Ako prejsť na Windows 7

Martin Tomšík  /  06. 10. 2009, 11:39

Dátum 22.10.2009 sa nezadržateľne blíži. Na trhu sa objaví nový operačný systém z dielne Microsoftu, Windows 7. Spoločnosť tiež sľúbila, že kto si kúpi počítač s Windows Vistou po dátume 26.6.2009, dostane Sedmičku zadarmo. Pozrime sa na to, ako získať systém "bezplatne" so zariadením od spoločnosti HP.

O tom, že tu bude možnosť prejsť na nový operačný systém od Microsoftu sa hovorilo už začiatkom tohto roka. Samozrejme, boli to len prvé informácie, ktoré nám nepovedali nič bližšie k možnosti dostať systém zadarmo. Neskôr sa objavili ďalšie, už presnejšie podmienky prechodu na Sedmičku. Začiatkom letných prázdnin sme vám priniesli krátky článok o upgrade na Windows 7. 

Bolo zrejmé, že kúpu nového počítača s Vistou či jej licencií treba ponechať na dni po 26. júni 2009. Od tohto dátumu si Microsoft stanovil, že vám zadarmo zašle novú licenciu na operačný systém Windows 7 po jej uvedení na trh. Možnosť prechodu je limitovaná, platí do 31.1.2010. Netreba však zabúdať na fakt, ktorý hovorí, že získať bezplatne systém je možné len v obmedzenom počte. Konkrétne ide o 25 kusov na jeden upgrade.

Od 22. októbra nás delí už iba niekoľko dní. V tento dátum sa na pultoch predajní objavia prvé distribúcie nového operačného systému, predajcovia a Microsoft začnú inštalačné médiá zasielať užívateľom, ktorí si ich vopred v predpredaji objednali. Začne sa aj dodávanie pre zákazníkov zaregistrovaných v systéme na "bezplatný" upgrade z Visty na Seven.

Podľa informácií stránky Engadget.com Microsoft už s distribúciou DVD médií do obchodov začal, portál uverejnil aj nasledujúce fotografie od predajcu.

V dvoch častiach článku o bezplatnej možnosti prechodu na nový systém od Microsoftu sa pozrieme na samotný proces objednania, doručenia a inštalácie systému. Aktuálna 1. časť sa venovala úvodu, pokračovať bude zoznam výrobcov, ktorí upgrade podporujú. Pozrieme sa aj na spôsob objednania, zaplatenia a overenia z pohľadu zákazníka, ktorý si zakúpil zariadenie po 26. júni od spoločnosti HP s predinštalovaným OS Windows Vista Home Premium.

 

Kde získať informácie

Keďže ide o nápad spoločnosti Microsoft, poslúži nám jej domovská stránka. Nájdete na nej množstvo informácií, zistíte, či váš výrobca podporuje prechod na Windows 7, nájdete na nej aj odkazy na jednotlivé stránky dodávateľov, kde ponúkajú vyplnenie registračného formulára.

Výrobcovia počítačov, ktorí upgrade podporujú pre Slovenskú republiku:


Zadarmo = x € / x $

Aj keď vývojárska spoločnosť uvádza, že prechod bude bezplatný, tvrdí len čiastočne pravdu. Upgrade bude síce zadarmo, ibaže výrobcovia si za dodanie systému budú určovať vlastné sumy. Tvrdia, že Microsoft si účtuje poplatky za výrobu média a jeho doručenie, taktiež je pravda aj to, že oni samotní majú isté náklady.

Výrobcovia zrejme počítajú aj v kurze 1 $ = 1 €. Vyplýva to najmä z toho, aké poplatky si za upgrade distribúciu účtujú. Kým Američana "bezplatný" prechod stojí približne 18 dolárov, Slovák zaplatí minimálne 18 eur.

Keďže budeme ako príklad uvádzať prechod so spoločnosťou HP, porovnajme si ceny od tohto výrobcu pre USA a Slovensko. Podľa údajov je v USA možný upgrade pre zákazníkov HP úplne bezplatne, prípadne sa cena vyšplhá na maximum 13 dolárov. Na Slovensku nič podobné ako doručenie DVD zadarmo od HP nie je možné. Cena je stanovená na 29,90 €.

 

"Bezplatne" z Visty na Sedmičku so spoločnosťou HP

Pre príklad ako prejsť na nový OS použijeme notebook, ktorý má predinštalovanú Windows Vistu Home Premium a bol zakúpený po dátume 26.6.2009. Z pochopiteľných dôvodov bude článok rozdelený na dve časti. Táto sa venuje objednávke a platbe, po doručení vám prinesieme ostatný priebeh, samotné doručenie, inštaláciu a ostatné podrobnosti.

Objednanie, vyplnenie údajov, zaplatenie a overenie objednávky

Ako už bolo spomenuté, pre nájdenie možností prechodu je potrebné zájsť na stránky Microsoftu. Máme notebook od spoločnosti HP, nájdeme si teda odkaz na jej predregistračný formulár. 

Dostaneme sa na stránku, ktorá má poskytnúť bližšie informácie, ktoré sa týkajú aktualizácie Visty na Windows 7. Pozrieť si môžeme Často kladené otázky, nás bude hlavne zaujímať zoznam podporovaných zariadení. Keďže sme v ňom našli naše zariadenie, môžeme pokračovať. Po podrobnom preštudovaní stránky zájdeme na objednávkový formulár. Odsúhlasením informácií v otvorenom okne pokračujeme na ďalšiu stránku.

Tu sme sa dostali ďalej po portáli spoločnosti HP. Prečítajte si informácie, ďalej pokračujeme kliknutím na Order Kit.

Znova si prečítajte inštrukcie, zvolíme si našu krajinu, teda Slovensko.

V druhom kroku pre overenie zadáme Sériové číslo a Číslo produktu HP. Nájsť je ho možné podľa pomocníka, ktorý informuje, že sa nachádza na spodnej strane notebooku. Po úspešnom identifikovaní pokračujeme ďalším krokom.

V druhom kroku už klasicky vyplníme našu dodaciu adresu. Teda miesto, kde chceme, aby nám spoločnosť HP zaslala DVD médium. Problémy spôsobuje jeden fakt. Vraj pre dodanie zo zahraničia musíme používať pri vyplňovaní anglickú klávesnicu. To znamená, že mäkčene ani dĺžne nepoužijeme, inak nás systém ďalej nepustí. Zdržať môže aj zadanie PSČ, ktoré je potrebné napísať v tvare 94x xx a nie 94xxx.

Ak sme formulár správne vyplnili, pokračujeme ďalej. Tu však nastáva veľký problém. V prípade, že nemáte platobnú kartu, ktorou môžete platiť cez internet, ďalej sa nepohnete. Nepostačí vám internet banking - prevodom na účet je možné platiť len v niektorých krajinách. Potrebná je pre vás takzvaná embosovaná kreditná alebo debetná karta, teda taká, ktorá má na zadnej strane pri mieste na podpis aj trojčíslie. Ak ju nemáte, skúste poprosiť niekoho vo vašom okolí o pomoc.

Po správnom vyplnení údajov o karte, mene majiteľa a čísla účtu, samozrejme aj trojčíslia môžeme pokračovať ďalej. Ďalším krokom je kontrola zadaných údajov. Nezabudnite si všetko poriadne prekontrolovať, dôležitá je dodacia adresa a údaje o zaplatení.

Finálnym krokom by malo byť kliknutie na odkaz Objednať. Nie je to však celkom pravda. Prvou správou bude informácie o strhnutí sumy 1,50 € z vášho účtu, zrejme na overenie. Až tu sa rázne dozviete, koľko prechod naozaj stojí. Nieže by sa táto informácia nespomínala skôr, tu je to uvedené dôraznejšie. 29,90 € bude podľa informácií na stránke odpočítaných z účtu krátko pred odoslaním upgrade balíčka.

Dostanete sa teda k dvom nasledujúcim informáciám: e-mailu od Microsoftu s potvrdením objednávky (Gmail správu označil za SPAM) a aj informácii o odrátaní 1,50 eur z vášho osobného účtu.

Po vykonaní týchto krokov ostáva už len jediné. Musíte odoslať potvrdenie o kúpe zariadenia. Bloček, prípadne dodaciu zmluvu (protokol) je možné oskenovať a vložiť na vaše vytvorené konto. Podporované sú len základné typy súborov, obrázok musí mať do 1,5 MB.

Je tu možnosť doklad odfaxovať alebo poslať poštou, tieto spôsoby sú však náročnejšie a zdĺhavejšie. Pri prihlásení sa máme možnosť vidieť stav objednávky, dodaciu adresu, dodatočne môžeme pridať doklad o kúpe, nechýbajú ani informácie o plánovanom dátume dodania či jeho spôsobe. Tu nastáva ďalšia odlišnosť od informácií, ktoré boli dostupné ešte pred registráciou. Vopred sa uvádza, že médium bude dodané len niekoľko málo dní po 22. októbri, neskôr v e-maili nachádzame udaný počet "Niekoľko týždňov po oficiálnom sprístupnení". Pri stave objednávky nachádzame aj približný dátum doručenie - v našom prípade 6.11.2009.

 

Nasledujúca časť

Druhá a zároveň aj posledná časť bude venovaná ďalšiemu postupu pri "bezplatnom" upgrade na Windows 7. Povieme si kedy boli doručené ďalšie informácie, stiahnuté peniaze z účtu a ako prebehlo samotné doručenie zásielky. Nebude chýbať ani popis balenia, fotografie či postup pri inovovaní Visty na Windows 7. Zhodnotíme si aj samotný priebeh registrácie, doručenia a upgradu.

Očakávaný dátum publikovania druhej časti je prvá polovica novembra tohto roka.

Neprehliadnite: