Adobe zvyšuje zabezpečenie elektronických dokumentov cez Acrobat 6.0

Tlačový servis  /  28. 04. 2003, 00:00

Adobe vylepšuje zabezpečenie elektronických dokumentov vo svojej nedávno predstavenej rodine produktov Adobe Acrobat a vo formáte Adobe PDF. Software Acrobat 6.0 a formát PDF, s novými schopnosťami digitálnych podpisov a kontroly dokumentov, umožnia organizáciám prenášanie kľúčových obchodných informácií širokému publiku s vyšším zabezpečením, než kedykoľvek predtým.

Rozširovanie elektronických dokumentov vyvoláva ďalšie otázky spojené so zaistením súkromia, ochranou duševného vlastníctva a vlastníckych práv,“ povedal Charles Kolodgy, riaditeľ výskumu, IDC. „Organizácie musia zaistiť vyššiu integritu utajovaných dokumentov s použitím výkonnejších mechanizmov kontroly dokumentov, ako je napríklad digitálny podpis. Okrem toho musia byť elektronické dokumenty, obsahujúce citlivé informácie, dostupné len pre oprávnené osoby.“

Acrobat 6.0 poskytuje autorom a príjemcom dokumentov jednoduchý prístup k funkciám zabezpečenia, ktoré sú trvalou súčasťou dokumentu, a pomáhajú organizáciám využiť bezpečnejší, spoľahlivejší obeh elektronických dokumentov. Taktiež podporuje podpisy autorov a príjemcov, pomocou ktorých poskytuje ďalšie uistenie o pôvode a neporušenosti elektronického dokumentu. Autori môžu použiť novú možnosť “Uložiť ako certifikovaný dokument”, dovoľujúci digitálne podpísať dokumenty rozosielané širokému publiku, ako sú oznámenia pre tlač, alebo analytické správy.

Príjemcovia môžu taktiež aplikovať digitálny podpis, aby potvrdili alebo schválili informácie, ktoré prijali, alebo ktoré posielajú späť autorovi dokumentu, čo je obzvlášť užitočné v prípade elektronických formulárov. Príjemcovia môžu teraz aj s bezplatným programom Adobe Reader vyplňovať formuláre online alebo offline, digitálne ich podpísať a poslať späť. Certifikované dokumenty a podpisy príjemcov je možné používať spoločne, v pracovných postupoch s okružným obehom dokumentov, pre zabezpečenie plne kontrolovateľnej cesty dokumentu. Konečný príjemca dokumentu môže overiť pravosť a neporušenosť originálneho formulára a všetkých informácií, pridaných v pracovnom postupe.

Acrobat 6.0 má rozšírenú kontrolu dokumentu, čím pomáha podnikom zaistiť utajenie a ochranu duševného vlastníctva zabezpečením dôvernosti dokumentov a elektronických formulárov. Okrem ochrany heslom podporuje Acrobat schopnosť zašifrovania dokumentu pomocou infraštruktúry s verejným kľúčom (PKI, Public Key Infrastructure) a protokolu LDAP (Lightweight Directory Access Protocol). Tieto nové možnosti šifrovania umožnia autorom jednoducho zadať mená alebo e-mailové adresy príjemcov a automaticky šifrovať dokumenty pre príjemcov v rámci alebo mimo ich organizácie. Autori môžu v rámci jedného dokumentu nastaviť rôzne práva pre každého príjemcu.

Pre digitálne podpisy a kontrolu dokumentov obsahuje teraz Acrobat 6.0 natívnu podporu pre väčšinu populárnych certifikačných autorít a hardwarových tokenov cez rozhranie Microsoft CryptoAPI na Windows. V spolupráci s vedúcimi firmami v obore zabezpečenia, ako sú firmy Entrust a VeriSign, poskytuje Adobe komplexné riešenie zabezpečenia dokumentov, ktoré zapadá do podnikovej infraštruktúry.

Neprehliadnite: