nVidia PureVideo HD

Tomáš Kusenda  /  25. 07. 2007, 00:00

DVD formát ako ho poznáme začína byť už zastaraný. Na trhu začínajú pomaly ale iste prevládať nové formáty ako je HD DVD a Blu-Ray. Je načase, vyjasniť si situáciu pri upgrade hardvéru.

Približne pred rokom sa na trhu objavili dvaja nástupcovia klasického DVD. Sú to HD DVD a Blu-Ray. Medzi nimi neustále zúri boj o kráľa HD videa.
Pri nových LCD a plazmových televízoroch sa DVD nepovažuje za vhodné pre prehrávanie. Nie je dostačujúce ani zvukom ani obrazom.

Ako bude vyzerať multimediálny počítač, na ktorom sa budú prehrávať HD DVD a Blu-Ray filmy? Čo všetko si budete musieť dokúpiť a koľko to bude stáť?

V drvivej väčšine prípadov bude nutné dokúpenie nového hardvéru. Ten je nie vždy lacný. Našťastie existuje aj zlatá stredná cesta, kde za nie príliš vysokú investíciu dostanete to najlepšie, čo sa zohnať dá.

Ideme pekne poporiadku, na prehranie videa v nízkej kvalite (zhruba DVD kvalita) nám stačí výkonný jednojadrový procesor a aspoň 1 GB pamäte RAM. Grafická karta by mala obsahovať aspoň 12 MB videopamäte. Zvuková karta stačí integrovaná. S týmto sa však nedostanete ani na okraj možností, ktoré HD video ponúka. Nebudete môcť prezerať multimediálny obsah a celkový pocit z filmu nebude práve najlepší.

Iné je to ak už máte novšiu grafickú kartu. Teda aspoň nVidia GeForce 6 alebo GeForce 7, prípadne AMD ATi Radeon 1x00. Avšak zvyšok zostavy tiež nemôže zaostávať. 2 GB RAM a dvojjadrový procesor spravia svoje a spolu s aspoň 5.1 kanálovým zvukom sa nebudete chcieť odtrhnúť od obrazovky. Problémom však je maximálne vyťaženie procesora. Počas ktorého nebudete môcť robiť nič iné a pri zložitých scénach sa môže obraz zaseknúť.

Preto je najvhodnejšie použiť 2GB RAM, dvoj- až štvor- jadrový procesor s minimálne 2GB RAM a grafickou kartou podporujúcou dekódovanie HD videa. Najvhodnejšie je nVidia GeForce rady 8 alebo AMD ATi Radeon HD 2x00. Spolu s 7.1 kanálovým zvukom sa Vám prehrá aj multimediálny obsah v podobe minihier a bonusov.

Prečo však nová generácia kariet tak rapídne posúva HD Video vpred?
Technológia PureVideo nie je žiadna novinka a jedná sa o hardvérovú akceleráciu videa. Tiahne sa to s nami už niekoľko generácií kariet, ale až teraz je technológia dostatočná na využitie tohto potencionálu.
HD karty obsahujú videoprocesor druhej generácie s názvom VP2. Ten obsahuje všetky potrebné technológie na prehrávanie Blu-Ray, HD DVD, VC-1, H.264, MPEG-2 a HDCP. Vďaka tomuto procesoru sa všetko dekódovanie prenesie na grafickú kartu a procesor zostáva takmer nevyťažený. To v konečnom dôsledku vedie k šetreniu energie.

Raritou však je, že tie najvýkonnejšie karty na grafickom poli, teda Radeon HD 2900XT a GeForce 8800 obsahujú straší procesor VP1. Našťastie sa nejedná o tragédiu, keďže tieto grafické karty sú určené do herných a nie multimediálych zostáv. Tu je HD Video len okrajovou záležitosťou.

Stredná trieda je predsa len v určitej oblasti výkonnejšia ako High-end. Procesor VP2 je naozaj výkonný, obsahuje nie len veľké množstvo kodekov, ale bez problémov zvláda aj vysoký dátový tok pri Blu-Ray (40Mbit/s). Jeho jadro je plne programovateľné, čo znamená, že v nových verziách ovládačov sa môžeme tešiť na ešte vyšší výkon a krajšie detaily. Procesor VP2 obsahuje aj engine, ktorý sa stará o dekódovanie a prehrávanie chráneného obsahu. Preto ak sa vydá nová ochrana, stačí len aktualizovať ovládače a tie sa o všetko postarajú za Vás.


PureVideo HD je určite technológiou budúcnosti, ktorá je zložitá vo vnútri ale jednoduchá pre obyčajného používateľa. V dnešnom svete si za to zaslúži uznanie.

Neprehliadnite: