Slovak Telekom nebude mať monopol na 5G internet

Tlačový servis  /  14. 10. 2007, 13:33

Úrad priemyselného vlastníctva SR zamietol žiadosť spoločnosti Slovak Telekom, a.s., o registráciu ochrannej známky "5G internet". V prípade schválenia tejto žiadosti by 5G internet na Slovensku mohol ponúkať jedine Slovak Telekom.

Prihlášku na registráciu doručil Sloval Telekom na Úrad priemyselného vlastníctva ešte 14.6.2006, hoci sám 5G internet dodnes neponúka. V súčasnosti stále propaguje tzv. 4G internet, čo je marketingový názov pre službu ADSL. Na Slovensku však 5G internet už niekoľko rokov funguje, a to aj bez veľkej reklamy, akú má 4G internet od T-Comu - od roku 2004 úspešne poskytuje na miestnej alebo regionálnej úrovni 5G internet viacero alternatívnych operátorov. "Bývalému telekomunikačnému monopolu zrejme prekážalo, že menší poskytovatelia ponúkajú viac G za menej peňazí, a tak sa pokúsil získať na tento názov výhradné práva", komentoval túto situáciu Michal Rybárik, riaditeľ spoločnosti ecce, s.r.o. Spoločnosť ecce začala 5G internet poskytovať krátko po tom, čo Telekomunikačný úrad SR povolil koncom roka 2004 používanie 5 GHz pásma verejnosťou. "V tomto spore ecce bránilo nielen svoje záujmy, ale ako zakladajúci člen ALPI - Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu - aj záujmy ostatných lokálnych poskytovateľov. Som rád, že Úrad priemyselného vlastníctva uznal oprávnenosť našich námietok a registráciu Slovak Telekomu zamietol. Poskytovanie 5G internetu tak ostáva aj naďalej otvorené pre všetkých telekomunikačných operátorov", uzatvára Michal Rybárik. Proti rozhodnutiu ešte môže podať Slovak Telekom, a.s., opravný prostredok (rozklad) do 30 dní od doručenia rozhodnutia.

Alternatívni operátori pokrývajú 5G internetom väčšinu územia Slovenska - v mnohých prípadoch aj miesta, kam sa 4G internet ešte nedostal. Takzvaná 5-gigová technológia, teda rádiový prenos na frekvencii 5 GHz, pritom umožňuje oveľa vyššie prenosové rýchlosti - kým maximálna rýchlosť 4G internetu od T-Comu je 12 Mbps (megabitov za sekundu) smerom k užívateľovi a pol megabitu od užívateľa, v 5-gigovom pásme je to až 54 megabitov v oboch smeroch. Užívatelia však aj pri 5 GHz internete často využívajú nižšie rýchlosti, rozhodujúca je cena. S použitím 5G technológie pripájajú na internet napríklad poskytovatelia v Bratislave (RadioLAN, ElsoNET, S.A.), v Košiciach, Prešove, Humennom, Moldave nad Bodvou a Medzeve (ecce), v Nitrianskom kraji (Mobil Atak), v Banskej Bystrici (BBXnet), Gelnici (G-Comp), ako aj v ďalších mestách. Pripojenie je dostupné okrem miest aj v stovkách obcí, a najmä v odľahlých oblastiach je často 5G jediným spôsobom, ako sa dostať k širokopásmovému internetu.

Neprehliadnite: