Predstavujeme Deepnet - wi-fi sieť z Prievidze

Branislav Vrzoň  /  13. 06. 2003, 00:00

OŽIVENÉ / Nechcete už platit stále sa zvyšujúce poplatky telekomunikáciam? Chcete byť častejšie na internete? Ak je Vás viac, ste ďalej od seba, žiaden problém! Lacné bezdrôtové pripojenie je úspešne zabehnuté už aj v Prievidzi. Toto može byť návod na niečo podobné v iných mestách.

Po neústale narastajúcich faktúrach za internetové ISDN pripojenie od Slovenských Telekomunikácií kde som mesačne platil asi 1000 Sk bez toho, aby som čo i len slúchadlo zdvihol a o poplatkoch už ani nehovorim som začal premýšlať o alternatívnom pripojení na internet.

Hľadal som vhodné riešenie, na nič som však dlhú dobu nemohol prísť. Jedna firma ponúkala internet satelitným prijímačom, čo je pre mňa trochu pridrahé. Na upload by som však ešte potreboval telefónnu linku. A tým "osobám" z ST online už nechcem dať ani korunu.

Ďalšie riešenie bolo pripojenie mikrovlnnou anténou. Tu by som však potreboval aspoň 20.000 Sk na kúpu zariadenia alebo zohnať štyroch ľudí do lokálnej siete, ktorí by so mnou zdieľali toto zariadenie a v tom prípade by som neplatil nič. Náklady pre 4 a viac účastníkov zdieľa firma, ktorá internet poskytuje. V mojej blízkosti však nemám nikoho s kým by som sa mohol spojiť do siete. Dlho som sa s touto myšlienkou pohrával až nakoniec spolu s viacerými PC priateľmi z okolia nás napadlo spojiť svoje počítače bezdrôtovo. Prakticky ihneď sme začali na internete zháňať potrebné informácie.

Základ projektu "DEEPNET" vznikol v obci Diviacká Nová Ves kde sa dalo dokopy na začiatok asi 5 ľudí, ktorí si krátko na to aj zakúpili potrebné zariadenia a sieť medzi nimi prakticky funguje už asi od novembra minulého roku, zatiaľ bez pripojenia do internetu.

Prievidzká časť sa trochu zdržala, výrobca vybraných zariadení pre výrobné problémy nebol schopný dodať požadované zariadenia a tak sme nakoniec zmenili plány a zakúpili sme zariadenia u konkurencie. Ako prvý vznikol prístupový bod Deepnet, na ktorý okamžite boli napojený traja užívatelia a behom pár dní sa počet v Prievidzi zvýšil na 7 ľudí.

Inštalácia sa nezaobišla bez problémov, či už so signálom alebo voľnými wireless kanálmi, ktoré su u nás dosť firmami využivané. Nakoniec sme to však vyriešili. Pár dní po inštalacií naších zariadení na streche, kde je náš prístupový bod, pribudlo zariadenie cez ktoré máme pripojený internet. S poskytovateľom sme sa dohodli na programoch pre každého užívateľa osobitne, čiže nemáme jedno zdieľané pripojenie, ale každý má svoje s rýchlosťou na akej sa dohodne (16-128 kb/s, prípadne viac).

Vačšina však má pripojenie s variabilnou rýchlosťou - večerných 16-64 kb/s za celkom prijateľnú cenu 800 Sk/mesiac (bez DPH). Vlastne na internete môžeme byť bez kapacitných či iných obmedzení každý večer od 18 do 6 hodiny rannej a celé víkendy. Sieť sa však nevyuživa len na internet, je možné kopírovať rôzne súbory alebo hrať hry, čo si už obľúbili asi všetci a najčastejšia zábava po sieti sa volá Need For Speed.

Aké sú ďalšie plány Deepnet? Je ich viacero: zriadiť našu webovú stránku, pripojiť nových účastníkov a časom vzájomne prepojiť siete v Diviackej Novej Vsi a v Prievidzi.

Ak bude mať niekto záujem o bližšie technické informácie, veľmi rád pomôžem.

Branislav Vrzoň                                 

cebel.sk                                                                                                 cebel@cebel.sk

Postavme si mikrovlnnú sieť!

Tento článok môže slúžiť ako návod prípadne poradca k stavbe vlastnej WirelessLan siete. Wi-fi sa stáva súčasťou nášho života a ceny zariadení sa už priblížili k bežnému užívateľovi. Môžeme to využiť všade kde Vám káble nestačia. Náklady sú zrovnateľné s klasickými Utp sieťami založenými na switchi alebo hube a stovkami metrov kábla.

Postavme si mikrovlnnú sieť! (2)

Pre značný ohlas na predošlý článok a požiadavky na bližšie informácie o Wireless Lan zariadeniach si v nasledujúcich častiach seriálu o budovaní MW sietí predstavíme jednotlivé zariadenia potrebné pre stavbu malej (prípadne aj väčšej) bezdrôtovej siete. V tejto časti si predstavíme jednoduché USB zariadenie SL-2511UB.

Neprehliadnite: