Rozvoj informačnej spoločnosti sa musí stať politickou prioritou našich elít

Peter Polakovič  /  10. 03. 2003, 00:00

V predchádzajúcom volebnom období bol Milan Ištván, najmladším poslancom slovenského parlamentu (ročník 1975). S jeho menom sa spájali témy ako skrátenie civilnej služby, mládežnícky parlament, bezplatné školstvo, elektronický podpis či rozvoj internetu. V minuloročných septembrových voľbách už nekandidoval. Stal sa výkonným riaditeľom občianskeho združenia Partnerstvá pre prosperitu (PPP).

Peter Polakovič, IPV/Inet.sk: Čo to vlastne PPP sú? Znie to tak tajomne...

Milan Ištván, výkonný riaditeľ PPP: „Predstavme si trojuholník. Na jeho prvom vrchole je verejný sektor, politici. Na druhom je akademická obec a na treťom hodpodárska sféra, podnikatelia. Na tej ploche v strede sme my – občania. To je naša organizácia. Našim cieľom je hospodársky rozvoj Slovenskej republiky, s prioritou na rozvoj informačnej spoločnosti, využitím partnerstiev v spomínanom trojuholníku.“

Kedy a ako PPP vznikli? Aký bol motív zrodu?

Ľudia, ktorí stáli pri vzniku PPP stáli aj pri vzniku projektu Infovek. Časom si uvedomili, že rozvoj internetu ako taký si vyžaduje vznik seriózneho „public-private partnership“ s cieľom podpory rozvoja informačných technológií. PPP v podstate funguje už zhruba dva roky. O septembra 2002 sa usilujeme našu činnosť viac profesionalizovať. Jedným z ľudí, ktorí PPP zakladali bol aj súčasný prezident PPP, novinár Braňo Ondruš, ktorý ma práve k tejto práci priviedol.

Čo boli najväčšie úspechy doterajšej existencie PPP?

Doteraz najväčšou agendou nášho združenia boli aktivity podporujúce schválenie tzv. malej novely zákona o telekomunikáciách v minulom roku, ktorou sa okrem iného mali uvoľniť miestne vedenia. Vtedy som ako poslanec NR SR s PPP i ATO (Asociácia telekomunikačných operátorov) intenzívne spolupracoval. Najprv som predložil poslanecký návrh, neskôr som predkladal pozmeňovacie návrhy k vládnemu zneniu. Žiaľ, po vrátení prezidentom, „vďaka“ hlasom poslancov SMK a KDH, už tento návrh schválený nebol.

V ostatnom období sme organizovali aj niekoľko okrúhlych stolov k stratégii informatizácie spoločnosti, pripravili sme seminár o eGovernmente.

A čo plánujete pre tento rok?

Samozrejme, v týchto aktivitách budeme pokračovať. Máme ambíciu podieľať sa na verejnej diskusii k pripravovanému, novému zákonu o elektronických komunikiách. Veríme, že veľa spravíme aj v podpore budovania eGovernmentu, na miestnej, regionálnej i celoštátnej úrovni. Ku kľúčovám témam pripravíme špecifické informačné webové stránky, vydáme rôzne publikácie. Naším konečným záujmom je, aby sa rozvoj informačnej spoločnosti na Slovensku stal politickou prioritou našich elít.

Myslíte si, že sa vám to podarí?

V týchto dňoch sme pomohli uviesť do života skupinu poslancov NR SR pre rozvoj informatizácie spoločnosti. Sú v nej aj vládni, aj opoziční poslanci. Je to prvý konkrétny posun vpred v tejto oblasti. Dúfam, že s čo najširšou podporou odbornej i laickej verejnosti sa nám podarí vytvoriť na politikov dostatočný tlak, aby progres našej krajiny v tejto oblasti bol výraznejší.

Ďakujem za rozhovor a prajem p.Ištvanovi v jeho práci, ale aj v súkromnom živote, len to najlepšie. 

Neprehliadnite: