Ďaľšie možnosti pripojenia na internet

Peter Polakovič  /  23. 03. 2003, 00:00

AKTUALIZOVANÉ / Spôsobov, ako sa pripojiť na internet je niekoľko. Niektoré sú na Slovensku viac, či menej rozšírené. Prinášame vám prehľad technológií a ich budúcnosti. Obíďme dial-up a ISDN a pozrime sa ako sú na tom napríklad pripojenie do internetu cez káblovú televíziu, GPRS, pevnú linku, či satelit.

1. Mikrovlnné spojenie - Princíp spočíva v inštalácii mikrovlnnej antény na streche domu, či na okne. Poplatok za inštaláciu sa pohybuje v tisícoch korún a mesačné splátky v stovkách až tisícoch. Toto pripojenie je vhodné hlavne pre viac užívateľov. Ťažko by si to mohol dovoliť niekto platiť sám. Pri vyššom počte užívateľov (v jednej budove, napríklad v paneláku) sa to jednoznačne oplatí. Poskytovateľov mikrovlnného spojenia nájdete aj na stránkach - www.micronet.sk, www.slovanet.sk, www.nextra.sk. (odporúčam prečítať si aj: Mikrovlnné pripojenie - situácia na trhu, podmienky a skúsenosti…, Postavme si mikrovlnnú sieť!)

2. Pripojenie cez káblovú televíziu - - Spoločnosť UPC ohlásila spustenie programu „chello“ zatiaľ pre obyvateľov bratislavského Starého Mesta. Postupom času plánuje poskytovať internet pre masové použitie do domácností. Na pripojenie takýmto spôsobom stačí mať do domácnosti privedený televízny kábel a nainštalovať si modem. Časovo neobmedzené pripojenie za 1699 korún mesačne s vysokou prenosovou rýchlosťou sa však oplatí iba tým, ktorí trávia na internete veľa času. Na prijímanie a posielanie e-mailov je to príliš vysoký komfort. (UPC spúšťa na Slovensku širokopásmový internet)

3. Technológia GPRS - Pripojenie do internetu pomocou GPRS ponúkajú na Slovensku obaja mobilní operátori. Na využívanie GPRS musíte vlastniť predovšetkým mobilný telefón podporujúci túto technológiu a sieťovú kartu v PC. Investície teda nie sú nízke a najväčším problémov masovejšieho zavedenia tejto technológie sú asi drahé mobilné telefóny podporujúce túto technológiu.

Pri GPRS sa platí za prenesené dáta, nie za čas strávený na internete. GPRS je tak výhodná najmä na sťahovanie e-mailov a prezeranie web stránok. Nehodí sa na sťahovanie väčších súborov. Všeobecne sa zatiaľ považuje táto technológia využiteľná hlavne pre segment podnikových užívateľov. (Technológia GPRS - história, výhody, ... )

4. Pevná linka - Tento spôsob je pre domácnosti pomerne drahá záležitosť a preto ho využívajú najmä rôzne spoločnosti. Existujú však rôzne "alternatívy", pozrite sa napr.na www.m4.sk. Spoločnosť ponúka takéto pripojenie za prijateľnú cenu, ale bohužiaľ to má aj svoje nevýhody a obmedzenia (viac informácií na spomínanej stránke). Ďalšie informácie o pripojení cez pevnú linku nájdete na www.nextra.sk, www.slovanet.sk, ... 

5. Satelitné spojenie - Vhodné je najmä pre firmy - od menších až po korporácie. Satelit nie je vhodný pre domácnosti najmä pre jeho cenu. Veľkou výhodou je ale pokrytie a kvalita pripojenia. Podrobnejšie sa problematike satelitného pripojenia do internetu venujeme v samostatnom článku. (Alternatíva pre aDSL? MW a satelitné DSL!)

Technológie a ich budúcnosť:

 

Spôsob pripojenia

Dnešné kapacity

Kapacity v budúcnosti

ISDN

128 kb/s

128 kb/s

DSL (všetky technológie)

(256kb/s minimum)

768kb/s – 2,3 MB/s

8-50 Mbit/s

Káblová televízia

128 kb/s- 1.024 kb/s

10 – 50 Mbit/s

PLC

1 – 3 Mbit/s

10-20 Mbit/s

WLL (PMP)

2 – 155 Mbit/s

622 Mbit/s

GSM

9,6 – 58 kb/s

384 kb/s

UMTS

-

2 Mbit/s

Satelit

6 Mbit/s

150 Mbit/s

Optické káble FFTH

(limity pre jedno vlákno)

200 * 80 Gbit/s

1020 * 160 Gbit/s

Vysvetlivky: 

Technológia (skratka)

Význam

PLC

Internet cez elektrické prípojky

WLL (PMP)

Bezdrátový local loop

UMTS

Mobilný internet tretej generácie

Optické káble:

 

2000

2010

Prenosová rýchlosť na jednu vlnovú dĺžku

80 Gbit/s

160 Gbit/s

Počet vlnových dĺžok na jedno vlákno

200

1020

Počet vlákien v jednom kábli

300

300

Fakty - optické káble:

 

- Veľmi vysoká kapacita,

- očakáva sa nárast používania tejto technológie,

- optická technológia postupne vytlačí DSL a podobné technológie, 

- postupné presadzovanie FTTH (optika až k modemu), nie pred rokom

2010,

- pre domácnosti (FFTH) sú dnes cenovo výhodnejšie technológie DSL, WLL, CATV a PLC,

- náklady na vytvorenie rozľahlých (celokontinentových) sietí sú

obrovské (hlavne kvôli nákladným prácam spojených s ukladaním káblov do zeme),

- od určitého zaťaženia je optika cenovo výhodnejšia ako DSL,

- optická technológia môže kvôli nákladom vytvoriť pri nasadení na local

loop istý druh monopolu (napr. nechuť investovať, ak sa nedosiahne

dostatočná vyťaženosť).

 

Možné substitúcie k technológií aDSL podľa najväčšieho poskytovateľa alternatívneho pripojenia na internet na Slovensku:

 

- bezdrôtové (mikrovlnné) pripojenie vo voľnom pásme 2,4 GHz,

- FWA,

- vlastné alebo prenajaté metalické vodiče - analógové okruhy,

pozemné digitálne okruhy,

- optické vlákna,

- satelitné pripojenie

- a káblové pripojenie.

(Technológia aDSL ale nie je porovnateľná so žiadnym z

vymenovaných substitútov.)  

Slovník cudzých pojmov a rýchlosť rôznych DSL technológií nájdete TU. 

Hlavná diskusia k problematike alternatívneho pripojenia je TU.

 

V prípade záujmu o doplnenie informácií ma prosím kontaktujte! Ak by ste mali záujem venovať sa problematike pripojenia do internetu, radi Vám poskytneme na Inet.sk priestor.

Neprehliadnite: