Google uviedol novinku - Social Search

Peter Funka  /  28. 10. 2009, 19:41

Chcete vyhľadávať viac "sociálne" - automaticky aj v Twitteri či Picase? Google myslí na všetko a preto predstavuje novinku s názvom Social Search. S týmto vylepšením sa vaše vyhľadávanie zameria aj na sociálne siete.

Prídavné meno „sociálny“ sa používa nielen vo vzťahu k politike – takisto dôležité je aj momentálne v internetových vodách, sociálne siete ako Facebook či Twitter sú dnes veľmi dôležité a to nemohlo uniknúť internetovému velikánovi Google. Preto vytasil so službou Social Search.

Google teda naskočil do rozbehnutého vlaku a uvidíme, ako sa v sociálnych sietiach zorientuje – už teraz zvýrazňuje výsledky hľadaní v Twitteri,  FriendFeede a mnohých ďalších – čo sa Facebooku týka, je to zrejme len otázkou času, Google by zrejme nikdy nenechal takúto studnicu informácií ležať bez povšimnutia.

Projekt bol pôvodne súčasťou Google Labs (miesto, kde začínajú všetky projekty od Googlu, ich vývojové verzie sú dostupné pre verejnosť), teraz však prešiel do ostrého používania – bude treba dlhšie testovanie, no zatiaľ vyzerá Social Search veľmi použiteľne a funguje prakticky bezproblémovo.

Pomôcť Googlu s nájdením svojich priateľov v sociálnych sieťach môžete vytvorením svojho verejného Google profilu a vytvorením svojho tzv. social circle, ktorý by mal byť ideálne čo najväčší. Nejde len o Twitter či FriendFeed, Google takisto prechádza aj blogy a podľa relevantnosti vám ukáže tie najlepšie výsledky, ktoré sú špeciálne zvýraznené (pod hlavičkou – „results of people in your social circle").

Sám Google používa na lepšiu ilustráciu príklad s vyhľadaním výrazu „new york“ – ak tento výraz zadáte do vyhľadávania, štandardne nenájde na prvom mieste blog vášho kamaráta z New Yorku – s Social Search sa však všetko mení a medzi zvýraznenými výsledkami by sa mal objaviť aj zmieňovaný blog.

Služby, ktoré Google v rámci Social Search indexuje sú väčšinou vlastnené práve Googlom – Blogger, Picasa, Google Reader – výnimku tvoria FriendFeed (ktorý nedávno kúpil Facebook) a Twitter. Výsledky teda budú rôznorodé – od fotiek, cez mikroblogy až po správy či blogy.

zdroje: techcrunch.com, google blog

Neprehliadnite: