Mladí Slováci úspešní na Expo-Sciences International

Tlačový servis  /  26. 07. 2007, 16:07

Na prestížnom podujatí získali mladí vedátori zo Slovenska špeciálnu cenu – cenu ministerstva vedy a techniky Juhoafrickej Republiky. Jakub Žitný a Ján Mikláš sa tak zaradili medzi niekoľko málo účastníkov ocenených touto cenou za ich projekt Využitie Stirlingového motora.

Expo-Sciences International sa koná vždy v nepárny rok. Organizátorom tohoto podujatia je MILSET (Mouvement International pour le Loisir Scientifique et Technique), ktorý každé dva roky poveruje jednu so svojich viac ako 100 členských organizácií z 90 krajín sveta prípravou ESI vo svojej krajine. Eskom (Expo for Young Scientists) a mesto Durban získali túto možnosť pred dvomi rokmi a za ten čas pripravili honosné podujatie hodné osláv 20. výročia založenia Milsetu a prvého ESI .

Účasť v Durbane si vybojovali autori dvoch projektov súťažiacich na slovenskej národnej súťažnej prehliedke - Festivale vedy a techniky. Ján MiklášJakub Žitný z Nitry sa zaoberali využitím Stirlingového motora, ktorý si sami aj zostrojili, a len 11-ročný Jakub Wares z Krompách prezentoval prácu Zvuky okolo nás, v ktorej sa zaoberal vnímaním zvukov ľudskými receptormi vo fyzikálne ľudskej forme zrozumiteľnej aj tým, ktorý s fyzikou nie sú veľkí kamaráti.

Najlepší mladí vedátori sa stretli s kolegami zo všetkých kútov sveta v Juhoafrickej republike v meste Durban, ležiacom na pobreží Indického oceána. Hlavným dôvodom stretnutia viac ako 600 mladých ľudí z 38 krajín sveta v kongresovom centre ICC, v jednom z najmodernejších na celom Africkom kontinente, bolo prezentovanie výsledkov svojich vedeckých prác rovesníkom s podobnými záujmami a porovnanie najdôležitejších problémov, ktoré ich trápia v jednotlivých kútoch sveta.

Mladí vedci zo Slovenka majú aj tento rok možnosť prihlásiť svoje projekty do konca septembra v jednej zo sedemnástich kategórií. Bližšie informácie spolu s podmienkami účasti a tohoročnými termínmi môžu záujemcovia nájsť už koncom augusta na amavet.sktyzdenvedy.sk.

Festival vedy a techniky je šancou pre mladých nadšencov prezentovať svoje práce z oblastí vedy a techniky vytvorené vo voľnom čase. Ak sú porotou ohodnotené ako najlepšie, sú vyslané reprezentovať nielen seba, ale aj slovenských mladých vedcov na obdobných podujatiach v zahraničí, ako sú Intel ISEF, Expo Science Europe, Expo Science International a regionálne výstavy Expo Sciences.

Neprehliadnite: