Bing už funguje, ohrozí Google?

Martin Tomšík  /  01. 06. 2009, 19:58

Spoločnosť Microsoft už oficiálne sprístupnila svoj nový internetový vyhľadávač, ktorý je dostupný aj pre vyhľadávanie zo Slovenska. Úplné spustenie vyhľadávača vo všetkých krajinách má byť uskutočnené do 3. júna.

Internetový vyhľadávač od Microsoftu, ktorý bol označovaný pod kódovým názvom Kumo, je už dostupný aj pre vyhľadávanie zo Slovenska. Zatiaľ je na vyskúšanie len v testovacej verzii, do stredy 3. júna má byť dostupný už vo všetkých krajinách. Microsoft ho bude dovtedy postupne sprístupňovať všetkým IP adresám, zrejme tak chce spoločnosť predísť preťaženiu serverov vzhľadom na veľkú medializáciu a následný nápor zvedavcov.

Okrem klasických štyroch spôsoboch vyhľadávania boli do služby implementované aj ďalšie funkcie, ktoré zatiaľ Google nemá alebo ich ponúka len na otestovanie.

Prehliadač Bing je štandardne dostupný na URL adrese bing.com, funguje aj presmerovanie pri zadaní bing.sk. Pri zadaní lokality Slovensko je dostupný vyhľadávač v slovenčine a ponúka len základné funkcie, ktoré sú pomerne dosť podobné Googlu. 

Ak si však zadáte lokalitu USA, dostupné sú už všetky vopred avizované funkcie, ktoré boli spoločnosťou Microsoft prezentované. Aj pri tejto lokalizácií je možné si nastaviť slovenské jazykové rozhranie, nie sú však preložené všetky časti do slovenčiny. 

Slovenská verzia vyhľadávača Bing

Od samotného spustenia služby Bing je dostupná aj slovenská verzia tohto vyhľadávača. Pod logom sa nachádza označenie "Beta", ktoré značí, že vyhľadávač z dielne Microsoftu sa zatiaľ nachádza v testovacej verzii.

O tom, že Microsoft sa chce stať konkurentom pre Google svedčí aj samotné rozloženie základných prvkov služby. Tie sa až veľmi nápadne podobajú vyhľadávaču od spoločnosti Google.

Bing vo verzii pre Spojené štáty americké

Ak si Bing prepnete do verzie pre USA, text je klasicky v angličtine. Obsahuje však odkaz na prepnutie do slovenčiny preloženej anglickej verzie.

Táto verzia vyhľadávača je však bohatšia o viaceré nové funkcie. Okrem klasického vyhľadávania fráz, obrázkov a videí na webových stránkach, ponúka funkcie ako nakupovanie, cestovanie, správy a mapy.

 

Všetky verzie vyhľadávača majú aj obrázkový podklad, ktorý je pre niektoré verzie odlišný. Okrem iného, Microsoft ho tiež označuje aj ako "decision engine", namiesto "search engine". Nová funkcia xRank zasa prináša informácie o aktuálne najvyhľadávanejších frázach.

Od vyhľadávača spoločnosti Google sa však líši hlavne výsledkami hľadania. Kým Google zobrazí stránky, ktoré najpravdepodobnejšie potrebujeme, pomocou Bingu je vyhľadávanie viacej zložité. Bing má zasa kvalitnejšie zobrazenie výsledkov hľadania, kde okrem samotných stránok zobrazí aj obrázky, dostupná je nápoveda a história hľadaní.

Funkcia Quick Preview, ktorá je taktiež implementovaná vo vyhľadávači, zobrazí pri premiestnení kurzora myši na odkaz aj krátky náhľad. Pri zobrazení obrázkov sa umiestnením kurzora myši na nájdený výsledok zobrazia taktiež možnosti, jednou z nich je aj nájdenie podobných obrázkov.

Ponúkaná je aj funkcia na vyhľadávanie videí, najčastejšie sú zobrazované výsledky zo stránky YouTube.com, ktorú okrem iného vlastní práve Google.

Podporovaným je aj nakupovanie prostredníctvom internetových obchodov, kde ak si kúpite výrobok, ktorý vám našiel Bing, získate zľavu "Bing cashback". Funkcia vyhľadávanie vo správach má za účelom sústreďovať novinky zo sveta, politiky, športu, zábavy, techniky a iných kategórií článkov.

Mapy sú taktiež niečo ako Google Maps, ponúkajú podobné rozhranie. Pomocou funkcie "Travel" je možné si vopred naplánovať cestu, zistiť si rôzne spoje a ich ceny, vybrať si hotel a iné doplnkové služby.

Bing z dielne Microsoftu je naozaj vážnym konkurentom pre Google, po vychytaní niektorých nedostatkov sa teda môže stať plnohodnotným vyhľadávačom akým je Google. Obsahuje dokonca niekoľko funkcií, ktoré môžu mať úspech a nie je vylúčené, že začne veľký konkurenčný boj o užívateľov medzi Googlom a Microsoftom.

 

Zdroj: neowin.net

Neprehliadnite: