Neporaziteľný program v hre Dáma vytvorený

Michal Kyžňanský  /  22. 07. 2007, 00:00

Kanaďan Jonathan Schaeffer a jeho tím z Albertskej Univerzity dosiahli míľnik, ktorým je tzv. vyriešenie hry Dáma. Konkrétne softvér Chinook vylepšovaný od roku 1989 dosiahol skutočnú dokonalosť, je neporaziteľný a môže jedine remizovať.

Jonathan Schaeffer sa začal zaoberať hrou Dáma a jej riešením pred viac než 18-timi rokmi. Od roku 1989 pracoval on a jeho tím na programe Chinook, ktorý už v polovici 90. rokov bol natoľko zdatný, že vyhral nad najlepšími hráčmi sveta. To však nestačilo a 18. júla 2007 ho Schaeffer priviedol k dokonalosti, čo znamená, že je neporaziteľný, resp. môže remizovať a to iba v prípade, že jeho protihráč hrá dokonalú hru.

“Nejde o malý úspech, ktorý by niekto mohol napríklad zajtra zopakovať”, komentoval Schaeffer dokončenie programu Chinook.

Cesta k takejto dokonalosti bola neľahká a od roku 1989 viac než tucet počítačov analyzoval a hľadal stále nové a nové konštelácie pozícií v celosvetovo známej hre Dáma a pridával ich do databázy programu Chinook. Dokopy ich bolo zistených 500 miliárd miliárd (resp. 500 kvadriliónov).

Schaeffer podáva nasledovné vysvetlenie pre predstavu o množstve možností umiestnenia figúrok. “Predstavte si, že zemský povrch predstavuje číslo 500 kvadriliónov. Následne zoberte z celého povrchu plochu jedného štvorcového palca (cca 2,5 cm2) a tú rozdelíme na 1000 častí. Táto malá plocha reprezentuje jedno rozmiestnenie v hre Dáma.”

Zdroj:

Canada.com

Neprehliadnite: