Postavme si mikrovlnnú sieť! (2)

Branislav Vrzoň  /  12. 04. 2003, 00:00

NAJ Z TÝŽDŇA / Pre značný ohlas na predošlý článok a požiadavky na bližšie informácie o Wireless Lan zariadeniach si v nasledujúcich častiach seriálu o budovaní MW sietí predstavíme jednotlivé zariadenia potrebné pre stavbu malej (prípadne aj väčšej) bezdrôtovej siete. V tejto časti si predstavíme jednoduché USB zariadenie SL-2511UB.

Na začiatok zdôrazňujem, že tento článok by nemal slúžiť ako návod, ale ako oboznámenie sa zo zariadením. Rád by som touto formou taktiež oslovil firmy, zaoberajúce sa spomínanými zariadeniami, s ponukou prezentovať svoje produkty v jednoduchom teste. Poďme ale k samotnému predstaveniu...

SL-2511UB sa u nás predáva aj pod značkou I-tec Space. Ide o jednoduché Wireless Lan zariadenie ktoré môžeme použiť ako klientskú stanicu pre našu sieť. Inštalácia je bezproblémová i keď by som čakal trochu opačný postup ako zvolil výrobca – Je potrebné najskôr nainštalovať potrebné ovládače a až potom pripojiť zariadenie k USB konektoru počítača. Samotná inštalácia je veľmi jednoduchá. Program si sám zistí pod akým operačným systémom je spúšťaný a podľa toho nám aj ponúkne ovládače.Po nainštalovaní nám na lište s panelmi nástrojov pribudla ďalšia ikona ktorá mení farbu podľa kvality signálu. Po kliknutí na túto ikonu sa nám zobrazí okno s nastaveniami zariadenia. Nastavovanie je veľmi jednoduché. V záložke Site_Survey stačí kliknúť na tlačidlo Scan a zariadenie nám vyhľadá všetky prístupové body v dosahu. Môže nám nájsť podľa lokality (najmä vo väčších mestách) prístupových bodov viac. V ponuke si vyberieme nami požadovaný prístupový bod a klikneme na tlačidlo Connect. Pokiaľ Prístupový bod nepoužíva Cryptovanie Wep mali by sme už byť na sieti. Ak však je kódovanie Wep použité, treba do záložky Encryption zadať požadovaný kľúč. Ten by mal byť už nastavený v prístupovom bode (AP) a získame ho od správcu Prístupového bodu, ktorý ho aj konfiguroval. Ak používame sieť Microsoft je potrebne vo vlastnostiach siete nastaviť IP adresu podľa ostatných PC v sieti.Zariadenie okrem spojenia na prístupový bod (Access Point) Umožňuje aj prepojenie dvoch PC s takýmito zariadeniami v móde Peer-to-Peer. My však zariadenie budeme používať v sieti s ostatnými užívateľmi, preto sa budeme pripájať iba na AP.

V informačnom okne – Status máme graficky zobrazenú silu signálu, kvalitu linky, kanál na ktorom práve sme a aj rýchlosť ktorou práve komunikujeme.

Výrobca v technických parametroch udáva dosah pri priamej viditeľnosti 200m. Pri našich testoch sme dosiahli však až niečo cez 300m s ešte dostačujúcim signálom na gumené antény na oboch stranách. Pri testoch sme nepoužili žiadne prídavné antény, nakoľko je toto zariadenie žiaľ bez možnosti ich pripojenia. Antény sú použité dve, zaliate v gume. Porovnávaním s inými zariadeniami sme zistili že zariadenie má mimoriadne dobrú vstupnú citlivosť čo sa však môže odzrkadliť vo väčšej náchylnosti na rušenie. Veľkou výhodou je to už len to že sa pripája na USB konektor, ktorý môžeme ešte predĺžiť o ďalších 5 metrov predĺžovacím káblom. Takže môžeme mať zariadenie asi 7m od počítača, čo je veľká výhoda ak máme počítač niekde v strede miestnosti a zariadenie umiestnené priamo na okne s viditeľnosťou na prístupový bod.

Na záver musím skonštatovať, že SL-2511UB s rezervou splnilo naše očakávania a úspešne sa používa v našej „Deepnet“ sieti. Škoda však že nemá možnosť pripojenia externej antény a k zariadeniu sa dodávajú iba ovládače k operačným systémom Windows. Privítali by sme aj ovládače pre stále sa rozširujúci Linux.

V skratke ešte klady a zápory:

+ Dosah
+ USB prevedenie
+ Jednoduché ovládanie
- Nieje možnosť pripojenia externej antény
- Ovládače iba pre Windows

Parametre udávané výrobcom, prevzaté z http://www.i-tec.cz/
 

IEEE 802.11b

Modulácia :DSSS-Direct Sequence Spread Spectrum (CCK, DQPSK, DBPSK)

Kmitočtový rozsah/ kanály:
- N. America / FCC : 2.412~2.462 GHz (11 kanálů )
- Evropa : CE/ETSI : 2.412~2.472 GHz (13 kanálů )
- Japonsko : 2.412~2.484 GHz (14 kanálů)

Vlastnosti rádiového přenosu : Kompatibilní s IEEE 802.11 standardem a WECA, přenosové protokoly TCP/IP, IPX a další

WIFI – Wireless Fidelity - plně kompatibilní s ostatními výrobky jiných dodavatelů

Podpora WEP; 40bitový nebo 128 bitový (volitelný) šifrovací klíč

Přenosová rychlost dat (použitá modulace-klíčování) :
- 1 Mb/s (DBSK)
- 2 Mb/s (DQPSK)
- 5.5 Mb/s (CCK)
- 11 Mb/s (CCK)

Dosah : 200m (otevřený prostor)

Výkon : 15dBm

Spotřeba el.energie: TX 380mA(max.); RX 280mA (max.)

Rozměry : 106 x 76 x 22 mm

Linky: www.i-tec.sk, www.i-tec.cz, www.saneo.com

Branislav Vrzoň
www.cebel.sk
cebel@cebel.sk

---

Neprehliadnite:

Postavme si mikrovlnnú sieť!
Predstavujeme Deepnet - wi-fi sieť z Prievidze

Neprehliadnite: