Nové úsporné pevné disky od WD

Tomáš Kusenda  /  26. 07. 2007, 00:00

Spoločnosť Western Digital plánuje na trh uviesť nové 3,5“ pevné disky. Tie však majú byť najúspornejšie na svete a ich kapacita má byť približne 1 TB.

V poslednom čase sa pevné disky v našich počítačoch stávajú stále väčšími a väčšími žrútmi elektrickej energie. Hlavne u diskov, s veľkou kapacitou (terabytové) sa spotreba šplhá až k 14 wattom.

Niektoré spoločnosti sa na výrobu komponentov do PC pozerajú rozumne. Preto spoločnosť Western Digital sľubuje novú radu pevných diskov s názvom "GreenPower". Táto rada má mať spotrebu približne o 40% nižšiu, ako doteraz vyrábané a predávané modely. Zníženie spotreby sa týka predovšetkým nových terabytových diskov.

Z hľadiska spotreby je na tom najhoršie spoločnosť Hitachi. Jej päťplatňový pevný disk s kapacitou 1TB spotrebuje 13,6 W. Konkurencia v podobe firmy Seagate sľubuje nový štvorplatňový 1TB disk so spotrebou 12 W. Víťazom je však Samsung. Z jeho dielní má na trh doraziť pevný disk s kapacitou 1 TB a so spotrebou 11 W.

Toto je ale nič oproti novej rade spoločnosti Western Digital "GreenPower". Ich spotreba nemá presiahnuť 8,5 W. Domáci používateľ to síce nepocíti, ale v serverovniach, kde býva takýchto diskov až niekoľko tisíc je to obrovské odbremenenie. Napríklad 10 000 týchto diskov oproti klasickým ušetrí ročne až 600 metrických ton splodín, ktoré sú vedľajším produktom výroby elektrickej energie.

Prvý z diskov tejto rady by sa mal objaviť na trhu v treťom kvartály tohto roku.

Neprehliadnite: