Imovio iKit - 172-dolárový netbook s rozmermi smartphonu

Martin Tomšík  /  23. 10. 2008, 07:30

Spoločnosť Imovio predstavila svoj nový netbook iKit s rozmermi iba 95 mm x 65 mm x 15.5 mm a hmotnosťou 113 gramov.

V dnešnej dobe sa snažia výrobcovia svojich zákazníkov zaujať rôznymi spôsobmi. Posledným hitom na trhu sú netbooky s veľmi malými rozmermi, preto sa výrobcovia zameriavajú na vývoj čo najmenších zariadení. Každý chce netbook, ktorý si jednoducho vloží do vrecka, prípadne do cestovnej tašky a na internet sa pripojí prostredníctvom technológie WiFi. Posledným predstaveným netbookom s takýmito vlastnosťami je Imovio iKit. Toto miniatúrne zariadenie má rozmery iba 95 mm x 65 mm x 15.5 mm a iba 113 gramov.

 

Miniatúrny netbook Imovio iKit ponúka 2,6-palcový QVGA displej s rozlíšením 320 x 240 a QWERTY klávesnicu. Zariadenie bude bežať na operačnom systéme Linux a na 312 MHz procesore Marvell PXA270. Ďalej ponúkne 128 MB ROM, 64 MB RAM, Bluetooth 2.0 a technológiu WiFi 802.11 b/g, prostredníctvom ktorej je možné pripojiť sa k internetu. K dispozícii je tiež 0,3 megapixlová webkamera a mini-USB 1.1 port. K netbooku si však napr. nepripojíte slúchadlá, keďže mu chýba konektor pre slúchadlá. Mini zariadenie tiež disponuje micro-SD slotom pre pamäťové karty s kapacitou až do 8 GB.

 

Medzi základnú softvérovú výbavu patrí už spomínaný Linux, ďalej je predinštalovaný webový prehliadač Opera Mini 4.1, emailový klient a instant messenger (IM). Netbook podporuje Java aplikácie a vo výbave nesmie chýbať ani softvér pre prehrávanie multimediálnych súborov.

1050 mAh batéria má podľa výrobcu vydržať na jedno nabitie až tri hodiny pri  využívaní internetových služieb a štyri hodiny pri Java aplikáciach.


Netbook Imovio iKit sa bude predávať za cenu približne 172 dolárov (cca. 4 000 SK / 132,78 eur), no zatiaľ ešte nebol uverejnený dátum vydania.

Spoločnosť Imovio prezentuje svoj miniatúrny netbook ako ideálne doplnkové zariadenie pre chatovanie, e-mailovanie a pohodlné využívanie internetových služieb prostredníctvom technológie Wi-Fi. Hoci to znie zaujímavo, zariadenie má aj svoje obrovské nedostatky. Chýba napríklad už spomínaný konektor pre slúchadlá a užívateľ sa bude musieť uspokojiť len s USB 1.1 portom. Pre svoje miniatúrne rozmery bude tiež sťažené písanie na klávesnici a stačiť vám budú musieť iba klasické Java hry.

Ak vám však uvedené nedostatky neprekážajú, tak už onedlho si ho budete môcť kúpiť v čiernom, alebo bielom prevedení.

 

 

Zdroje: engadget.com a stránka výrobcu comsciences.com

Neprehliadnite: