Sony Ericsson Xperia X2

Marek Poleč  /  08. 09. 2009, 11:04

Vlajková loď, pokračovateľ úspešného smartfónu Xperia X1 nesie názov Xperia X2. Novinka má oproti svojmu predchodcovi radu vylepšení, najmä nový operačný systém Windows Mobile 6.5.

V porovnaní s predchádzajúcim modelom má Xperia X2 vylepšené dotykové ovládanie a nový špecifický 3D panel. Ten ponúka flexibilnejší prístup k aplikáciám s rozdelením na pracovné, zábavné a komunikačné možnosti. Na úvodnej obrazovke je k dispozícii až 14 ovládacích panelov, ktorých poradie možno nastavovať. Pristupovať možno k službám ako Skype, Mytopia, Google, k hrám, CNN či Windows Live. Ďalších 16 panelov bude možné stiahnuť prostredníctvom internetu.

Novinku možno ovládať prostredníctvom veľkého, dotykového 3,2 – palcového TFT displeja s rozlíšením 800 × 480 obrazových bodov pri 65 000 farbách. Ak by vám prišlo 3,2 palca málo, ponúka sa využitie externej zobrazovacej jednotky – vďaka TV out výstupu. Neodmysliteľnou vlastnosťou nového smartfónu je plnohodnotná, vysúvateľná QWERTY klávesnica - tento krát Sony Ericsson zmenšil celkový počet tlačidiel, zväčšil ich veľkosť a pridal smerové klávesy.

Problémom by nemali byť ani multimédiá. Dostupný je prehrávač médií, ekvalizér, stereo reproduktory, či podpora grafiky albumov. Zabudovaný fotoaparát je 8,1 megapixlový so 16-násobným digitálnym priblížením a automatickým zaostrovaním. K dispozícii je aj stabilizátor obrazu, priradenie polohy Geo Tagging, či dotykové zaostrovanie. Videosekvencie je možné nahrávať v rozlíšení 640 × 480 obrazových bodov. Výpočet multimediálnych možností uzatvárajú 3D hry, možnosť sledovania videoklipov na YouTube, či kontakt s blízkymi prostredníctvom aplikácie Facebook a programu Skype.


Xperia X2 podporuje všetky štandardné a 3G siete, konektivitu zabezpečujú Bluetooth, Wi-Fi a USB vrátane podpory USB mass storage. K dispozícii je aj neodmysliteľný 3,5 mm jack. Xperia X2 sa môže popýšiť ešte výkonnejším procesorom ako v prípade jej predchodcu a 512 MB pamäťou RAM. Základnú pamäť telefónu tvorí 110 MB, ktorú je možné v prípade potreby rozšíriť cez microSD až do 16 GB.

Za zmienku stojí aj nová asistenčná služba, ktorá vyrieši prípadné technologické poruchy, či komplikácie s internetovým pripojením v zahraničí a to prostredníctvom jediného telefonátu. Užívateľom je tak umožnené plnohodnotné využívanie telefónu kdekoľvek na svete 24 hodín denne 7 dní v týždni. Novinka má rozmery 110 × 54 × 16 mm a hmotnosť 115 gramov - v porovnaní so svojim predchodcom je mierne tenšia a výrazne ľahšia. Na našom trhu sa objaví tesne pred Vianocami vo farbách Elegant Black a Modern Silver za cenu okolo 500 € (15.000,- Sk).


Zdroj: http://www.sonyericsson.com

Neprehliadnite: