Dvojjadrové Semprony od AMD

Tomáš Kusenda  /  01. 03. 2008, 00:00

Spoločnosť AMD, svetový výrobca mikroprocesorov, grafických kariet a čipsetov sa snaží posilniť si svoje postavenie. Na trh sa preto dostávajú nové procesory.

Jedná sa o dvojjadrové verzie Sepmronov. Ich označenie bude AMD Sempron X2 a budú zastupovať low-end a nižšiu strednú triedu. Predávajú sa zatiaľ iba v Číne. Práve tam sa Low-end a nižší Mainstream predáva najviac a AMD tu začína mať dominantné postavenie.

Dvojjadrové Semprony majú takt 1 800 MHz a sú vyrábané 65 nanometrovým výrobným procesom. Cena jedného procesora je 55 amerických dolárov. Zaujímavé je však to, že cena dvojjadrového Sempronu je nižšia, ako cena najvýkonnejšieho jednojadrového Sempronu. Ten stojí 69 americkyćh dolárov. Má označenie Sempron LE 1300, je vytaktovaný na 2,3 GHz a obsahuje 256 KB vyrovnávacej pamäte druhej úrovne (L2). Sempron LE 1300 však dosahuje nižší výkon ako jeho dvojjadrový braček, čo je naozaj pozitívna správa. Novinka sa z Číny rozšíri do celého sveta už za niekoľko dní. V našich zemepisných šírkach sa ale načakáme niekoľko týždňov.

AMD takýmto spôsobom odpovedalo na dvojjadrový Celeron od svojho najväčšieho rivala, Intelu.
Nesmieme však zabudnúť na fakt, že na trhu sú ešte stále Intel Pentium D, ktoré zahŕňajú low-end a majú celkom slušný podiel na trhu.

Jednojadrové procesory pomaly, ale iste miznú z pultov predajní a už onedlho nebudú dostupné vôbec. Potrvá však ešte dlhú dobu, pokiaľ zmiznú aj z našich domovov.


Zdroj: digitimes.com, xbitlabs.com

Autor: Tomáš „Kusi“ Kusenda

Neprehliadnite: