Čo je riadenie ľudských zdrojov? Ako sa dá sformulovať jeho podstata?

Ing. Dáša Polakovičová, PhD.  /  10. 03. 2003, 00:00

Pri pokuse o vyjadrenie podstaty riadenia ľudských zdrojov je treba sa rozhodnúť, či je to pojem, činnosť, proces, systém alebo funkcia. Systém je charakterizovaný ako súbor vzájomne závislých častí a procesov (čiže statických aj dynamických, môžeme ich nazvať podsystémy, subsystémy), ktoré pôsobia na uskutočnenie určitého cieľa. Proces je integrácia príbuzných činností, ktoré cieľavedome spôsobujú dynamizáciu systému.

Ďalej je potrebné zobrať do úvahy skutočnosť, že podstata zahŕňa interné faktory, keďže riadenie ľudských zdrojov  je integrátorom cieľov riadenia ľudských zdrojov do strategických cieľov organizácie, zabezpečuje synergický efekt – splnenie cieľov zamestnancov i organizácie ako celku, pozornosť sústreďuje na zamestnancov - ľudské zdroje a na simultánne uspokojovanie potrieb organizácie a indivídua. Tiež vytvára pracovnú klímu, v ktorej sa zamestnanci neformálne stotožňujú s cieľmi organizácie, teda vedie zamestnancov k “pracovnej ochote” a “pracovnej morálke” a prostredníctvom istých pravidiel správania k tomu, aby ochotne prijímali tvrdú disciplínu, nekompromisný postoj k potrebe zvyšovania kvality, bezvýhradnú službu zákazníkovi a podriadenie sa racionálnej politike pracovných vzťahov.

Podstata by taktiež mala reflektovať externé faktory. Riadenie ľudských zdrojov vychádza z vonkajších podmienok formovania a fungovania podnikovej pracovnej sily prezentovaných predovšetkým populačným vývojom, trhom práce, hodnotovou orientáciou ľudí, osídlením, životným prostredím, priestorovou mobilitou ľudí, vývojom techniky a technológie, legislatívou, politikou zamestnanosti a pod., ktoré sa podieľajú na novom obsahu personálnych činností v podmienkach trhu práce.

Podstata riadenia ľudských zdrojov musi odrážať pohľad naň ako na tvorcu konkurenčnej výhody podniku – riadenie ľudských zdrojov zahŕňa formovanie a udržovanie takého podnikového systému pracovných síl, ktorý vo svojom súhrne vytvára neopakovateľný štýl práce (ako konkurenčná výhoda), premietajúci sa do množstva a kvality výrobkov či služieb podniku.

Podstata riadenia ľudských zdrojov musí rešpektovať zodpovednosť nielen personalistov, ale aj líniových manažérov, lebo celková zodpovednosť za toto riadenie nemôže byť koncentrovaná iba do útvarov profesionálne sa zaoberajúcich personálnou prácou. Každý manažér podniku musí súčasne plniť aj určité úlohy riadenia ľudských zdrojov. Práca s ľuďmi predstavuje ťažisko manažérskej práce. Z toho vyplýva, že činnosti tohto riadenia sú prierezové, pretože spočívajú vo vytváraní podmienok pre efektívnu prácu manažérov na všetkých stupňoch riadenia firmy.

Uvedené znaky som pokúsila zintegrovať a vznikla mi z toho nasledovná formulácia podstaty riadenia ľudských zdrojov:

Riadenie ľudských zdrojov je systém, ktorého tvorcami sú špecialisti ľudských zdrojov a užívatelia sú manažéri všetkých riadiacich stupňov v organizácii. Jeho účelom je stotožniť ciele zamestnancov so strategickými cieľmi organizácie a vytvoriť neopakovateľný  štýl práce tak, aby sa prejavil ako konkurenčná výhoda organizácie s priamym odrazom v jej obchodných výstupoch.

Neprehliadnite: