Pokuta £600 za údajné stiahnutie hry

Rasťo Turek  /  10. 05. 2008, 17:27

V poslednej dobe sa roztrhlo vrece so súdnymi procesmi, v ktorých sa snažia organizácie ako MPAA, či IFPI vysúdiť nemalé čiastky od bežných užívateľov, alebo torrentových trackerov. Do tohto nekonečného kolotoča absurdity sa nedávno pripojila aj právnická spoločnosť Davenport Lyons z Londýna.

Celý prípad sa dostal na povrch vďaka jednému čitateľovi PCPro, ktorý sa podelil o svoju nie veľmi príjemnú skúsenosť s touto spoločnosťou.

Čitateľovi, ktorý si nežiadal byť menovaný, prišiel dopis od firmy Davenport Lyons, ktorý ho oboznámil s tým, že spoločnosť má dôkaz o jeho ilegálnom stiahnutí hry Two Worlds cez protokol bittorrent. Spoločnosť žiada, aby užívateľ odškodnil výrobcu hry, spoločnosť Zuxxez čiastkou £600 a taktiež aby preplatil právnickej firme náklady vo výške £8.18, ktoré musela vynaložiť na zistenie jeho osobných údajov od jeho ISP. Na náhradu škody dostal 14 dní, inak právnická firma podá trestné oznámenie a bude žiadať minimálne £1,200.

Prístup spoločnosti Davenport Lyons je viac než zarážajúci. Dokonca aj nenávidená MPAA má pravidlo 3 krát a dosť čo znamená, že užívateľa najskôr dvakrát upozorní, kým podá žalobu. Davenport Lyons však žiada nezmyselne vysokú čiastku a to bež žiadneho predošlého varovania.

Celému tomuto prípadu pridáva na absurdite ešte aj fakt, že právnická firma nezaplatila celé poštovné. List musel počkať na pošte, kým si ho nevybral adresát a nedoplatil £1.30. Samozrejme, 14 dňové ultimátum sa rátalo odo dňa kedy bol list poslaný a nie odo dňa kedy bol vyzdvihnutý, čiže adresátovi sa čas na reakciu drasticky skrátil.

Adresát si nie je vedomý, že by podobnú hru bol niekedy ťahal a preto prekontroloval všetky počítače nachádzajúce sa v ich domácnosti. Je však možné, že niektorý z potomkov hru stiahol a následne vymazal.

Firma Davenport Lyons rozposielala podobné listy už minulý rok ohľadom hry Dream Pinball 3D a Colin McRae Dirt. Mnoho z týchto listov došlo ľudom, ktorí si hry nestiahli, ale boli obvinení na základe veľkého počtu príspevkov na rôznych online warezových fórach (logiku v tom nehľadajte).

Poslednou čerešničkou na torte sú adresáti, ktorí dostali list a vyzvali spoločnosť, aby prezentovala svoje dôkazy v súdnom spore. Zatiaľ však na verejnosť neprenikli informácie ani o jednom takomto súdnom konaní z čoho sa dá vydedukovať, že sa žiadne nekonalo.


Pôvodne uverejnené na autorovom blogu

Neprehliadnite: