Slovenské ekonomické fórum o liberalizácii telekomunikačného trhu

Peter Polakovič  /  28. 02. 2003, 00:00

V pondelok sa v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave stretli dva názorové protipóly - na jednej strane viceprezident Slovenských telekomunikácií obhajujúci neprijatie novely telekomunikačného zákona, na strane druhej riaditeľ alternatívneho operátora tvrdo kritizujúci spomínané neprijatie novely zákona udávajúceho smer liberalizácii slovenského telekomunikačného trhu.

Na začiatku tohto týždňa sa uskutočnila diskusia na tému „Telekomunikačný trh na Slovensku – je tu priestor pre ďalších operátorov?“ Organizovala ju M.E.S.A. 10 a jej hosťami boli Ján Kondáš, viceprezident pre komunikáciu Slovenských telekomunikácií a  Branislav Brezovič, generálny riaditeľ GTS Slovakia.

Hlavní aktéri za jedným stolom - vľavo Branislav Brezovič (generálny riaditeľ GTS Slovakia), vpravo Ján Kondáš (viceprezident pre komunikáciu Slovenských telekomunikácií).

Dvaja ľudia, dva rôzne názory. Podľa J.Kondáša by zmeny v telekomunikačnej legislatíve, presnejšie minuloročné prijatie novelizácie telekomunikačného zákona, mohlo narušiť časové rozloženie rebalancingu cien za služby poskytované Slovenskými telekomunikáciami (ST). Tie sa dohodli s Vládou SR na období piatich rokov (od privatizácie tohto podniku Deutsche Telecomom), kedy bude prebiehať proces vyrovnávania cenovej hladiny s nákladovou úrovňou.

Ak by parlament schválil novelu telekomunikačného zákona, ST by museli uvoľniť prístup k miestnym vedeniam aj konkurencii a telekomunikácie by podľa Kondáša boli nútené pristúpiť k rebalancingu cien okamžite. Okrem toho boli ST proti schváleniu spomínanej novely aj z dôvodu príliš vysokých sankcií, ktoré by ST museli v prípade porušenia zákona zaplatiť. Ďaľším dôvodom proti novele bol podľa zástupcu ST starý regulačný rámec, z ktorého novela zákona o telekomunikáciách vychádzala.

Neschválenie novely telekomunikačného zákona kritizoval Branislav Brezovič. Podľa neho novela dávala Telekomunikačnému úradu SR ako regulátorovi trhu výrazne vyššie právomoci. Pokiaľ by sa novela schválila, úrad by tak mohol vystupovať na trhu omnoho účinnejšie ako doteraz.

Existenčnou podmienkou pre fungovanie alternatívneho operátora je korektné prepojenie svojej siete s operátormi s významným vplyvom na trhu. Brezovič pomenoval tri hlavné hrozby dohody o prepojení - súčasnú legislatívu, kompetencie TÚ SR a neústretové správanie monopolného operátora.

Podľa súčasného stavu prebiehajúcej liberalizácie je predpoklad plnohodnotného fungovania alternatívnych operátorov až v roku 2004 a reálny dopad pre väčšinu užívateľov na Slovensku sa dá očakávať až po zavedení služieb voľba operátora a predvoľba operátora opäť až v roku 2004. 

Na diskusnom fóre sa zúčastnil aj Milan Ištván, predseda združenia Partnerstvá pre prosperitu. "Podľa mňa je veľmi užitočné, keď existuje priestor na takúto diskusiu, aj za účasti ďaľších odborníkov, laikov a médií," hovorí M.Ištván a dodáva: "Telekomunikácie sú významným prvkom v rozvoji informačnej spoločnosti. V čase liberalizácie telekomunikačného trhu na Slovensku preto môžeme očakávať zlacnenie služieb v tejto oblasti a zlepšenie ich kvality. Očakávam, že počet podobných stretnutí bude rást vzhľadom na prípravu nového zákona o elektronických komunikáciach."

Fotodokumentácia:

 

Diskusiu zorganizovala M.E.S.A. 10 za podpory Nadácie otvorenej spoločnosti, mediálnym partnerom bol týždenník Profit.

M.E.S.A.10 organizuje raz do mesiaca diskusné kluby k aktuálnym ekonomickým problémom od roku 1995. Cieľom projektu je vytvorenie platformy na vecnú a konštruktívnu diskusiu k aktuálnym hospodárskym a spoločenským problémom. Okruh pozvaných tvoria odborníci s reálnym, alebo potenciálnym vplyvom na riešenie rozoberaných problémov (členovia vlády, ekonomickí experti z radov politických strán, analytikov, akademikov, novinárov, expertov záujmových združení, podnikateľských zväzov a obchodných komôr). Bližie informácie sa dozviete na www.mesa10.sk.

Neprehliadnite: