Postavme si mikrovlnnú sieť!

Branislav Vrzoň  /  29. 03. 2003, 00:00

NAJ Z TÝŽDŇA / Tento článok môže slúžiť ako návod prípadne poradca k stavbe vlastnej WirelessLan siete. Wi-fi sa stáva súčasťou nášho života a ceny zariadení sa už priblížili k bežnému užívateľovi. Môžeme to využiť všade kde Vám káble nestačia. Náklady sú zrovnateľné s klasickými Utp sieťami založenými na switchi alebo hube a stovkami metrov kábla.

Ak potrebujete spojiť dva a viac počítačov a sú od seba ďalej ako 100 metrov je to často problém. Buď sieťová karta na túto vzdialenosť nestačí alebo nám to jednoducho nedovoľuje vzájomná poloha. Z podobným problémom sme sa stretli aj my v Prievidzi a hľadali sme vhodné riešenie. Najvhodnejšie a v súčasnosti už aj celkom lacné riešenie je pre nás asi iba spojenie vzduchom, mikrovlnami. Začali sme preto so zháňaním potrebných materiálov a informácií. Po zvážení viacerých pre a proti sme sa nakoniec rozhodli pre jedno riešenie, o ktorom Vám tu poskytnem bližšie informácie pre prípadnú vlastnú stavbu podobnej siete. Prievidzská sieť v súčasnosti vyzerá asi nasledovne:

O prepojení na Internet (zelená časť) zatiaľ písať nebudem. Budeme sa snažiť spojiť hlavne pár počítačov do siete. Ako prvé potrebujeme zriadiť prístupový bod (AP), na ktorý sa budú pripájať ďalší účastníci. V našom prípade sme sa rozhodli pre typ 1590, ktorý je cenovo prijateľný a veľmi jednoducho konfigurovateľný z ktoréhokoľvek miesta v sieti. Vyrába ho viac výrobcov a u nás ho dodáva hneď niekoľko firiem. Na Slovenskom trhu býva pod značkou Sparklan alebo D-com v cene do asi 9000 Sk s DPH. Na obrázku našej siete je označený modrou farbou ako AP 1590. Spomínané zariadenie dokáže pracovať samostatne, takže nepotrebujete mať naň priamo pripojený žiaden počítač. Má však aj Ethernet Lan konektor, takže je výhodné ak bude umiestnené u niekoho doma, spojiť ho jednoducho UTP kabelážou so sieťovou kartou počítača. Ako príklad navrhovanej siete nám bude slúžiť nasledujúci obrázok:


Každý účastnícky počítač sa bude na sieť pripájať ako klient, či už USB, PCMCIA alebo PCI klientskou kartou. Pre nás sme si vybrali zariadenia zariadenie USB firmy I-tec a PCI Wlan kartu WL-360 od firmy D-com alebo Sparklan. Cenovo sú tiež celkom prijateľné, od 3500 do 4500 Sk s DPH. Majú veľmi jednoduchú inštaláciu a nevyžadujú skoro žiadne znalosti s prácou s Wireless sieťou. Po nainštalovaní stačí nastaviť IP adresu zariadenia v počítači. Všetky počítače v sieti by mali mať rovnakú skupinu IP adresy, čiže prvé tri čísla IP adresy rovnaké a ďalšie podľa dohody účastníkov. Nesmú byť však rovnaké.
Napríklad použijete adresu 192.168.158.001 – 192.168.158.254.

Všetky tieto zariadenia sú vybavené gumenou anténou, s ktorou sme mali dosah pri priamej viditeľnosti asi 350 metrov. Pre kvalitné a spoľahlivé spojenie je však potrebné signál „posilniť“ dobrou anténou. V našej sieti je najvzdialenejší bod asi 400 metrov takže sme sa rozhodli umiestniť anténu iba na prístupový bod. Typ antény záleží však od podmienok. Použitá môže byť všesmerová s dosahom pár km alebo smerová s dosahom aj desiatky km. My sme použili smerovú s o niečo slabším ziskom, nakoľko sme od seba relatívne málo vzdialený a na kratšie vzdialenosti je možné spojenie aj nie priamo v smere antény. Antén je na trhu veľké množstvo v cenách od asi 2500 do 25000, tak si treba jednoducho vybrať. Okrem antény treba ešte kvalitný kábel v cene asi 100 Sk/m a redukciu na AP čo stojí asi 400 Sk a koncovky na kábel (N-konektor). Takže malé zhrnutie:

Na prístupový bod potrebujeme:
Anténu 3500 Sk
AP (1590) 9000 Sk
Redukcia 400 Sk
Koncovky 300 Sk
Kábel (5m) 500 Sk
Spolu: 13 700 Sk

Pre klienta:
USB alebo PCI Wlan                                                                                            3500 – 4500 Sk

Dajme tomu že ste šiesti ako na príkladovom obrázku a náklady na prístupový bod si podelíte. Vtedy to bude stáť každého približne 2300 Sk plus náklady na vlastné klientské zariadenie v priemere 4000, čiže spolu 6300 Sk a môžete na sieti medzi sebou kopírovať a hrať hry koľko sa Vám chce a neskôr prípadne pripojiť aj Internet.

Veľmi dôležité je aj umiestnenie antény. Ideálne je na vyvýšenom mieste s priamou viditeľnosťou na všetkých užívateľov siete. Pred anténou a vlastne ani v jej blízkosti by nemali byť žiadne väčšie kovové predmety.

Toľko k hardwarovej stránke, nabudúce niečo o software a bezpečnosti siete.

Branislav Vrzoň
www.cebel.sk                                                                                                 cebel@cebel.sk

Prečítajte si aj:
Predstavujeme Deepnet - wi-fi sieť z Prievidze

Pohľad na našu anténu.

Takýto majú naše antény vyhľad na Bojnice...

Neprehliadnite: