Michal Feik / 16. 10. 2002, 00:00
Slovenské telekomunikácie (ST) ohlásili od 1.10. pre svojich zákazníkov zavedenie dvoch nových internetových balíkov, ktoré majú priniesť nižšie ceny za pripojenie na internet. Stalo sa tak zrejme na základe toho, že ST už dlhšiu dobu čelia vlne kritiky z radov občianskych združení, ale aj politických strán.
Tým najvážnejším dôvodom sú vysoké ceny za internetové volania. Snahu znížiť ceny je potrebné hodnotiť nepochybne pozitívne. Od ideálu, o ktorom snívajú slovenskí užívatelia internetu, je to však stále ďaleko.
Obidva nové balíky zahŕňajú vo svojej cene päť hodín pripojenia. Prvý z nich (intensiv) je určený najmä pre slabú prevádzku v domácnostiach a druhý (efektiv) pre firmy, ktoré sa pripájajú v silnej prevádzke. Slovenské telekomunikácie vo svojej reklamnej kampani hovoria o cenách už od 24 halierov za minútu a o výhodnom mesačnom poplatku 99 korún (bez DPH). Ako to však na Slovensku býva - a v prípade ST to platí dvojnásobne, nie všetko je v skutočnosti tak, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
Ceny sú síce nižšie, ako však pre koho. Prvých desať minút je v porovnaní s doterajšími poplatkami drahších až o 75 percent a prvých tridsať minút je stále na rovnakej úrovni. Užívatelia pripájajúci sa na internet len kvôli elektronickej pošte zaplatia teda oveľa viac ako predtým. Finančne zaujímavé to začína byť pre tých, ktorí surfujú na internete viac ako 30 minút.
Mnohí používatelia internetu s najväčšou pravdepodobnosťou prejdú na alternatívne mikrovlnné pripojenie, ktoré navyše za porovnateľné ceny umožňuje oveľa vyššie prenosové rýchlosti. Táto možnosť je však výhodná len vtedy, ak sa dohodnú viacerí užívatelia. Priemernému Slovákovi sa to neoplatí.
Občianske združenie Internet pre všetkých nedávno uverejnilo porovnanie cien internetu na Slovensku s ostatnými krajinami V4. Z neho vyplýva, že na Slovensku platíme dvojnásobne viac ako v Českej republike. ST túto analýzu označili za nepravdivú a tvrdili, že Slovensko má ceny bez DPH v silnej aj slabej prevádzke najnižšie spomedzi uvedených krajín. Česká republika aj Poľsko majú síce oveľa nižšiu daň na telekomunikačné služby, naša krajina však aj napriek tomu bola doteraz jediná, kde telekomunikácie neposkytovali zvýhodnené balíky pre internetových používateľov. A tam už sú ceny v okolitých krajinách oveľa nižšie ako u nás.
Ďalšie zaujímavé údaje zverejnil v polovici septembra Štatistický úrad SR. Podľa nich v auguste vzrástli ceny telefónnych a faxových služieb o 13,4 percenta. ST sa voči uvedeným údajom ohradili a požiadali o vysvetlenie spôsobu výpočtu. Zavedenie sekundovej tarifikácie podľa nich vzhľadom na ponúkané kompenzácie neznamená zvýšenie cien. Za vyššie ceny máte totiž aj viac tzv. voľných minút. Nevadí, že ste ich nechceli.
Aj ďalšie prípady ako zaväzovanie zákazníkov proti prechodu k alternatívnym operátorom, či boj proti novele zákona o telekomunikáciách majú spoločného menovateľa: snaha Slovenských telekomunikácií bez následkov čo najviac vyťažiť zo svojho postavenia. Faktom však je, že ich správanie je do určitej miery pochopiteľné. Ako súkromný podnik sa snažia pri monopolnom postavení maximalizovať svoj zisk. To by bolo v poriadku, ak by existovala konkurencia a právomoci Telekomunikačného úradu, ktoré by chránili spotrebiteľov. Od privatizácie ST sa to však aj napriek veľkým tlakom nepodarilo. Stále totiž existuje akási zvláštna nevôľa urobiť čokoľvek, čo by ohrozilo postavenie dominantného slovenského telekomunikačného operátora.
Formujúca sa vládna koalícia už ohlásila svoju ambíciu podporovať rozvoj informačných technológií a liberalizovať telekomunikačný trh. Tieto vyjadrenia však vyznievajú veľmi nedôveryhodne, ak si uvedomíme, že to boli práve predstavitelia doterajšej aj budúcej vlády, ktorí zaujímavým spôsobom sprivatizovali štátny podnik Slovenské telekomunikácie, či zabránili prijatiu nového zákona o telekomunikáciách, ktorý mal otvoriť trh väčšej konkurencii.
Copyright © 2002 - 2013 inet.sk, s. r. o. | Všetky práva vyhradené | Neprešlo jazykovou úpravou | ISSN 1336-1899
Využívame kvalitný webhosting za rozumnú cenu od Inet.sk