Wikipedia má problém! Chýbajú jej autori aj financie

Tomáš Kusenda  /  26. 11. 2009, 08:25

Najznámejšia internetová encyklopédia, Wikipedia, opäť začína mať problémy. Tie sa však netýkajú len financií, ktoré jej opäť chýbajú. Začínajú chýbať aj autori a editori, ktorý by príspevky kontrolovali, písali a upravovali.

Za prvé tri mesiace tohto roku Wikipedia stratila takmer 50 000 autorov a editorov, ktorí sa starali o obsah. Minulý rok to bolo len 4900. Zástupcovia sa snažia tento problém popierať a tvrdia, že im ide o kvalitných a vzdelaných autorov. Michael Peel tvrdí, že sa snažia viac spolupracovať s expertmi ako napríklad múzeá a výskumné ústavy, preto je autorov menej, avšak tých kvalifikovaných údajne pribúda. Čas však ukáže, či budú experti naozaj aktívni a budú prispievať pravidelne.

Wikipedii neustále rastie počet návštevníkov a pokiaľ chce byť nestranná, musí prežiť len z dobrovoľných príspevkov. Na prevádzku momentálne potrebuje ešte niečo vyše šiestich miliónov dolárov. Väčšina z financií bude použitá na nákup serverov a techniky, nutnej pre chod tak obrovského webu s množstvom informácií. Tento rok sa však financie zbierajú oveľa pomalšie. Dôvodom je finančná kríza, ale aj fakt, že sa o tomto probléme nediskutuje tak aktívne ako po predošlé roky. A ako sa hovorí, zíde z očí, zíde z mysle a preto občasní a menej aktívni návštevníci tento problém prehliadajú.

Môže sa teda stať, že Wikipedia postupne prestane byť dostupná pre niektoré krajiny.

Ak bude tento trend nedostatku financií a odchádzania autorov pokračovať aj naďalej, zástupcovia budú musieť razantne zmeniť ekonomický model a pravdepodobne aj zaviesť reklamu, prípadne ísť s firmou na trh.

Zdroj: news.bbc.co.uk, wikimediafoundation.org

Autor: Tomáš Kusenda

Neprehliadnite: