Varíme s internetom

Jana Kopernická  /  12. 10. 2007, 00:00

Chcete pripraviť chutný obed pre svoju rodinu, ale omrzeli vás overené recepty? Radi by ste prekvapili svoju polovičku romantickou večerou? Modernej žienke domácej, či mužovi 21.storočia, ktorý sa nebojí varechy, pomôže okrem kopy obrázkových kuchárskych kníh aj internet. Na portáloch venovaných vareniu nájdete okrem databáz receptov i diskusie, nápady a rady, ktoré sa v kuchyni určite niekedy zídu.

Občas zablúdim na internete aj k receptom. Vytipovala som si pár stránok a dnes vám predstavím moje „štyri naj".

recepty.jpg

Prvou stránkou je portál recepty.sk. Táto červeno-žltá stránka s jednoduchým, ale funkčným dizajnom je pri „googlení" slova recepty odkazom numero uno. Ponúka množstvo receptov od polievok, cez predjedlá a hlavné jedlá až po múčniky. Návštevníci stránky môžu pridať svoj kulinársky zázrak (v súčasnosti majú vďaka spolupráci so spoločnosťou Electrolux i možnosť vyhrať vecnú cenu), vyhľadať recept, prekliknúť sa na formát príspevku určený na tlač. Chýba mi možnosť diskusie a fotografie receptov.

dobre-recepty.sk

Objavenie nového jedla prinesie ľudstvu viac potešenia ako objavenie novej hviezdy. (Brilat-Savarin) Týmto citátom víta gurmánov stránka dobre-recepty.sk. Množstvo receptov a prehľadný „čistý" dizajn evokujúci pocit vysokého štýlu. Recept môžete nahodiť priamo z webu a reklama príjemne ladí s modrou témou. Chýba však vyššia interaktivita.

recepty.expres.sk

Ďalšou stránkou plnou mňam obsahu je recepty.expres.sk. Pri počúvaní hudby sa môžete pustiť do varenia, pečenia, grilovania, či zavárania. Rozvrhnutie stránky, grafika, navigácia - všetko ponúka maximálne pohodlie. Obrázky vás navyše inšpirujú k šprintu do kuchyne (a ak nie tam, tak možno do nejakej dobrej reštaurácie, či cukrárne). Zdrojom príspevkov je portál woman.sk, no recepty.expres.sk sa líši grafickým spracovaním a nájdete tu len a len recepty. Na stránku prispievajú kuchári i nekuchári mailom, okomentovať ich však môžete len na woman.sk.

receptar.sk

Receptár.sk - 9714 receptov na varenie. Polievky, mäso, cestoviny, múčniky, ale i zázraky z cudzokrajnej kuchyne, oddelená strava, studená kuchyňa, recepty z Okey rádia a pekáč Jula Viršíka - to všetko ponúka jednoduchá stránka o varení. Prináša i informácie o jednotlivých ingredienciách, možnosť pridať a vyhľadávať recept, no fotografií a komentárov sa nedočkáte, dizajnom veľmi neprekvapí.

Nekonečný priestor internetu ponúka mnoho stránok plných receptov. A to samozrejme nielen slovenských, za zmienku stojí určite veľa „premakaných" zahraničných webov venovaných tejto problematike. Spomeniem napríklad allrecipes.com, ichef.com, recipecenter.com, foodnetwork.com, cooking.com, recepty pre lenivých študentov, či webku mediálne známeho kuchára bez čapice. Recepty dostávajú priestor i na stránkach časopisov, či na osobných stránkach a blogoch. Stačí si len vybrať z (ne)overených receptov, pustiť sa do varenia, hľadať odpovede na otázky z kuchyne a užívať si kulinárske novinky. Máte aj vy nejaký kuchynský online tip?

Dobrú chuť!

Neprehliadnite: