Kráľ je mŕtvy - Nech žije Kráľ!

Marek Poleč  /  29. 05. 2009, 15:18

Japonský výrobca elektroniky Pioneer oznámil ukončenie výroby HD TV, čo vyvolalo smútok u mnohých priaznivcov špičkových plazmových modelov. Zároveň sa naskytla otázka, kto bude pomyselnou jednotkou medzi výrobcami PDP obrazoviek v budúcnosti? Na toto miesto sa evidentne hlási spoločnosť Panasonic a umožniť by jej to mala kráľovská Viera Z1.

Podľa slov vedenia spoločnosti Pioneer má dôjsť k ukončeniu výrobu plazmových televízií v marci 2010. V súčasnosti je na trhu celá rada panelov s označením Kuro, ktorých ďalší vývoj sa už neplánuje. Dôvodom je nedostatočná perspektíva zisku v súčasných ekonomických podmienkach.

Podľa správy spoločnosti DisplaySearch produkcia plaziem celosvetovo rapídne klesá. Hlavnou príčinou poklesu je výrazne znížený dopyt po 32" televízoroch, avšak v prvom štvrťroku 2009 mierne klesol dopyt aj u 42 a 50 palcových modelov. Plazmové panely Kuro boli pritom pozitívne hodnotené predovšetkým pre ich vysokú kvalitu obrazu. Ich minuloročný podiel na celosvetovom trhu sa pohyboval okolo 6 %.

Spoločnosť sa rozhodla úplne reštrukturalizovať svoju technologickú ponuku smerom k tradičným audio produktom, DJ vybaveniu a set-top-boxom pre káblové TV. Väčšina zdrojov zameraných na výrobu plazmových televízií sa presunie do oblasti automobilového priemyslu. Výrobca má plány priniesť na trh Blu-ray a sieťovo kompatibilné stereo produkty určené pre automobily a tiež zabudované automobilové navigácie.


 

 
Aj napriek negatívnej informácii o ukončený vývoja a výroby HD TV bude distribútor BaSys, ktorý značku ponúka na Slovensku a v Čechách pokračovať s výberovou ponukou produktov aj naďalej. Rovnako aj plazmové televízory Kuro ostanú v ponuke až do ukončenia výroby. Zastúpenia a distribútori spoločnosti Pioneer budú naďalej poskytovať plné záruky na predané výrobky ako aj ich plný pozáručný servis.

Pozrime sa na alternatívy ktoré ponúka trh. Plazmové TV sa nekupujú každý deň a preto predstavujú akúsi čerešničku na torte zobrazovacích zariadení. V poslednej dobe si svoje miesto na výslní zaisťuje firma Panasonic. Tá nedávno predstavila nové modely televízorov Panasonic Viera so špičkovou technológiou NeoPDP, ktoré sú navyše vybavené unikátnou aplikáciou Viera Cast.

Panasonic Viera Z1/Z11 predstavuje vrcholný PDP model spoločnosti a model s typovým označením Viera Z11 bude možné zakúpiť aj u nás. (Viera Z1 disponuje bezdrôtovým HDMI na prenos HD videa v plnej kvalite). Novučičké plazmy Panasonic sú charakteristické svojím impozantným a tenkým profilom (iba 2,5 cm pri 46" a 54" uhlopriečkach!). Môžu sa pochváliť podporou rozlíšenia Full HD a 600 Hz technológiou spracovania obrazu, ktorá sľubuje ďalšie zlepšenie výkonu pri zobrazovaní rýchlych pohybov.  

Ako je už u lepších TV zvykom, tuner na spracovanie TV signálu a väčšina konektorov je umiestnená v externom boxe. Parametre Neo PDP obrazovky sú ohromujúce, ponúkajú statický kontrast 40000:1 a dynamický až 2000000:1. Konektivita zahŕňa okrem už spomínaného bezdrôtového HDMI aj DLNA kompatibilný ethernetový port na prehrávanie videa (vrátane DivX formátu), hudby a obrázkov z lokálnej siete a internetu. Rovnako možno prezerať aj obsah SD kariet (H.264 HD video). Ďalšie funkcie zahŕňajú plynulé prehrávanie kinofilmov 24p Cinematic, THX, nastavenie farebného gamutu ako aj rady ďalších parametrov obrazu.

Vďaka aplikácii Viera Cast sú odteraz videá z YouTube, či fotky z internetového fotoalbumu Picasa prístupné na jedno stlačenie diaľkového ovládača. Viera Cast je pritom dostupná aj vo väčšine nových plazmových televízorov Panasonic.

Okrem spomínaného YouTube a Picasy umožňuje sledovať predpoveď počasia a kurzový lístok. Hlavným triumfom Panasonicu je však zmluva s TV Nova, ktorej relácie si bude môcť zákazník prostredníctvom Viera Castu kedykoľvek znovu pozrieť. (tzv. neobmedzený TV archív). Žiadny z programov Vám už preto nikdy neunikne.

Model Panasonic Viera Z11 bude možné na Slovensku zakúpiť v júni tohto roku za cenu 5.799,- EUR vrátane DPH (za model s 54" uhlopriečkou) a za 4.999,- EUR za 46" model. Za túto sumu dostane zákazník to najlepšie, čo súčasné plazmové televízie ponúkajú.

 

Zdroje:

http://www.displaysearch.com
http://www.pioneerelectronics.com
http://panasonic.com/

Neprehliadnite: