Zalomte si bulletin ako profesionál - Free DTP nástroj Scribus

Jana Kopernická  /  03. 09. 2007, 00:00

Potrebujete zalomiť leták, brožúrku, časopis, alebo dokonca knihu? Textové editory vám neponúkajú to, čo by ste chceli, ale na drahé DTP programy jednoducho niet peňazí? Ilegálne kópie neprichádzajú do úvahy? S týmto problémom som sa stretla aj ja. A našla som riešenie. Scribus.

Scribus je profesionálny open source desktop publishing nástroj, šírený úplne zadarmo pod licenciou GNU GPL. Ponúka príjemné pracovné prostredie a množstvo kvalitných funkcií. Od roku 2001 sa neustále vyvíja a pomaly ale isto sa stal výbornou alternatívou drahých sádzacích programov. Fungovať by mal bez problémov pod Linuxom, BSD, Solaris, Mac OS X, či MS Windows.

Pracovné prostredie programu Scribus

Program lokalizovaný v 24 jazykoch ponúka pomocnú ruku začiatočníkom, i tým, ktorí už majú v podobnej práci čo-to za sebou. Prostredie Scribus pripomína už známe DTP programy, akými sú QuarkXPress, či AdobeInDesign. To platí nielen pre vzhľad a základné funkcie, ale dokonca i pre klávesové skratky. Nechýbajú vodítka, nastavenie typografie, CMYK farebné prostredie, správa ICC profilov a ďalšie užitočné nástroje. Dokáže pracovať s vektorovou grafikou, podporuje OpenType a dokumenty ukladá aj v popísanom XML formáte, čo okrem iného umožňuje prečítanie a opravu v textových editoroch.

Pracovné prostredie programu Scribus

Kým som si zvykla na prostredie Scribusu a preskúmala všetky jeho funkcie, ubehla asi polhodinka. Pre užívateľa, ktorý sa s programom spriatelí a naučí sa v ňom pracovať (čo nie je vďaka slovenčine a popísaným funkciám zložité, ani ak nemá s podobnými programami skúsenosti), sa stáva pracovné prostredie ihriskom, v ktorom môže tvoriť do sýtosti a podrobne nastaviť vlastnosti každého vytvoreného, či vloženého elementu. Výsledok vašej práce môžete exportovať do PDF alebo uložiť do EPS, SVG, či ako obrázok.

Vytvoriť program podobný drahým DTP programom je odvážny nápad, ktorý stojí za to. O to viac, keď je výsledok snaženia taký, akým je Scribus. Program sa stal pre mňa vynikajúcou alternatívou, pri ktorej sa nemusím výrazne obmedzovať pri práci, ani tŕpnuť nad nelegálnosťou kópie.

Scribus si môžete stiahnuť na českej stránke programu, kde nájdete i niekoľko užitočných tipov a návodov.

Internet: http://scribus.cz

Neprehliadnite: