Európska komisia chce zvýšiť bezpečnosť nakupovania cez e-shopy

Jana Kopernická  /  14. 10. 2008, 00:00

Európska komisia plánuje rozšíriť práva zákazníkov nakupujúcich v elektronických obchodoch v 27 krajinách Európskej únie

Návrh pochádza z dielne komisárky pre zdravie a ochranu spotrebiteľa (EU Consumer Affairs Commissioner) Megleny Kuneva, ktorá chce podnietiť spotrebiteľov, aby sa nebáli hľadať tovar i za hranicami svojho štátu. Prostredníctvom internetu nakupuje tretina obyvateľov EÚ, čo je približne 150 miliónov kupujúcich. Medzinárodné služby využíva len pätina z nich.

Komisia chce odstrániť prekážky v cezhraničnom internetovom predaji, zvýšiť konkurenciu online spoločností, znížiť často veľmi výrazné rozdiely spotrebiteľských cien v jednotlivých obchodoch a nariadiť predávajúcim poskytovať viac informácií. Jedným z bodov návrhu je i stanovenie „času na rozmyslenie", podľa ktorého by mal spotrebiteľ právo vrátiť tovar do 14 dní odo dňa nákupu. Takmer v polovici krajín EÚ je v súčasnosti táto lehota stanovená na 7 dní.

Autori návrhu dúfajú v jeho schválenie Európskym parlamentom v priebehu budúceho roka. Zákazníkom len zostáva dúfať, že prevádzkovatelia internetových obchodov vytvoria vo svojom vlastnom záujme čo najlepšie podmienky na pohodlné cezhraničné nakupovanie.

Zdroj: news.bbc.co.uk

Neprehliadnite: