Éra VHS definitívne končí

Martin Tomšík  /  29. 12. 2008, 10:39

Americká spoločnosť Distribution Audio Video prednedávnom odoslala posledné filmy na VHS médiu zo svojho skladu. Podľa majiteľa spoločnosti je to definitívny koniec známeho formátu VHS.

Formát VHS ako taký vznikol v roku 1977 a na svedomí ho má známa spoločnosť JVC. V USA sa tak začala dlhá éra formátu VHS, ktorý taktiež výrazne pomohol rozvoju filmového priemyslu. Začala sa hromadná výroba VHS prehrávačov. Pre ľudí sa stali filmy na tomto médiu viac dostupné, mohli si ich ľahko zakúpiť a vychutnávať si filmový zážitok v pohodlí svojej domácnosti, prípadne si ich mohli požičať z požičovní.

 

"Je mŕtvy, to je ono, toto sú posledné Vianoce, bez pochýb," povedal J. Kügler, posledný významný dodávateľ filmov na VHS médiu. Prednedávnom jeho spoločnosť odoslala poslednú dodávku s VHS páskami. Ostatné, ktoré zostali v sklade a nepredali sa, pôjdu jednoducho do koša.

 

Rok 1997 bol pre formát VHS osudný. V tento rok totiž vznikol nový formát DVD. Ten sa rozrástol až natoľko, že spôsobil úplný zánik VHS. DVD média sa do popredia začali dostávať niekdy v roku 2000. Už v roku 2003 bol pomer požičaní filmov v amerických videopožičovniach vyrovnaný. Pre formát VHS sa stal osudovým až rok 2006, keď filmové štúdia prestali s distribúciou nových filmov na tomto médiu. Doteraz sa však vypredávali posledné pásky s filmami, rôznymi dokumentmi a iným. Pokles záujmu o filmy na tomto médiu nakoniec zruinoval aj posledného distribútora. Tohtoročné Vianoce boli teda posledné pre formát, ktorý tu bol viac ako 30 rokov. Stal sa tak najdlhšie používajúcim formátom na svete.

Éra nových DVD diskov, ktoré majú takmer 12 rokov, sa taktiež schyľuje ku koncu. Už ani toto médiu neposkytuje dostatok kapacity pre dnešnú dobu. "DVD bude zastarané do troch alebo štyroch rokov, niet pochýb. Všetko bude Blu-ray," povedal Kügler. Ďalej dodáva: "Dni DVD sú zrátané. A to je aj dobrá správa pre mňa." A má aj pravdu. Nová technológia Blu-ray je na tom rovnako ako spomínaný formát DVD. Zo začiatku nebol o ňu príliš vysoký záujem, teraz sa však Blu-ray dostáva do popredia. V budúcnosti tak môžme očakávať aj zánik formátu DVD. A možno ani Blue-ray nevydrží dlho a dočkáme sa nového, ešte lepšieho a lacnejšieho formátu.

 

Zdroje: engadget.com, news.cnet.com a latimes.com

 

Neprehliadnite: