Rozhovor: John Vanhara – Bol som prekvapený, aký vplyv má blog na úspech

Martin Tomšík  /  15. 12. 2009, 10:45

Prinášame Vám rozhovor s Johnom Vanharom, ktorý je pôvodom z Česka, no momentálne sa nachádza v krajine za veľkou mlákou. Tu pôsobí ako úspešný biznismen, má firmu na preposielanie zásielok do Európy, pomáha začínajúcim podnikateľom a zaoberá sa aj nehnuteľnosťami.

Inet.sk vám priniesol a bude prinášať rozhovory v rámci seriálu „Tvorcovia Česko-Slovenského Internetu“. Zatiaľ ste si mohli prečítať o portáli Sťažnosti.Sme.sk a vyspovedali sme aj Mira Veselého. Teraz si môžete prečítať rozhovor, ktorý príliš nesúvisí s týmto seriálom, napriek tomu bude so zaujímavým človekom.

 

Použiť slovo krátky v spojení s nasledujúcim rozhovorom nie je vhodné. Ide pomerne o dostatok riadkov, ale určite nevystihuje celý život Johna Vanhara. S jeho bohatou minulosťou ako aj súčasnosťou by sme zaplnili veľa stránok. Množstvo informácií z jeho hlavy nájdete v knihe „Podnikání v USA: Chudý Honza, bohatý John“, ktorá radí ako na podnikanie.

Rovnaké zameranie má aj jeho osobný blog, na ktorý prispieva azda každý deň a zhromaždilo sa vôkol neho hneď niekoľko ľudí, ktorí ho navštevujú pravidelne a diskutujú pod článkami. Informuje o každej drobnosti zo svojich firiem, či tieto články nezneužila konkurencia sa dozviete z rozhovoru.

Osobný blog už amerického biznismena nájdete na stránke podnikanivusa.com. Fotografie použité v článku sú vlastníctvom autora tohto blogu. Týmto mu tiež ďakujeme za možnosť ich použitia. Zároveň treba dodať, že pôvodné odpovede na otázky boli v češtine, avšak z technických príčin sme ich prepísali do slovenčiny bez pozmenenia obsahu.

 

Dobrý deň, začnime hneď Vašim odchodom z Českej republiky. Inšpiroval Vás niekto pri tomto rozhodnutí?

Všetko to bola len jedna veľká náhoda. V podstate som vôbec nemal nejaký zámer z ČR odísť a trvalo sa usadiť v USA. Ono je to dosť veľké rozhodnutie a je ťažké nájsť na to odvahu. Do USA som pôvodne išiel na takú dlhšiu dovolenku s manželkou. A náhodou som skúsil predávať jeden softvér, ktorý som vyvinul s jedným kamarátom v ČR. Bolo to ešte v dobe najväčšej internetovej horúčky (rok 1999). A zákazníci nám doslova trhali ruky. Mal som taký pocit, že podnikanie v USA je strašne jednoduché. Bol som z toho úplne nadšený. Keď som sa neskôr vrátil domov, tak som mal pocit, že sa chcem znova vrátiť do Ameriky a opäť zažiť ten pocit.

 

Takže vravíte, že Amerika má dobré podmienky pre podnikavých ľudí. Ale s povoleniami to zrejme nebolo a nie je ľahké.

Je tu vo vzduchu taká atmosféra, kedy väčšina ľudí na všetko povie, že sa to dá. Namiesto toho, aby povedali, že to nepôjde. Mne to dodáva ohromnú energiu. Taktiež tu ľudia ocenia dobrú prácu. Keď sa dostatočne snažíte a tvrdo pracujete, tak vás zákazníci veľmi chvália a odporúčajú ďalej. Každý týždeň mi chodia e-maily s pochvalami od zákazníkov. Chvália nás za naše služby. Chvália našich zamestnancov. Toto sa mi v Česku často nestávalo. Ľudia sú tu schopní omnoho viac oceniť dobrú prácu. Ale neznamená to, že je všetko ľahké. Konkurencia je obrovská a človek sa musí strašne snažiť, aby uspel.

 

Máte záujem aj o americké občianstvo?

Amerika je obrovská krajina a každý si tu môže nájsť svoje miesto, ktoré sa mu páči. Môže bývať napríklad v krásnych horách. Prípadne na Floride, kde je celý rok krásne teplo. Ja som sa zamiloval do života v Kalifornii. Bývam pri mori a celý rok hrám niekoľkokrát do týždňa plážový volejbal. Občas idem aj surfovať. Takže áno, chcem tu ostať trvalo a pravdepodobne si vybavím aj americké občianstvo.

 

Povedzte nám prosím v krátkosti niečo o Vašich firmách.

V Las Vegas mám firmu IncParadise.com , ktorá pomáha ľuďom s papierovaním pri založení novej firmy. Keď si chcete založiť novú firmu, musíte ísť za právnikom alebo za niekým ako sme my. Vybavíme zložité papierovanie a účtujeme si len 89 dolárov a poplatky štátu.


V Memphise mám veľkú kancelársku budovu (
Ofiplex.com), kde prenajímame lacné kancelárie, ktoré sú určené zväčša pre začínajúce firmy. Malá kancelária je napríklad už za 180 dolárov mesačne.


Tretie podnikanie je v Kalifornii, kde som pôvodne začal s predajom bicyklov (
xyzbikes.com). Teraz sa ale viac zameriavam na oblasť preposielania zásielok z USA do celého sveta (Shipito). Shipito sa tak rozrastá, že sa mu budem venovať naplno. Doslova vytlačuje bicykle zo skladu.

 

Nemáte strach z toho, že známe americké obchody začnú posielať väčšie zásielky aj do Európy? Teda do krajín ako Česko a Slovensko, kde preposiela zásielky práve Vaša spoločnosť?

Obávam sa toho až príliš. Mám totiž strach, že zákazníci si nechajú posielať veci priamo z obchodov i v prípade, že to bude oveľa drahšie. Už teraz to vidím. Niektoré obchody začali zasielať priamo do Európy. Ale prirážajú si poriadne peňazí na poštovnom. Niektorí naši zákazníci si už rovno nechávajú posielať zásielky cez ne. Pritom aj keby započítali naše poplatky, tak ušetria pomerne dosť peňazí. Ale nie každý si to spočíta. Takže premýšľam nad tým, ako by som zákazníkov presvedčil o našich výhodách.

 

Ale podľa Vášho blogu sa Shipito začína dariť.

Shipitu sa teraz neskutočne darí. Rastieme tak rýchlo, až mám strach, že budem musieť kupovať ďalší sklad už za pár mesiacov. Snažíme sa poskytovať čo najlepšie služby a ponúkať rôzne nadštandardné veci, ktoré žiadna veľká zasielacia firma ako FedEx či DHL robiť nebude. Napríklad, keď si niekto niečo kúpi na portáli eBay a chce mať istotu, že je to správna vec. Tak my ten balík môžeme otvoriť a obsah odfotiť. Prípadne skontrolujeme, či je kúpený fotoaparát alebo notebook funkčný. Ušetriť sa dá aj tým, že prebalíme viacero zásielok do jednej väčšej. Na toto sme naozaj odborníci a zákazníci vďaka tomu ušetria dosť financií.

 

Je tu aj Váš blog, z ktorého by si každý bloger mal brať príklad. Píšete naozaj zaujímavo a pomerne často. Myslíte si, že osobný / firemný blog je základom každej dobrej spoločnosti a dokáže mu spraviť reklamu?

Čo sa týka môjho blogu, tak som bol prekvapený. Nevedel som totiž, aký môže mať vplyv na môj úspech. Na jednej strane sa bojím toho, či nepíšem až príliš otvorene a nedávam konkurencii až veľa nahliadať do nášho biznisu. Ale na druhej strane, byť otvorený pomáha dobrým vzťahom so zákazníkmi a partnermi. Myslím si, že sme najrýchlejšie rastúca zásielková služba a súčasne investujeme minimum do reklamy. Ten môj blog má na tom veľkú zásluhu.

 

Zaberá Vám písanie blogu veľa času? Prezradili ste už tým niekedy niečo nechtiac Vašej konkurencii?

Som presvedčený, že klady písania blogu prevyšujú nad zápormi. Neviem, či nejaké informácie pomohli mojej konkurencii, ale možné to je. Mne to však nevadí. Tieto kladné veci naozaj prevažujú nad rizikom. Jediná vec, ktorá ma mrzí je, že môj web IncParadise.com a xyzbikes.com boli zablokované vyhľadávačom Google. Stalo sa tak po tom, ako som napísal o kupovaní lepších výsledkov vo vyhľadávaní. To bola situácia, kde sa mi neoplatilo o tom písať na blogu. Nejaký zamestnanec si to prečítal a zablokoval mi moje webové stránky.

Písanie mi veľa času nezaberie. Nenútim sa do toho. Napíšem dajaký článok len keď mám pocit, že niečo chcem povedať. Alebo keď má v sebe nadšenie z nového zážitku. Zaberá mi to tak desať minút.

 

A ako sa darí knihe, ktorú ste napísali? Dá sa aj pomocou nej zarobiť a spraviť si dobrú reklamu?  

Kniha funguje podobne ako blog. Vďaka nej sme tiež získali nových zákazníkov, ktorí majú pocit, že ma už poznajú z knihy. Vedia aké mám názory a prístup k podnikaniu. Veľmi to uľahčuje našu prácu. Prichádzajú mi aj pochvalné e-maily od ľudí, ktorí ju čítali. Takže mám z toho naozaj radosť.

 

Vedeli by ste nám popísať to, ako funguje služba Shipito?

Služba funguje nasledovne. Keď si chcete nechať poslať občas nejaký individuálny balík, tak nemusíte platiť žiadne mesačné poplatky či predplatné. Vytvoríte si na našej stránke účet, my vám vygenerujeme adresu v Amerike, na ktorú si necháte poslať balík. Tú adresu použijete v obchode, kde chcete nakúpiť. Balík bude doručený k nám do skladu a my vás e-mailom upozorníme. Vyberiete si najvhodnejší spôsob zaslania, všetko online na vašom účte. Stojí vás to malú sumu a poštovné pre preposlanie balíka. Pre užívateľov, ktorí si nechávajú posielať veľa zásielok tu zasa máme možnosť prenajať si virtuálnu schránku za určitý mesačný poplatok.

Vezmime si príklad s notebookom:
1. Zákazník si založí u nás účet a zaplatí zálohu za prvý balík pri registrácii.
2. Systém vygeneruje adresu, ktorú zákazník použije v obchode pri nákupe notebooku.
3. Obchod zašle zariadenie na „adresu zákazníka“ v našom sklade.
4. Notebook je doručený a my následne pošleme zákazníkovi e-mail. Každý balík zmeráme a zvážime, aby sa dalo presne vypočítať poštovné.
5. Zákazník si na svojom účte vyberie najvhodnejší spôsob zaslania k nemu domov. Pri notebooku, ktorý má 3 kg je to FedEx a UPS. Ďalej napíše obsah balíka a dá pokyn k odoslaniu.
6. Balík odošleme

 

Máte aj nejaké informácie o počte zákazníkov a zásielok?

Nedávno sme dosiahli počet 10 000 zákazníkov. Denne teraz spracujeme takmer tisíc zásielok.

 

Na blogu píšete o tom, ako sa zachoval Váš zamestnanec, keď dostal bonus k výplate. Myslíte si, že to prospieva k motivácií zamestnancov a zároveň zvyšuje ich výkonnosť?

Mám veľmi dobrú atmosféru vo firme. Nikto za mnou nechodí s prosbami o zvýšenie platu. Väčšinou som to ja, kto príde prvý a pridá im peniaze za dobre odvedenú prácu. Takže sa mi stane, že to niekoho prekvapí. Snažím sa odmeniť ľudí, ktorí mi pomáhajú. V Amerike sú ľudia vedení takto. Ja pomôžem tebe k úspechu a ty zasa pomôžeš mne. Takže sa snažíme pozitívnym prístupom niečo dokázať. Myslím, že to funguje veľmi dobre.

 

Doručujete bicykle aj do Európy?

Bicykle predávame iba pre USA. Hlavným dôvodom sú problémy pri transporte. Bicykel totiž nie je úplne ideálny náklad pre zasielanie cez FedEx. Je tam obrovské riziko, že sa niečo rozbije.

Vedeli by ste si predstaviť Váš život bez internetu?

Dnes by to už asi bolo bez internetu ťažké. Som totiž závislý na tom, že môžem nájsť takmer akúkoľvek informáciu alebo riešenie problému. Dá to prácu, ale na to je internet výborný.

 

Ak by Vám nevyšli spomínané projekty, čo iné by Vás zamestnávalo?

Moje podnikanie snov sa mení. Rád skúšam nové veci a nebojím sa skúšať niečo iné, hlavne keď mám na to chuť. Takže keby som začal odznova, tak by som si našiel niečo nové. Keby to nemalo mať spojitosť s internetom, tak by mi to nevadilo. Určite by som na niečo prišiel.

 

Pri pripravovaní sa na rozhovor som čítal, že ešte začiatkom 21. storočia, keď ste sa začínali venovať biznisu, ste príliš nechceli komunikovať po anglicky. Ako sa to dá prekonať?

S tou angličtinou to bolo tak, že som ňou hovoriť proste nevedel. Ono to nie je jednoduché. Takže som začal všetko riešiť cez e-maily. Ale to už je história. Začiatky sú v cudzine vždy ťažké. Ale o to má potom človek väčšiu radosť, keď všetky problémy prekoná.

 

 

Ďakujeme za Váš čas a želáme Vám veľa nových a spokojných zákazníkov. Zároveň Vám prajeme príjemné prežitie vianočných sviatkov a úspešný nový rok 2010.

Neprehliadnite: