LOKÁLNE siete a satelitné DSL

Mariusz Paczkowski  /  02. 04. 2003, 00:00

Dvojsmerné satelitné pripojenie na internet môže byť dobrým riešením nielen pre stredné a väčšie spoločnosti alebo bohatých jednotlivcov, ale aj pre lokálne “susedské” siete a to nielen vo väčších obytných domoch ale s využitím bezdrôtovej technológie WiFi alebo WLAN aj pre obyvateľov rodinných domov ktorí bývajú v blízkom okolí.

Technológiu satDSL od spoločnosti Hughes Network Systems (známu v USA a Európe ako DirecWay) ponúka na Slovensku viacero firiem, napr. AstraCom, Slovenské rádiokomunikácie, Sitel-VSAT, Duko/Satshop.sk a pod..

Z pohľadu individuálneho zákazníka satDSL väčšinou stráca na atraktivite v okamžiku, keď záujemca zistí počiatočné náklady súvisiace zo zriadením pripojenia. Najlacnejšia jednoužívateľská terminálová zostava DW-4000 stojí zhruba 70.000 SKK (bez DPH). Tá umožňuje zapojenie 1 až 4 počítačov. Zostavy Hughesu pre sieti LAN sú samozrejme ešte drahšie. DW-4020 stojí cca 85.000 SKK a DW-5000 cca 130.000 SKK bez DPH. K tomu je treba pripočítať zriaďovací poplatok cca 6.500 SKK. Pre individuálneho zákazníka nie vždy prijateľná je aj cena pripojenia. Najlacnejší mesačný paušál za asymetrické pripojenie 512 kbps (downlink)/ 128 kbps (uplink) je zhruba 5200 SKK bez DPH, čo si môžu dovoliť naozaj len jednotlivci. 

Mesačné poplatky za prístup na internet, neobmedzene 24 x  7,  (ceny bez DPH) 

Typ pripojenia

(druh zariadenia)

Úroveň služby

Cena v Sk

Pripojenie jedného

1 až 4  PC  (DW4000)

Bronze (512/128 kbps)

5.200,-

Silver (640/128 kbps)

6.400,-

Gold (768/128 kbps)

8.500,-

Pripojenie LAN

(DW4020, DW5000)

Standard 1 (512/64 kbps)

8.500,-

Standard 2 (512/64 kbps)

12.800,-

Plus 2  (1024/64 kbps)

12.800,-

Plus 1 (1024/64 kbps)

19.200,-

Pripojenie LAN (DW5000)

Premium (2048/128 kbps)

34.200,-

Všetky tieto kalkulácie vyzerajú ale úplne inak, ak sa na nie pozriete z pohľadu viacerých užívaťelov prepojených v LAN, pripadne WiFi alebo WLAN (bezdrôtové siete).

Slovenské „susedské” lokálne siete sa doteraz väčšinou zakladajú na zdieľaných a tým aj pomalých MW pripojeniach. Ceny sú samozrejme rôzne a nájdu sa už aj spoločnosti, ktoré ponúkajú neobmedzené MW pripojenie s nízkou prenosovou rýchlosťou (16-32 kbps) za mesačný paušál nižší ako 1000 SKK. Väčšie prenosové rýchlosti stoja už podstatne viac (pozrite si napr. www.micronet.sk, www.e-net.sk, www.flexiline.sk). Treba ešte pripočítať zriaďovací poplatok a technika tiež nie je zdarma. Okrem toho, nie všade je možnosť pripojenia cez MW. Týka sa to hlavne menších miest a obcí, kde ťažko prilákať MW providera. Pre tých všetkých, ale aj pre lokálne siete vo väčších mestách, ktorým nestačí pomalé MW pripojenie je dobrou alternatívou práve obojsmerné satelitné pripojenie satDSL.

V prospech satDSL v lokálnych sieťach hovorí nielen kapacita prenosu, ale - paradoxne - aj cena. Zriaďovací poplatok a technika v prípade zostavy DW-4020 vás vyjde na cca 100 tis. SKK s DPH. Takže napr. pri 10 záujemcoch je to investícia 10 tis. SKK pre jednotlivca (plus prípadné náklady na WiFi techniku ... viac o WiFi a WLAN nájdete v článku: Postavme si mikrovlnnú sieť!). Mesačný paušál na jednotlivca, napr. za službu „Standard 1” vyjde pri tomto počte užívateľov sieti na tisíc korún s DPH. Linka 512/64 kbps bude síce zdieľaná, ale aj tak je to lepšie ako pomalé MW pripojenie .

Postavenie sieti LAN s pripojením na internet prostredníctvom satDSL môže byť lákavé nielen pre skupiny nadšencov, ktorí hľadajú alternatívne spôsoby pripojenia na internet. Takéto riešenie by mohlo nájsť svoje uplatnenie napr. v novostavbách. Developer alebo družstvo by mohlo ponúknuť obyvateľom internetové pripojenie cez domácu sieť zapojenú práve na satDSL, zamontovaný na streche. Tak isto v podnikových sieťach, školách, internetových kaviarňach a pod..

Samozrejme, treba si uvedomiť, že satelitný DSL má niekoľko obmedzení (viac v článku: Satelitné pripojenie na internet – popis, stav na trhu, porovnania, ... ). Je treba taktiež zdôrazniť, že satDSL má aj isté dátové obmedzenia, vyplývajúce s tzv. Fair Access Policy. Spočívajú v tom, že operátor meria množstvo prenesených dát do jedného terminálu, priemeruje ho v čase a v prípade, že za časový úsek užívateľ prekročí stanovenú hodnotu prenesených dát, stiahne sa dočasne jeho prípojná rýchlosť. Obmedzenia sa samozrejme, dajú riešiť dohodou uživateľov zapojených v LAN, napr. o sťahovaní veľkých súborov cez noc, voľbou správneho stupňa služby, pírípadne istými obmedzeniami na servri (stanovenie prenosového limitu,...).

Napriek spomínaným obmedzeniam satDSL je to dobrá alternatíva pre klasické spoje, najmä tam, kde pozemní provideri zneužívajú situáciu na trhu a ignorujú požiadavky zákazníkov.

Mariusz Paczkowski

POZOR! Do zajtrajšieho vydania Inet.sk pripravujeme článok, ktorý sa bude venovať podrobnejšie spomínanému Fair Access Policy

Neprehliadnite: