Dell predstavil supernotebook

Marek Molnár  /  01. 10. 2009, 11:51

Nová séria notebookov s označením Latitude Z, prináša na trh riešenia, ktoré sa u notebooku ešte nevyskytli. Ide napríklad o nabíjačku bez kábla, alebo dedikovaný procesor pre operačný systém Dellu s názvom Latitude ON.

Prednedávnom predstavený notebook dostal do vienka množstvo nových funkcií. Jednou z nich je bezkáblová nabíjačka pracujúca pomocou indukcie. Skladá sa z dvoch častí. Jedna je pripojená k notebooku a druhá objemnejšia je pripojená do elektrickej siete. Ide vlastne o akýsi stojan na ktorý sa notebook jednoducho položí.

Podľa výrobcu je doba nabíjania totožná s nabíjaním klasickou nabíjačkou. Netradičná nabíjačka nie je súčasťou štandardného balenia. Ako extra príslušenstvo sa dá doobjednať na stránke výrobcu za 398 dolárov.

Za najväčšiu inováciu sa dá pokladať sekundárny procesor na jadre ARM, podporujúci alternatívny operačný systém Latitude ON postavený na Linuxe, ktorý nabehne behom 2-3 sekúnd.

Takýto zjednodušený OS, s funkciami inteligentnejšieho telefónu, je bežnou záležitosťou. Čo však už bežným nie je, je vstavanie ďalšieho procesora pre jeho podporu.

Dôvody, ktoré Dell k tomuto kroku viedli sú zjavné. Procesor má minimálny energetický apetít. Vďaka tomu sa Latitude ON udrží v chode celé dva dni.  Je to vynikajúca výdrž za predpokladu, že sa užívateľ uspokojí so sekundárnym OS, ktorý ponúka základné funkcie (emailového klienta, web prehliadač, kancelársky balík a podobne). Za zmienku stojí aj podpora VPN. V prípade klasického OS sa notebook vybije za štyri hodiny. Firma priznala, že ide o test a keď bude zariadenie pozitívne prijaté, bude sekundárny procesor súčasťou ďalších verzií.

V základnej verzii ponúka Latitude Z 16 palcový monitor WLED s rozlíšením 1600 x 900, Nízkoenergetický procesor Intel Core 2 Duo a 64 GB SSD. Klávesnica je podsvietená, takže práca aj pri minimálnom okolitom osvetlení by nemala byť problémom.

Nesmieme zabudnúť ani na technológiu EdgeTouch, čo je vlastne dotyková časť na boku displeja, či na FaceAware Lock-Out, ktorá rozoznáva tvár užívateľa. V prípade, že si niekto iný sadne k Vašemu počítaču s aktivovaným FaceAware Lock-Out, tak sa notebook automaticky uzavrie. Cena bola stanovená na 2000 dolárov.

d3agl3

Zdroj: dell.com

Neprehliadnite: