IBM a Univerzita v Kapskom meste vyvíjajú regionálne klimatické modely pre Afriku

Tlačový servis  /  07. 09. 2007, 22:42

Spoločnosť IBM a Skupina pre analýzu klimatických systémov (Climate Systems Analysis Group) na Univerzite v Kapskom meste odštartovali celosvetovú snahu s využitím počítačov na zlepšenie regionálnych klimatických modelov s cieľom vytvorenia lepšej predstavy o tom, aký dopad budú mať klimatické zmeny na Afriku.

Zmena klímy vyvoláva vážne znepokojenie vo všetkých oblastiach, avšak v rozvojových regiónoch, ako napríklad v Afrike, môže byť jej dopad ešte závažnejší aj kvôli nedostatku zdravotnej starostlivosti a iných sociálnych služieb. Napríklad rozsiahle záplavy môžu viesť k chorobám, ktorých zárodky sa vytvárajú vo vode ako je horúčka dengue či malária. Tieto choroby sú šírené nainfikovanými komármi, ktorým sa vo vode dobre darí. Na druhej strane suchá môžu mať tiež devastujúci účinok, a to hlavne z dôvodu, že spôsobujú veľký nedostatok potravín.

Presnejšie predpovede o tom, ako globálne klimatické zmeny môžu reálne ovplyvniť regióny Afriky, pomáhajú manažérom riadiacim zdroje prijímať také rozhodnutia, ktoré by mohli zmierniť ich škodlivé účinky. Napríklad môžu začať plánovať zavlažovaciu infraštruktúru alebo pomáhať presadzovať vhodné odrody obilia odolné voči suchu. Projekt „AfricanClimate@Home” využije obrovský výkon počítačov vo World Community Grid, virtuálnom superpočítači zloženom zo stoviek tisícov počítačov jednotlivcov, ktorí mu venovali nevyužitú výpočtovú kapacitu svojho počítača. Týmto sa superpočítač World Community Grid stal jedným z piatich najväčších superpočítačov na svete. Výskumní pracovníci využijú výkon počítačov World Community Grid na zlepšenie modelov používaných na predpovedanie klímy prostredníctvom simulácií v malých regiónoch Afriky a následne ich porovnania s výsledkami reálnych pozorovaní.

Hoci rozsiahle globálne klimatické modely poskytujú ľuďom všeobecné predstavy o tom, aká môže byť klíma na veľkom území, nemusia odrážať to, čo sa v skutočnosti stane v danom regióne, pretože tieto globálne modely dostatočne nezohľadňujú existenciu veľkých jazier, pohorí alebo nížin, ktoré môžu ovplyvniť lokálnu klímu.

Vedúci výskumný pracovník, Dr. Mark Tadross, hovorí: „Robiť predpovede klímy si vyžaduje obrovské množstvo výpočtového výkonu kvôli všetkým premenným, ako je teplota, vietor, tlak a vlhkosť. Pokiaľ chceme vylepšiť klimatické modely, musíme zostaviť také algoritmy, ktoré budú lepšie zodpovedať tomu, čo sa skúma v danej oblasti. Využitím World Community Grid máme k dispozícii dostatočný výpočtový výkon na testovanie potrebné k zdokonaleniu našich modelov.”

Hneď ako budú mať výskumní pracovníci prístup k modelom, ktoré presnejšie predpovedajú počasie v jednotlivých regiónoch, môžu začať robiť predpovede o tom, akým spôsobom môžu globálne klimatické zmeny ovplyvniť daný región. Tieto údaje môžu využiť aj ľudia pri prijímaní dôležitých rozhodnutí súvisiacich s poľnohospodárstvom a vodnými zdrojmi. Je to dôležité v najmä v rozvojových častiach sveta, ktoré často nemajú vyvinutú adekvátnu infraštruktúru. Ak sa vopred upozorní na akékoľvek možné dramatické zmeny klímy, najmä na tie súvisiace s extrémnymi podmienkami ako sú záplavy a suchá, umožnia ohrozeným komunitám a zodpovedným riadiacim tímom konať ešte predtým, ako klimatická pohroma nastane.

Ďalší projekt, ktorý bol spustený len nedávno na World Community Grid „Objavovanie liekov proti dengue – spoločne”, tiež môže mať významný dopad na Afriku. Výskumní pracovníci budú robiť kalkulácie prostredníctvom World Community Grid s cieľom vyvinúť lieky, ktoré by zastavili replikáciu vírusov spôsobujúcich horúčku dengue, zápal mozgových blán na západom Níle, hepatitídu C a žltú horúčku. Akonáhle sa pomocou počítačovej analýzy podarí identifikovať zloženie, začnú výskumní pracovníci testovať tieto lieky v laboratóriách a na klinikách, aby zistili ich účinok.

Všetci môžeme významne ovplyvniť tento výskum a to jednoducho tým, že darujeme nevyužitú výpočtovú kapacitu nášho počítača,” povedal Stanley Litow, vice-prezident Corporate Citizenship a Corporate Affairs a prezident Medzinárodnej nadácie IBM (IBM International Foundation). “Ak vlastníte počítač a máte prístup na internet, môžete byť súčasťou riešenia v takej oblasti sveta, kde prístup k počítačom a vysokorýchlostné pripojenie na internet nie sú tak ľahko dostupné.”

Jednotlivci, ktorí chcú venovať nevyužitú kapacitu svojho počítača, sa môžu zaregistrovať na www.worldcommunitygrid.org a zadarmo si nainštalovať na svoj počítač malý softvér. Keď počítače nepracujú, napríklad pokiaľ sú ľudia na obedňajšej prestávke, ich počítače si sťahujú údaje zo servera World Community Grid. Tieto počítače potom použitím získaných údajov realizujú kalkulácie na objavenie lieku a výsledky posielajú späť na tento server a žiadajú o zaslanie ďalšej práce. Šetrič obrazovky jednotlivcom povie, kedy sa ich počítače využívajú.

World Community Grid, najväčšia existujúca verejná humanitárna sieť, má vyše 315-tisíc členov a prepája viac ako 700 000 počítačov. Predpokladá sa však, že v roku 2008 bude približne 1 miliarda počítačov na celom svete pripravená zapojiť sa do tejto siete Nia využije sa ich počítačový výkon, aby sa značne rozšíril rozsah humanitárnej činnosti a zvýšil jej účinok.

V súčasnosti World Community Grid realizuje sedem projektov, vrátane FightAIDS@Home, ktorý ukončil päťročný výskum o HIV/AIDS v priebehu len šiestich mesiacov. A ďalšie projekty sú už pripravené.

Neprehliadnite: