IstroCON 2008 a COMICS SALON 2008 – Fantastická Pohoda v Bratislave

Platená reklama  /  16. 07. 2008, 00:00

IstroCON 2008 je 21.ročník medzinárodneho festivalu filmov, scifi, fantasy, hororu, larpov a spoločneských hier. Comics Salón 2008 je 5.ročník medzinárodneho festivalu comicsu, anime, japonskej kultúry a počitačových hier a všetkých elementov dobrej zábavy.

Aktuálny ročník oboch festivalov opäť organizuje nezisková organizácia OZ AnimeCrew, v spolupráci s GamesWEB.SK, OZ Fantázia a ďalšimi partnermi za účelom priblíženia fenómenu tejto pop-kultúry širšiemu publiku na Slovensku. Festival Comics Salón 2008 je opäť poriadaný pod záštitou Japonskeho Veľvyslanectva.

 

Minulý ročník festivalu Comics Salón 2007 v priebehu troch dní navštívilo neuveriteľných 6048 návštevníkov, a tak sa tento rok usporiadatelia rozhodli presťahovať festival do väčších a luxusnejších priestorov Istropolis, o ktoré sa bude deliť so sesterským festivalom IstroCON 2008.

 

Cieľom IstroCONu a Comics Salónu je priblížiť fenomén tejto popkultúry, poskytnúť edukáciu a ponúknuť tvorivú alternatívu trávenia voľného času. Taktiež poskytuje priestor našim výtvarníkom, comicsovým tvorcom a spisovatelom na odprezentovanie vlastných diel a získavať podporu pre tvorbu diel

 

Program - IstroCON:

V priebehu 3 dní sa bude paralelne v 6 sálach odohrávať rôznorodý program členený podľa jednotlivých sekcií festivalu – Filmy, Scifi, Fantasy, Horor, Spoločenské kartové a stolové hry, LARPy a čajovňu. Chýbať nebúde ani pútavý sprievodný program.

 

Vrámci filmov sa návštevníci môžu tešiť na 16 najnovších filmovych trhákov so scifi a fantsy tématikou ako Indiana Jones 4, I am Legend, Alien vs Predator 2, Akty X: Chcem Uveriť alebo Zlatý Kompas.

 

Fanúšikovia Scifi, Fantasy a Hororu sa budú môcť tešiť na prednášky a besedy so známymi autormi a spisovateľmi na skecii Fantázia Fest 2008 poriadaného pod taktovkou redakcie časopisu Fantázia

 

Chýbať nebudú ani bloky o Pánovi Prsteňov, Harry Potter, StarGate, Star Trek, Star Wars, Battlestar Galactica a Babylon 5. A nakoniec sa uskutoční súťaž o najlepšiu poviedku IstroCONu a literárny workshop s odborníkmi pre začínajúcich a pokročilých autorov poviedok.

 

Tešiť sa môžete na krsty kniźiek J. Červenáka, Terryho Pratchetta,  Christophera Paoliniho ako aj slovenských a českých scifi a fantasy autorov O. Neffa, Dušana Fabiána a Alexandry Pavelkovej

 

Predpremiéru si odbijú mnohé scifi, fantasy a hororové knižky ako 3.diel Eragonu – Brisingr, 2.dieľ staročeskej fantasy Bivoj 2, ako aj nové knihy od Terryho Pratchetta a ďalšich autorov.

 

Súčasťou festivalu bude predvádzanie a hranie stolových hier ako je Warhammer, Carcassone, Citadela, Osadníci z Katanu, Confrontation a iné.

 

Z kartových hier nebude chýbať turnaj Hráč roka MTG, Majstrovstvá Slovenska v VTES, turnaj Yu-Gi-Oh a Pokemon a World of Warcraft.

Nájdete aj voľné hranie a učenie kartových hier Magic: The Gathering, Vampire, YuGiOh, Pokemon atď.

 

Navštevníci si taktiež budú môcť oddýchnuť v príjemnom prostredí čajovne , v reštaurácii a bare.

 

 

Program – COMICS SALÓN:

V priebehu 3 dní sa bude paralelne v 8 sálach odohrávať rôznorodý program členený podľa jednotlivých sekcií festivalu – Comics, Anime, Japonsko a Hry. Chýbať nebúde ani pútavý sprievodný program.

 

Medzi hlavné sprievodné programy určite patrí súťaž o najlepšie kreslené dielo v kategórií vlastný Comics & Manga, FanArt a Original Art. Ďalej sa bude odohrávať súťaž Cosplay o najlepší kostým hrdinu z filmov, hier alebo anime a na záver budeme hladať najlepšieho speváka v Anime-Karaoke.

 

Vrámci filmov sa návštevníci môžu tešiť na 15 najnovšich filmových trhákov ako Batman: Temný Rytier, Iron Man, Hancock, Wanted alebo Hitman natočené podľa comicsovej predlohy. Taktiež nebudú chýbať fantastické filmy a ďalšie filmy s comicsovou, fantastickou alebo anime tématikou..

 

Medzi premiéry bude patriť krst pokraćovania prvej slovenskej zbierky mangy a comicsu Comics Salón: COMICS & MANGA BOOK 2, mangy Warcraft 2 a ďalšich comicsov.

 

Herná sekcia ponúkne oficíalny turnaj Majstrovstvá Slovenska v PlayStation 2007 a XBOX 360, PC Cup, PSP Challenge, rôzne mini turnaje v Dance Dance Revolution, Buzz, Singstar, Eyetoy a samozrejme voľné hranie. Zaujíma vás Dance Dance Revolution? Majstrovstvá Slovenska v DDR sa bude konať na Comics Salóne.

Okrem hrania sa budú na mieste odohrávať odborné prednášky a besedy s hernými teoretikmi a vývojármi na tému hier a ich jednotlivých aspektov. Pozvali sme niekoľko vývojárskych štúdií a odohrajú sa premiery rôznych herných titulov a ukažky síl novej PlayStation 3,  Xbox 360 a Wii.

Medzi premiérami nájdete tituly od Electronic Arts, CD Projektu, Sony, a Microsoftu a novinky na PS3

 

Japonská kultúra sa predstaví rôznymi zaujímavými prednáškami o skladaní o zvykoch, origami, bojových umeniach kendo a iyaido, jedle, znakoch, kimonách a rôznych iných zaujímavostiach z krajiny vychádzajúceho slnka. Chystáme aj živý workshop vo varení japonského jedla.

 

Špecialitou japonskej sekcie bude filmový festival japonských filmov poriadaný v spolupráci s Japonským Veľvyslanectvom na Slovensku a ochutnávka japonských jedál.

 

Comicsová sekcia uvedie zaujímavé prednášky o comicse, ako aj výstavu najlepších comicsových diel zo Slovenska a zahraničia. Záujemcovia sa môžu zapojiť do niekoľkohodinových workshopov vedených odborníkmi na kreslenie comicsov a mangy zo Slovenska, Čiech a USA.

 

Fanúšikovia japonského comicsu sa opäť nabažia vynikjúceho anime, prednášok na tému anime a mangy v sekcii Anime Salón. Budú môcť prevetrať svoje schopnosti v AnimeQuize, kresliacich súťažiach a kostýmovaní. Aj keď bude Anime sekcia, len súčasťou bohatého programu Comics Salónu, tak pôjde opäť o najväčšiu akciu tohto druhu na Slovensku.

 

Hostia:

 

Festival Comics Salón bude skutočne medzinárodný aj vďaka účastí vybraných hostí z 8 krajín sveta (Slovensko, USA, Japonsko, Česká Republika, Poľsko, Francúzsko, Rakúsko, Dánsko,).

 

Slovenský autor mnohých fantasy ság Juraj Červenák sa príde prezentovať pokračovaním svojej dvojdielnej ságy o staročeskom hrdinovi Bivojovi.

 

A v neposlednom rade slovenský ilustrátor Juraj Mad Maxon, ktorý je autorom rôznych obrazov, ilustrácií a comicsov.

 

Svoje diela a prednášky predstaví vyše 50 hostí, ktorí sú odborníkmi v oblasti comicsu, maľby, anime, hier a japonskej kultúry.

 

Detaily:

IstroCON 2008 a Comics Salón 2008 sa uskutočnia v dňoch 12. až 14. septembra 2008 v priestoroch Istropolis – Dom Odborov, Trnavské Mýto v Bratislave. Začne sa v piatok (12.9.) od 14:00 a skončí v nedelu (14.9.) o 19:00.

 

Neprehliadnite: