IPV spolu s PPP, API a ATO podporujú novelizáciu Telekomunikačného zákona

Peter Polakovič  /  14. 06. 2002, 00:00

Internet pre všetkých (IPV), Asociácia poskytovateľov internetu (API), Asociácia telekomunikačných operátorov (ATO) a občianske združenie Partnerstvá pre prosperitu (PPP) vyjadrujú podporu vládnemu návrhu novely telekomunikačného zákona. Poslanci Narodnej rady SR"posunuli" túto novelu do druhého čítania.

IPV upozorňuje, že na rozdiel od novely telekomunikačného zákona ktorú predložili API, ATO a PPP na predchádzajúcej schôdzi parlamentu, vládny návrh stanovuje síce nutnosť uvoľniť lokálne vedenia, ale nestanovuje pokutu ani termín nutný k dosiahnutiu dohody operátora so Slovenskými Telekomunikáciami (ST) v takomto dohadovacom konaní. Po schválení tejto novely môže nastať nasledujúca situácia: Ak sa ST nebudú chcieť dohodnúť vo veci uvoľnenia miestnych vedení, nadsadia cenu, rokovania budú ťahať donekonečna a keďže neexistuje rozhodovacia právomoc Telekomunikačného úradu v nejakom konkrétnom termíne a ani veľkosť pokuty, ST majú aj po novele zákona čas minimálne rok-dva, kým bude nutné uvoľniť miestene vedenia.

IPV preto podporuje pozmeňujúce návrhy ktoré predložia API, ATO a PPP k vládnemu návrhu novelizácie. Podporujeme požiadavku, aby zákon presnejšie vymedzil spôsob určovania cien. Žiadame tvrdšie postihy pre tých, ktorí budú zneužívať dominantné postavenie na trhu, čo vedie k zvyšovaniu cien a k znižovaniu kvality služieb pre podniky i občanov. Tieto doplnenia sú nevyhnutné, ak má novela zabezpečiť naozaj férovú podnikateľskú súťaž. Dúfame, že poslanci si tieto skutočnosti uvedomia a podporia pozmeňujúce návrhy. Pokial sa tak nestane, Slovenské Telekomunikácie takúto dieru v zákone môžu zneužiť a zastaví sa tak rozvoj technológie DSL.

Internet pre všetkých (IPV) je občianske združenie, ktoré vzniklo s cieľom podporiť budovanie informačnej spoločnosti na Slovensku so zameraním na Internet. Podnetom na vznik združenia bola internetová petícia a protest proti zdražovaniu cien internetu na bystro.sk, ku ktorej sa doteraz pripojilo vyše 10 800 občanov a 500 internetových serverov a stránok. V súčasnosti združuje jej organizátorov a podporovateľov.

Neprehliadnite: