Láska už aj cez internet?

Michal Feik  /  14. 03. 2003, 00:00

Dnes na Slovensku neexistuje takmer nikto, kto by o internete aspoň nepočul. Slová ako moderné informačné a komunikačné technológie sa stávajú súčasťou nášho každodenného slovníka a číhajú na nás snáď z každého časopisu, rádia, či televízie.

Aj tých, ktorí internet poznajú, možno prekvapí, že jeho história sa začala písať pred vyše tridsiatimi rokmi. Bolo to oddelenie amerického ministerstva obrany, ktoré financovalo špičkový výskum a na základe technológií, ktoré priniesol, vznikla myšlienka prepojenia viacerých počítačov.

---

písané pre týždenník Slovo

---

Prvá počítačová sieť sa najskôr používala na vojenské účely a o niekoľko rokov neskôr aj na prepojenie univerzít. Na prvú komerčnú prevádzku a internet tak, ako ho poznáme dnes, si však užívatelia museli počkať ešte ďalších 20 rokov. V roku 1991 na Minesotskej univerzite po prvýkrát predviedli systém Gopher. Bol to predposledný krok pred prechodom k systému WWW, ktorý má najväčší vplyv na súčasný rozvoj Internetu. Počnúc rokom 1993 začali na internete pôsobiť veľké komerčné organizácie, najprv počítačové, neskôr aj firmy z ďalších odborov.

Zavádzaním nových technológií a spôsobom komunikácie sa začal svet meniť. Na poštu už nečakáme dni, ale minúty, pomaly začíname zabúdať ako vyzerajú obyčajné listy, telegramy sú už len záznamy v encyklopédiách, ľudia si posielajú e-maily, zaľúbené SMS-ky, diskutujú na internetových fórach, ba dokonca nemálo ľudí si cez internet hľadá aj partnerov.

Internet sa stáva čoraz viac mienkotvorným médiom, presúva sa naň reklama, mnohé univerzity prostredníctvom neho vedú vzdelávacie programy. Na to, aby ste si niečo kúpili už nemusíte ani otvoriť dvere svojho bytu, môžete si sťahovať programy, hry, či hudbu. Svet sa stáva akýmsi menším, rýchlejším.

Úroveň používania informačných a komunikačných technológií je aj významných indikátorom vyspelosti tej-ktorej krajiny. Kým internet sa vo svete stáva bežnou súčasťou každodenného života, na Slovensku to ešte stále ani zďaleka nie je tak.

Podľa prieskumov používa internet približne 15 percent Slovákov. Tieto čísla nás síce zaraďujú niekde medzi priemer krajín uchádzajúce sa o vstup do Európskej únie, ale z hľadiska konkurencieschopnosti voči členským krajinám únie sme ďaleko pozadu. Príčinou je nedostupnosť, nedostatok počítačov a vysoká cena pripojenia. Práve o posledne menovanej problematike sa v súčasnosti vedie na Slovensku veľká diskusia.

Kým v iných krajinách sú protesty proti zvyšujúcim sa cenám za internet bežné, na Slovensku sa ešte stále máme čomu učiť. Prvou z lastovičiek bol protest, ktorý v minulom roku odštartovali zakaldatelia občianskeho združenia Internet pre všetkých. Odvtedy sa aj o problematike zavádzania informačných technológií a ich dostupnosti začína diskutovať o niečo intenzívnejšie.

Nuž a práve priblížiť internet do domácností, odkryť zákulisie technológií, informovať o zavádzaní informačných a komunikačných technológií na Slovensku i v zahraničí, to je cieľom novej itnernetovej sekcie týždenníka Slovo, ktorú pripravujeme v spolupráci s občianskym združením Internet pre všetkých a internetovým denníkom www.inet.sk.

Michal Feik

Neprehliadnite: