Mobil a netbook od Google už čoskoro

Marek Poleč  /  29. 12. 2009, 11:47

Šumy okolo hardvérovej novinky od Google trvajú. Podľa blogu TechCrunch by mohol do konca roku 2010 uzrieť svetlo sveta prvý netbook od Google s OS Chrome na palube.

Spoločnosť Google nedávno vyhlásila, že by rada spolupracovala s výrobcami hardvéru, za účelom dokonalého vyladenia a optimalizácie svojho OS Chrome. Nakoľko Google nedisponuje kapacitami k výrobe hardvéru, zákazku by prevzal niektorý zo známych výrobcov počítačov. Rokuje sa s firmami ako Acer, Asus, Freescale, HP, Lenovo, Qualcomm, Texas Instruments a Toshiba. Samotné zariadenie má zodpovedať exaktným predstavám Google a mohlo by sa celosvetovo ponúkať pod menom „Google Netbook". Presné údaje o dizajne a technické špecifikácie dnes ešte nie sú známe. 

Iba nedávno prišiel Google s úmyslom vyrábať a ponúkať smartfón s OS Android. Zariadenie ponesie názov „Nexus One“ a od januára 2010 by sa malo dostať do ponuky niektorých mobilných operátorov. Telefón vyrába už teraz pre Google známy výrobca HTC, ich logo sa však na zariadení neobjavuje. Zariadenie nemá podobne ako iPhone hardvérovú klávesnicu, slider ani mechanické časti. Prvý smartfón od Google nedisponuje ani funkciou Multitouch, má však dotykový OLED displej s uhlopriečkou 3,7 palca. Rozlíšenie je tu podobné ako pri mobilnom telefóne Motorola Milestone a predstavuje 854 × 480 obrazových bodov. Smartfón je okrem iného vybavený aj 5 megapixlovým fotoaparátom s automatickým zaostrovaním a bleskom.
 
K dispozícii je čip Snapdragon, postavený na technológii čipov v iPhone 3GS. Na rozdiel od neho však môže mať vyššie frekvencie a dva mikrofóny. Funkcionalitu rozširuje aj MicroSD slot so 4 GB kartou v základnej výbave. V porovnaní s iPhone by mal byť Google telefón tenší. Nexus podporuje rýchle dátové prenosy HSDPA a HSUPA, nový OS Android sa tu nachádza vo verzii 2.1. Telefón sa začne ponúkať prostredníctvom webových stránok spoločnosti Google (bez akejkoľvek viazanosti, či zmluvy) najprv na americkom trhu. V tomto prípade bude cena 200 USD (asi 140 Euro) a bude určite zaujímavé sledovať, ako sa táto novinka presadí v konkurencii telefónov od Apple.

Zdroj: Bild.de

Neprehliadnite: