikovali". Bodaj by nie – veď boli vedľa seba. Ak pôjdeme ďalej po chodbe, narazíme na niekoľko malých stánkov (ako PC Shop) a sme v druhej budove. Áno, už sme na prahu druhej budovy. V tej prvej už nič viac nebolo.

Tu toho bolo najviac. Myslím tým nielen ľudí, ale aj stánkov. Boli tu technické areály firiem IBM, Apple, Euromédia, HTC, HP + Microsoft. Myslím, že vymenovávať, všetky firmy nemá zmysel. Kto chce vedieť ktorá firma sa zúčastnila, nech klikne na www.cofax.sk. Dôležité však je pripomenúť, že na Cofaxe sa viac prezentovali firmy vytvárajúce software ako hardware. Prekvapila ma firma ktorá prezentovala náhradné články do systému APC a iných zálohových zariadení, pričom ich neponúka.

No a pomaly sa blížim k záveru. Tu by som chcel podotknúť, že každý kto mal určitý veľký problém, alebo chcel kúpiť lacnejší software či knihu, mal na COFAXE šancu uspieť. Ja tiež som mal zopár otázok bez odpovedí a vďaka predstaviteľom firiem som takmer na všetky dostal perfektné odpovede. Okrem toho som váhal o kúpe výhodného software či kníh za výhodné ceny.

Jediné čo ma ako tak prekvapilo bolo CD Cofaxu. Hlavne tým, že je na ňom veľa serverových programov. Oproti minulému Cofaxu – nemyslím vlaňajšok, keď na ňom bol len zoznam vystavovateľov a zopár bežných informácií, poriadne stlstol. Prvý dojem som mal taký, že CD COFAX je lepšie spracované ako samotná výstava v Inchebe. Má 572 MB. O tom, aké je a čím ma zaujalo, možno nabudúce.

No celkovo však som s Cofaxu znechutený, lebo som očakával viac. Cofax je info-komunikačná výstava, čo sa ale mobilnej komunikácie týka, tá akoby na Slovensku neexistovala. Nevidel som žiadnu firmu, žeby ukazovala aspoň novinky telefónov. Podľa Cofaxu na Slovensku neexistujú mobily? Nikde som nevidel prezentácie a komunikáciu pomocou web kamery, či pod. Nevidel som distribútora monitorov, hardware, či iných komponentov a príslušenstva k počítačom. Neviem, či na budúci rok bude treba na túto výstavu chodiť, žiaľ nič lepšie (vynímajúc Finex) na Slovensku nemáme.

Matej Čevan
/autor je spolupracovníkom www.Inet.sk/

Čo hovoríte (či skôr píšete :-) ) na tohtoročný Cofax Vy?

Neprehliadnite: