Nainštalujte si Windows 7 vedľa svojho XP

Marek Molnár  /  19. 01. 2009, 14:50

Servery Microsoftu, ktorý ponúkol širokej verejnosti zadarmo na testovanie Windows 7, sa prehýbajú pod náporom downloadov. V prvom kroku ponúkol Microsoft nový operačný systém prvým 250 miliónom užívateľov. Po tlaku verejnosti napokon aj túto reštrikciu zrušil. V nasledujúcom popise si krok po kroku povieme ako bezpečne dostať na náš počítač Sedmičku vedľa Windows XP.

Mnohých zrejme láka vyskúšanie nového operačného systému od Microsoftu. Nechcú sa však vzdať svojho funkčného a stabilného systému, na margo v podstatne neznámej betaverzie, o ktorej kolujú rôzne chýry. Ukážeme si preto ako nainštalovať sedmičku vedľa nášho operačného systému tak, aby sme ich mohli testovať bez rizika.

 

Odporúčam tento spôsob skúsiť len v prípade, že Váš hardvér spĺňa podmienky na minimálne požiadavky. Samozrejme čím viac ich predčíte, tým lepšie. Potrebujete minimálne 16 GB voľného priestoru na disku, ale samozrejme je lepšie, keď je miesta viac.

Sťahovať túto verziu môžete do 24 januára. Počas registrácie dostanete registračné číslo, ktoré je platné do augusta tohto roku. Bez neho pobeží sedmička legálne po dobu 30 dní.

Pri inštalácii takéhoto typu je dôležitá záloha všetkých dokumentov a súborov, o ktoré by sme neradi prišli. Postup je síce odskúšaný, ale 100 percentnú istotu nikdy nemáme. Preto je našou prvou úlohou vytvorenie kritickej zálohy. Rovnako neodporúčame využitie sedmičky na prácu. Predsa len ide o testovaciu Beta verziu.

 


 
 

1. krok

Prvým krokom po vytvorení záloh je samozrejme download asi 2,4 gigového ISO súboru, s ktorým budeme ďalej pracovať.
 

Burning Studio Free2. krok

Napálime stiahnutý súbor ISO ako image. Potrebujeme prázdne DVD médium, napaľovací program a samozrejme napaľovačku. Môžeme vyskúšať napr. Burning Sudio Free. Z ponuky programu vyberieme tvorbu disk/image. Nastavíme miesto, kde sme stiahli ISO súbor, vyberieme ho a klikneme na Ďalej. V mechanike musí byť samozrejme prázdne médium, na ktoré súbory napálime.

 
 

3. krok

Po napálení musíme na našom disku vytvoriť novú partíciu, kde budeme inštalovať sedmičku. V nasledujúcich riadkoch popíšem ako na to. V prípade, že máte ďalší oddiel na disku, alebo ďalší disk, kde môžete pracovať, pokojne tento krok preskočte.

 
 
Ak takúto možnosť nemáte, musíme si partíciu vytvoriť. Na tento účel môžete použiť napr. www.partition-tool.com. Ak máte na disku práve 16GB volného miesta neoplatí sa Vám experimentovať. Ako XP-čka, tak aj sedmička potrebujú odkladacie miesto, takže sa do toho pustite, len ak máte dostatok voľného miesta. Po spustení EASEUSa si vyberieme našu partíciu C: a klikneme na Resize/Move a jednoducho myšou potiahneme doľava. Viď obrázok.

Vznikne nám nenaformátovaný priestor unallocated space after, ktorý musí mať minimálne 16GB, ale odporúčam dať viac. Už len pre to, že aj v budúcnosti sa nám táto partícia môže zísť a 16GB je v skutku málo.

 
EASEUS Partition Manager
 
Ak sme nastavili potrebné hodnoty, po kliknutí na OK nám vznikla nová partícia, ktorá "zabrala" časť nášho disku.

Ak je súčet hodnôt veľkostí oddielov o pár MB menší než by mal byť, netreba robiť paniku. Je to nutná daň za rozdelenie disku. Vyberieme našu Unallocated partíciu a klikneme na Create.

 

Po verifikovaní dát môžeme dať OK a náš nový diskový oddiel je na svete. Po skončení nám program reštartuje systém, čo je nutné. Sú programy, ktoré robia tieto zmeny bez reštartu, napriek tomu ho odporúčam. Pri takýchto zásahoch treba mať proste istotu.
4. krok

Inštalujeme. Po vložení napáleného DVD by sa mala inštalácia spustiť vďaka autorunu automaticky. V prípade, že ho máte zakázaný, musíte DVD otvoriť a kliknúť na SETUP.exe.V úvodnom okne klikneme na INSTALL Now. V ďalšom kroku je dôležité, aby ste nevybrali Upgrade, ale Custom (Advanced). Jedine v tomto prípade si môžete totiž vybrať inú diskovú jednotku ako C:. Ak vyberiete Upgrade, odstráni sa predchádzajúci operačný systém, čo samozrejme nechceme.

 
 

Počas inštalácie si pripravíme registračný kód, ktorý máme z downloadu. S ním bude systém autorizovaný do augusta. Bez neho máme iba 30 dňovú verziu.

 

Inštalácia je prekvapivo svieža a oproti Viste je rýchlejšia, čo platí aj pre samotný chod systému. Inštaláciu som testoval na P4 2.8 GHz s 1 GB RAM a všetko fungovalo bez zádrhelu. Pokiaľ ste sa držali tohoto postupu, práve  máte na počítači nový operačný systém Windows Seven.


d3agl3

Neprehliadnite: