Postaví si Americká armáda vlastný botnet?

Rasťo Turek  /  14. 05. 2008, 00:00

Plukovník Amerického letectva, Charles W. Williamson III, publikoval článok v ktorom napísal, že Americké letectvo potrebuje vytvoriť botnet, ktorým by boli schopní zasiahnuť protivníkov ich “vlastnou” zbraňou. Masívny botnet by podľa jeho slov pomáhal ešte viac chrániť bezpečnosť obyvateľov USA.

Botnet by mal byť vytvorený na väčšine, najlepšie však všetkých vládnych počítačoch, rovnako ako aj počítačoch, ktoré patria štátnym organizáciám (štátne nemocnice, školy, úrady, atď.), dokonca by si plukovník Williamson vedel predstaviť opätovné “oživenie” už vyradených počítačov, ktoré by vláda použila v prípade potreby na odvetu, či cielený útok proti nepriateľom štátu.

“Amerika potrebuje mať bombu aj vo virtuálnom priestore, ktorá bude zastrašovať nepriateľov,” napísal plukovník Williamson. “Amerika čelí vzrastajúcim sofistikovaným hrozbám voči civilnému obyvateľstvu a rovnako aj voči armáde. Amerika dnes nemá nástroj, ktorým by týchto denno denne útočiacich zločincov a nepriateľov štátu zastrašila, či dokonca zlikvidovala.”

Plukovník Williamson poukazuje hlavne na minuloročný prípad Estónska, ktorého štátne orgány boli doslova odrezané od prístupu k internetu po masívnom DDoS útoku. Estónsko je jedna z mála krajín, kde sa mnoho úradných povinností dá splniť práve cez internet.

DDoS útoky sú dnes nástrojom moderných teroristov. Dobre aplikovaný a prevedený DDoS útok je schopný odrezať aj celú krajinu od pripojenia k internetu a dokáže napáchať obrovské škody, ktoré môžu byť pre spoločnosti podnikajúce v prostredí internetu deštruktívne. Botnety dnes dosahujú závratné čísla v počte infikovaných počítačov, ktoré neustále narastajú.

Plukovník Williamson taktiež priznal, že vytvorenie botnetu a jeho následné použitie proti útočníkom, môže byť veľkým právnym problémom, nielen v Amerike, ale hlavne vo svete, kde sú praktiky USA pod stálou kritikou. “Najväčšia výzva bude na politickej úrovni. Ako Amerika vysvetlí jej najlepším priateľom a spojencom, že im chceme vypnúť počítače v ich krajine násilím? Najlepším opatrením je prevencia. Amerika a jej spojenci sa musia spojiť v úsilí pri zvyšovaní zabezpečenia vo virtuálnom priestore pre minimalizáciu rizika.”

Williamsonov článok vyvolal zaujímavú debatu, pri ktorej sa objavilo hneď niekoľko závažných otázok. Ako chce Americká armáda zaručiť, že nebude botnet zneužitý na zastrašovanie občanov, ktorí budú napríklad nesúhlasiť s vládou a tento nesúhlas prezentovať v jedinom slobodnom médiu na svete, na internete? Ako zaručí Americká armáda, že bude botnet použitý len proti útočníkom a nie zle vybraným cieľom? Pri dnešných technikách, ktoré botnety využívajú pre maskovanie, je takmer nemožné zistiť presnú lokáciu útočníka. Ako potom bude Americká armáda postupovať? Bude útočiť na infikované počítače? Prevezme armáda zodpovednosť za vzniknuté škody? Otázok je veľa, odpovede žiadne. Pevne verím, že minimálne vyspelé Európske krajiny nepovolia USA podobné praktiky a postavia sa na stranu svojich občanov, ktorých sa zaviazali reprezentovať a chrániť.


Zdroj: Armed Forces Journal

Článok bol pôvodne uverejnený na autorovom blogu

Neprehliadnite: